Lietuvių daržininkai užaugina ir afrikietiškos egzotikos

  • Teksto dydis:

Pradedantieji daržininkai, pasidairę į patyrusius kolegas, internete besidalinančius žydinčių agurkų vaizdais kovo mėnesį, dažnai nusprendžia, kad jau pavėlavo ir atideda planus kitiems metams. Tačiau to tikrai nereikėtų daryti, nes sėti ir sodinti galima netgi iki liepos mėnesio – žiūrint ką ir kur. Patyręs daržininkas Alvydas Januškevičius dalinasi savo ir kolegų patirtimi ir pasakoja, kad Lietuvoje daržininkai mėgėjai jau ne vienerius metus užaugina ne tik puikius mums įprastų daržovių, vaisių ir prieskonių derlius, bet ir dar mažai girdėtų egzotiškų augalų.

Anksti pasėti – dar ne viskas

Prekybininkai teigia, kad intensyviausia prekyba sėklomis ir trąšomis vyksta nuo vasario pabaigos iki balandžio vidurio.

„Šiuo metu perka pomidorų,paprikų ir agurkų sėklas, populiarios ir prieskoninių žolelių, kitų daržovių bei gėlių sėklos. Tačiau didžiausią paklausą turi įvairios trąšos. Šiemet ypač perkamas granuliuotas sausas galvijų mėšlas, rožių trąšos, granuliuotos vejos kalkės. Įrankiais žmonės jau irgi rūpinasi, nors jų labiausiai prireikia šiek tiek vėliau, balandžio–gegužės mėnesiais, kai prasideda darbai lauke“, - pasakojo Kaune prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusios parduotuvės „Thomas Philipps“ vadovas Linas Medėkša.

Ne vieną dešimtmetį daržininkyste užsiimantis A. Januškevičius patvirtina, kad lietuviai daugiausia augina pomidorus ir agurkus bei įvairias prieskonines žoleles. Turintys didesnį daržą ir daugiau laiko užveisia ir bulvių, burokėlių, morkų, žirnių, pupelių, svogūnų. Tuo tarpu aktyviai besidomintys daržininkyste nuolat išbando ir įvairių nematytų ar mažai žinomų rūšių.

„Kai kurie, pavyzdžiui, pomidorus pasėja jau sausio pradžioje. Tačiau anksti pasėjus reikia žinoti, kad augalas anksti ir subręs, todėl reikia turėti kur jį persodinti. Tokiu atveju jau būtų reikalingas šildomas šiltnamis, nes persodinti tektų anksti - vasario ar kovo mėnesį. Lygiai taip ir apie kiekvieną kitą augalą reikia pagalvoti atsižvelgiant į jo vegetacijos periodą ir neperskubėti, jei neturėsite kur jo auginti tinkamomis sąlygomis“, - aiškina A. Januškevičius.

Pataria, kaip daiginti

Pasak jo, bendrų patarimų norintiems pradėti daržininkauti nėra daug, nes reikia atsižvelgti į kiekvieno augalo savybes, bet keletą būtų galima išskirti.

„Prieš sėjant rekomenduojama sėklas dezinfekuoti, nes paprastai ant jų būna įvairių augalų ligų sukėlėjų. Tai galima padaryti paprasčiausiai pamirkant sėklas karštame, maždaug penkiasdešimties laipsnių temperatūros vandenyje. Galima mirkyti ir dezinfekuojančių savybių turinčiuose alijošių, česnakų ar peroksido arba kalio permanganato tirpaluose. Daiginimui reikėtų naudoti daigyklas su labai nedidele talpele kiekvienai sėklai, kad paskui persodinant būtų galima nesunkiai išimti. Dar galima pasidaryti vadinamąją sraigę - ant ilgos juostos plėvelės paberti durpių ir tinkamo dydžio tarpais išdėlioti sėklas, o paskui viską susukti į ritinį. Tokioje daigykloje sėklos sudygs greitai ir ji užims labai nedaug vietos“, - patirtimi dalijosi daržininkas.

 


Šiame straipsnyje: daržovėsdaržininkaiurmas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Nesu

Nesu portretas
patyrusi darzininke, bet, jeigu kam idomu, galiu duoti pora patarimu is savo patirties- pries kokius 8 metus is Vokietijos parsiveziau afrikietisku (ant pokelio buvo parasyta 'meksikietisti') agurkeliu ir visus siuos metus juos auginu ne tik del grozio, jie labai skanus ir grazus marinuoti ir rauginti, kietoki ir traskus. Receptas, kaip ir iprastu agurku.Tik ju seti nereikia daug, musu 4 asmenu seimai,giminems ir draugams uztenka 3-4 augalu, derlius-masiskas. Tik nebandykit ju auginti siltnamyje, uzgos kitus agurkus, o ir paciam siltnamiui pavojus-man vos duru neisnese, 'isejo'pro jas.Geriausiai ant kokiu grotuotu tvoru. Risti ir kitos prieziuros nereikia-tik pradzioje pora kartu palaistau zoliu 'kompotu'. Kivanai- man asmeniskai-nieko slyksciau nesu auginusi.Arbuzai paskutines dvi vasaras uzaugo lauke (pradzioje po agroplevele), tik reikia rasti tinkama vieta, nes augalai gali ir pas kaimynus iseiti. Na, o melionai pas mane sunoksta tik siltnamyje. Sekmes ukininkaujant
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių