Nuolaidos bedarbiams skatina gudrauti?

Dėl mokesčių lengvatos dar labiau nuo Naujųjų metų atpigę verslo liudijimai – paklausūs tarp bedarbių. Tiesa, apsukresni taip gali palengvinti gyvenimą sau ar savo darbdaviui.

Lengvatas dar padidino

Jau nuo praėjusių metų teritorinėse darbo biržose užsiregistravę bedarbiai, įsigiję verslo liudijimus, gauna įvairaus dydžio pajamų lengvatą. Jos dydį ir galiojimo laiką nustato pačios savivaldybės.

p>Daugelyje savivaldybių verslo liudijimą vykdyti individualią veiklą galima įsigyti su 50–80 proc. pajamų mokesčio lengvata. Tad, pavyzdžiui, metus galiojantį verslo liudijimą prekiauti turguje, kainuojantį 1440 litų, įsigyjantys bedarbiai per metus gali sutaupyti nuo 720 iki 1150 litų.

Palyginti su praėjusiais metais, didžiųjų šalies miestų savivaldybės 2010 m. yra nustačiusios didesnes lengvatas. Vilniaus mieste pajamų mokesčio lengvata padidinta nuo 50 iki 80 proc., Kaune – nuo 40 iki 70 proc., tačiau Klaipėdoje ji išliko nepakitusi (50 proc.).

Kaip teigė Lietuvos darbo biržos atstovė spaudai Birutė Balynienė, žmonės linkę naudotis šia galimybe – per praėjusius metus verslo liudijimus palankesnėmis sąlygomis įsigijo apie 18 tūkst. bedarbių. Kiek didesnis aktyvumas įsigyjant verslo liudijimus pastebimas ir šių metų pradžioje. Kadangi verslo liudijimai galioja iki metų pabaigos, žmonės, kelias dienas tapę bedarbiais ir užsiregistravę darbo biržoje, naują liudijimą vėl gali įsigyti su lengvata.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skaičiuoja, kad per pastarąsias tris savaites šalyje iš viso išduota per 14 tūkst. verslo liudijimų. Vis dėlto palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, verslo liudijimų išduota beveik 5 tūkst. mažiau.

Paklausūs ne visur

Verslo liudijimai tarp bedarbių paklausūs ne visuose miestuose. Vilniuje pirmomis metų dienomis kas antras užsiregistravęs bedarbis norėjo pratęsti verslo liudijimą. Pasak Vilniaus darbo biržos direktoriaus pavaduotojo Eugenijaus Valeikos, sausio 4 d. iš 800 registruotų bedarbių 402 ketino pratęsti pasibaigusį verslo liudijimą. Per visą gruodį sostinės darbo birža buvo užregistravusi 309 tokius žmones.

"Žmonių, norinčių pratęsti verslo liudijimus, padaugėjo, per dieną tokių registruojame apie 150. Prasidėjo nauji metai, žmonės matyt nori pasikeisti pasibaigusius verslo liudijimus, kuriuos dažniausiai išsiima metams", – sakė E.Valeika.

Kauno darbo biržoje pažymas gauti lengvatinį verslo liudijimą užsakė kas trečias užsiregistravęs žmogus. O Klaipėdoje tokių bedarbių buvo gerokai mažiau. Čia nuo metų pradžios dėl verslo liudijimų kreipėsi tik dešimt bedarbių, nors per dieną registruojama apie 130 naujų darbo ieškančių žmonių. Kaip aiškino Klaipėdos darbo biržos direktorius Andrius Adomaitis, tai gali būti sezoniškumo įtaka.

"Verslo liudijimai tarp bedarbių buvo paklausiausi vasarą, praėjusių metų liepą dėl jų kreipėsi daugiausia žmonių per visus metus – 113. Galbūt didesnio aktyvumo reikėtų laukti metų viduryje", – svarstė Klaipėdos darbo biržos vadovas.

Domisi piktnaudžiavimu

Ne paslaptis, kad kai kuriems darbdaviams ar ir patiems darbuotojams lengvatiniai liudijimai tampa galimybe išvengti didesnių mokesčių. VMI specialistai teigė, kad tokie atvejai jiems žinomi ir nagrinėjami, nors konkrečių piktnaudžiavimo pavyzdžių neįvardijo.

