- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos ekonomika šių metų pirmąjį pusmetį buvo antra sparčiausiai augusi ekonomika ES. Nuo 2020 m. mūsų šalies ūkis paaugo beveik 10 proc. Kas tai lėmė? Kokią prognozuojate Lietuvos ekonomikos ir gyvenimo lygio šalyje dinamiką netolimoje ateityje? Susipažinkite su jų atsakymais ir kita svarbia faktine informacija grafikuose.
Lietuvos bankas
Mūsų šalies sėkmę lemia užsienio ir Lietuvos valstybės investicijos, pramonės ir paslaugų eksporto augimas, ES parama, vidaus vartojimo augimas.
Numatoma, kad vidutinis darbo užmokestis, 2023 m. išaugęs 12,6 proc., 2024 m. padidės 9,8 proc., 2025 m. numatomas 8,5 proc. augimas, o 2026 m. prognozuojamas apie 8 proc.
Nepaisant prognozuojamo kiek lėtesnio darbo užmokesčio augimo, jis ir toliau bus spartesnis nei 2010–2020 m., kai per metus pakildavo vidutiniškai po 5,5 proc.
Sparčiai didėjant privačiam vartojimui ir laipsniškai atsigaunant lietuviškų prekių ir paslaugų paklausai eksporto rinkose, prognozuojama, kad Lietuvos ekonomika 2024 m. augs daugiau nei 2 proc., o kitąmet plėtra įsibėgės ir viršys 3 proc.
Kitąmet ekonomiką skatins didėsianti užsienio paklausa ir augsiančios ES paramos lėšos, naudojamos investicijoms. Šio augimo naudą pajus ir gyventojai: jų realiosios pajamos didės, o vartojimas augs ir toliau.
Lietuvos bankas prognozuoja, kad šiemet šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) padidės 2,2 proc. – 0,3 proc. punkto daugiau, nei prognozuota birželio mėnesį. 2025 ir 2026 m. BVP prognozė nekeičiama – ekonomika turėtų augti atitinkamai 3,1 ir 3,3 proc.
Lietuvoje bendrą ekonomikos augimą šiuo metu labiausiai didina paslaugų sektorius – jame išsiskiria jau netrumpą laiką daug daugiau nei visas ūkis kylantis informacijos ir ryšių sektorius. Gana reikšmingai prie bendros ekonomikos plėtros prisideda ir profesinės, mokslinės, administracinės ir aptarnavimo paslaugos. Ūkinį aktyvumą didina ir apdirbamoji gamyba, kuri 2023 m. buvo gerokai susitraukusi. Visose stambesnėse apdirbamosios gamybos šakose šiuo metu padėtis pagerėjusi arba bent iš esmės nebeblogėja, palyginti su situacija prieš metus.
Lietuvos ekonomikos augimui svarbų poveikį daro privatus vartojimas. Namų ūkių vartojimas sparčiai kyla jau maždaug metus ir yra priartėjęs prie aukščiausio lygio, stebėto prieš energijos kainų sukrėtimo sukeltą infliacijos šuolį. Tolesnį jo augimą palaikys palanki padėtis darbo rinkoje, sumažėjusi infliacija ir gyventojų optimizmas.
SEB bankas, Tadas Povilauskas, ekonomistas
Lietuvos ekonomika nuo 2020 m. labai stebino savo atsparumu tokiems patirtiems išbandymams kaip pandemija, karas Ukrainoje, energetikos kainų šuolis ar padidėjusios palūkanų normos. Manau, kad tokio atsparumo priežastys buvo mažesnis nei daugelyje kitų šalių verslo ir gyventojų įsiskolinimas, diversifikuota eksporto struktūra, reaguojanti į iššūkius valdžios politika, greita ir prisitaikanti verslo reakcija į atsirandančias galimybes.
Šiemet labiausiai Lietuvos ekonomikos augimą lėmė augęs namų ūkių vartojimas. Kadangi gyventojų pajamos augo gerokai sparčiau, negu didėjo vartojimo prekių ir paslaugų kainos, tokie pokyčiai sudarė galimybių gyventojams daugiau vartoti. Namų ūkių vartojimo atsigavimas nenustebino, tačiau staigmeną pateikė pramonė, kuri po praėjusių metų nuosmukio šiemet jau augo ir darė teigiamą įtaką visai ekonomikai. Tai dar kartą parodo, kad mūsų pramonės įmonės išlieka konkurencingos eksporto rinkose. Galiausiai teigiamą įtaką darė vis dar augusi inžinerinės statybų darbų apimtis dėl didėjusių investicijų į kelius, tiltus, geležinkelius ir energetiką. Galiausiai ir valdžios politika šiais metais skatino ekonomiką.
Manome, kad ekonominė padėtis pagrindinėse mūsų verslų eksporto rinkose turėtų dar pagerėti artimiausiais ketvirčiais, o paspirtį turėtų suteikti ir mažėjančios palūkanų normos. Tačiau suprantame, kad lieka didelė tikimybė nepalankių geopolitinių įvykių, kurie gali sujaukti stipresnio pagrindinių eksporto rinkų atsigavimo scenarijų.
Lietuvoje artimiausiu laikotarpiu turėtume matyti toliau augantį namų ūkių vartojimą ir, nors vidutinis darbo užmokestis augs lėčiau negu ankstesniais metais, jo pokytis liks didesnis, negu prognozuojama infliacija. Vadinasi, dirbančių asmenų perkamoji galia kitąmet dar turėtų didėti. Gyventojų, gaunančių pajamų iš valstybės (pvz., pensininkų), pajamų perkamoji galia taip pat turėtų didėti, o kiek tiksliai, žinosime, kai bus patvirtinti valstybės ir „Sodros“ biudžetai. Mažėjančios bankų palūkanų normos irgi rodo, kad gyventojams finansinių galimybių daugiau išleisti prekėms ar paslaugoms bus daugiau. Taip pat matome, kad per artimiausius dvejus metus į ekonomiką bus įlieta daug ES pinigų ir tai neišvengiamai darys teigiamą įtaką investicijoms ir statybų sektoriui. Tikėtina, kad jei palūkanų normos dar sumažės ir padėtis eksporto rinkose nepablogės, eksportuojančios įmonės taip pat turėtų atgaivinti investicijas. Galiausiai po būsto rinkos aktyvumo nuosmukio per pastaruosius dvejus metus galime tikėtis, kad dėl mažėjančių palūkanų normų ir atsigaunančio būsto įperkamumo būsto rinkoje aktyvumas didės ir kitąmet padėtis būsto statybų rinkoje jau bus geresnė, o tai irgi prisidės prie ekonomikos augimo.
Valstybės kontrolė, Jurga Rukšėnaitė, Biudžeto stebėsenos departamento vadovė
Kalbant apie Lietuvos ekonomikos augimą nuo 2020 m., reikia pasakyti, kad mūsų šalis sugebėjo per trumpą laiką atsitiesti po pandemijos suvaržymų, tarp kitų ES šalių išsiskyrė sparčia investicijų plėtra, pramonės produkcijos ir eksporto augimu. Sutrūkinėjus tiekimo grandinėms, Lietuvos eksporto struktūra buvo palanki išaugusiai prekių paklausai iš užsienio. Augo daugelis pramonės šakų (pvz., chemijos, baldų, medienos ir metalo gaminių) gamyba. Infliacijos šuolis Lietuvoje buvo vienas didžiausių ES, tačiau šalies pramonė parodė atsparumą. Lietuvos ekonomika nėra taip stipriai priklausoma kaip pietinės ES šalys nuo turizmo sektoriaus, todėl nebuvo reikšmingai paveikta sumažėjus turistų srautams. Išaugęs migracijos ir pabėgėlių iš Ukrainos skaičius davė teigiamą impulsą darbo rinkai.
Lietuvoje šių metų pirmą pusmetį buvo stebimas pramonės, prekybos atsigavimas, toliau auga statybos sektorius. Prie ekonomikos plėtros prisideda ir infliacijos mažėjimas. Šiuo metu namų ūkių vartojimo išlaidos auga sparčiau nei ES vidurkis, nes toliau išlieka stipri darbo rinka.
Šių metų antrą pusmetį tikėtinas statybos apimties didėjimas. Tačiau, atsižvelgiant į pramonės įmonių nuotaikas, kiek tikėtinas nuosaikesnis šio sektoriaus produkcijos augimas, nei stebėta pirmą pusmetį. Ekonomikos plėtrą 2024 m. labiausiai skatins privatus vartojimas, kurį teigiamai veiks didėjanti gyventojų perkamoji galia. Atsigaunant Lietuvos pagrindinėms eksporto rinkoms, 2025 m. numatomas spartesnis realiojo BVP augimas, kurį skatins realusis eksportas. Darbo rinka ir toliau išlieka stabili. Darbo užmokestis, nors ir mažesniu tempu nei 2023 m., turėtų augti tiek šiemet, tiek ir kitais metais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Švenčių organizatoriai: Kalėdų senelių rinka Lietuvoje profesionalėja
Kalėdų Senelio paslauga Lietuvoje tampa vis profesionalesnė – žmonės dažniau renkasi ne pagal kainą, o pagal kokybę, sako tokią paslaugą teikiančių įmonių vadovai. ...
-
Populiarėja dirbtinės Kalėdų eglutės, mažiau medelių parduoda miškininkai5
Ruošdamiesi Kalėdoms gyventojai vis dažniau renkasi dirbtines egles, pastebi prekybininkai. Tačiau itin išaugus ir gyvų medelių pasiūlai, mažiau kirstinių eglių parduoda Valstybinių miškų urėdija. ...
-
Dalis restoranų per Kūčias bus pilni, vis dažniau vakarienė užsakoma į namus3
Kalėdų išvakarėse, katalikams Lietuvoje švenčiant Kūčias, vakare dirbs ne visi restoranai, tačiau kiti laukia svečių ir tikisi visiško užimtumo. ...
-
Premjeras: Lietuvoje bus kuriama valstybinė institucija, atsakinga už gynybos priemonių įsigijimą9
Premjeras Gintautas Paluckas patvirtino, kad Lietuvoje ketinama steigti valstybei pavaldžią instituciją, atsakingą už gynybos priemonių pirkimus. ...
-
Lenkijos PSE ir „Litgrid“ galutinai sutarė investuoti į „Harmony Link“
Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatorei PSE patvirtinus sprendimą dėl investicijų į elektros jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos „Harmony Link“ statybą, įsigaliojo ir toks pat Lietuvos operatorės „Litgrid“ sprendimas. ...
-
Paluckas: 2025 m. valstybės biudžete gynybos finansavimas siekia 3,91 proc. nuo BVP6
Premjeras Gintautas Paluckas teigia, kad patvirtiname kitų metų valstybės biudžete 800 mln. eurų padidinus skolinimosi limitą šalies gynybos poreikiams, krašto apsaugos finansavimo dalis sieks 3,91 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP). ...
-
ESO nesutinka su VERT išvadomis2
Neplaninį „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) patikrinimą atlikusi Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) nustatė, kad tinklų operatorius netinkamai informavo dalį gamintojų (vystytojų), kodėl jiems nesuteikti pajėgumai pri...
-
Prezidentas pasirašė 2025 metų valstybės biudžetą7
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasirašė 2025 metų valstybės biudžetą, pranešė Prezidentūra. ...
-
RRT: „Telia“ ne visada leidžia konkurentams naudotis ryšio tinklu
Didžiąją dalį interneto ryšio rinkos užimanti telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ ne visada sąžiningai leisdavo kitiems operatoriams pasinaudoti jos elektroninių ryšių tinklu, pareiškė Ryšių reguliavim...
-
Ministerija didina finansavimą Lietuvos šaulių sąjungai7
Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) pirmadienį pasirašė biudžeto lėšų naudojimo sutartį, kuri numato beveik 7 mln. eurų didesnį finansavimą – 20,7 mln. eurų. ...