Pasak VMI Teisės departamento direktorės Vilmos Vildžiūnaitės, padėtis, kai žmonės į buvusią darbovietę grįžta dirbti prisidengę verslo liudijimu, naudingesnė darbdaviui. "Darbdavys gauna mokestinę naudą, nes visus privalomus mokėti mokesčius perkelia pačiam gyventojui, be to, mokesčiai, mokami nuo pajamų, vykdant veiklą su verslo liudijimu, yra gerokai mažesni nei mokesčiai nuo pajamų, susijusių su darbo santykiais", – teigė specialistė.

Pagal verslo liudijimus dirbantys žmonės turi mokėti privalomojo sveikatos draudimo ir "Sodros" įmokas, kurios per tris mėnesius sudaro atitinkamai 216 ir 540 litų.

"Įmonėms, kuriose nustatomi tokie mokesčių vengimo atvejai, priskaičiuojamos nesumokėtų mokesčių sumos, delspinigiai ir skiriamos baudos nuo 10 iki 50 proc. nuo nesumokėtos mokesčių sumos", – teigė V.Vildžiūnaitė.

Patiems žmonėms taip dirbti taip pat nenaudinga. Tokiu atveju jie draudžiami tik gauti pagrindinę ir papildomą pensijos dalį, todėl netenka teisės į kai kurias socialines išmokas, pavyzdžiui, laikino nedarbingumo atveju negauna bedarbio pašalpos.

Įsidarbinus lengvatų nelieka

Jeigu lengvatinį liudijimą įsigijęs gyventojas įsidarbina, apie tai jis turi pranešti mokesčių inspekcijai, jam bus perskaičiuota pajamų mokesčio lengvata.

"Įsigyto lengvatinio verslo liudijimo galiojimo laikotarpiu įsidarbinęs, įregistravęs individualią veiklą arba įsteigęs ūkininko ūkį gyventojas apie tai per dešimt kalendorinių dienų turi informuoti atitinkamą teritorinį mokesčių inspekcijos skyrių ir nuo kito mėnesio, einančio po mėnesio, kurį įvyko pasikeitimas, pirmosios dienos jam bus perskaičiuotas fiksuotas pajamų mokestis netaikant lengvatos", – aiškino V.Vildžiūnaitė.


Verslo liudijimai pagal populiarumą

2008 m.

Statinių atstatymo ir remonto darbai 22 tūkst.

Kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla 15,3 tūkst.

Prekyba prekyvietėse 8,9 tūkst.

Patalpų nuoma 8,8 tūkst.

Naujų statinių statyba 7,9 tūkst.

2009 m.

Prekyba prekyvietėse 27,8 tūkst.

Prekyba ne maisto produktais 20,9 tūkst.

Kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla 16 tūkst.

Statinių atstatymo ir remonto darbai 8,5 tūkst.

Patalpų nuoma 6,3 tūkst.

2010 m.

Prekyba prekyvietėse 3,8 tūkst.

Prekyba ne maisto produktais 2,2 tūkst.

Kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla 1,7 tūkst.

Patalpų nuoma 929

Transporto priemonių remontas 459


Siūlo paprastesnę tvarką

Finansų ministerija siūlo keisti verslo liudijimų išdavimo tvarką atsisakant reikalavimo pateikti kai kuriuos dokumentus. Siūloma atsisakyti reikalavimo pateikti santuoką ar giminystę patvirtinančius dokumentus tuo atveju, kai gyventojo prašymu į verslo liudijimą įrašomi kiti asmenys (sutuoktinis, tėvas, motina, vaikas nuo 14 metų, globojamasis ar globėjas). Be to, siūloma panaikinti reikalavimą turėti notaro patvirtintą santuokos liudijimo nuorašą tuo atveju, kai sutuoktiniai, įsigiję atskirus verslo liudijimus, toje pačioje prekyvietėje prekiauja prekėmis, kurių įsigijimo dokumentai išrašyti vieno iš jų vardu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių