- Giedrius Gaidamavičius, Lukas Juozapaitis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Achemos grupės“ valdomai Jonavos azoto trąšų gamyklai „Achema“ atidėjus žaliojo vandenilio gamybos projektą ir nusprendus nepasinaudoti jai skirta 122 mln. eurų europine parama, energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad šio kuro rūšies perspektyvos nesikeičia.
Anot ministro, žaliasis vandenilis išlieka žaliojo kurso centre, jam kitų alternatyvų nėra.
D. Kreivys, be kita ko, neatmetė, kad „Achemos“ sprendimas atidėti vandenilio projektą gali būti susijęs su pagrindinių akcininkų ketinimais parduoti „Achemos grupės“ kontrolinį akcijų paketą Šveicarijos energetikos bendrovei „MET Group“.
„Alternatyvų (žaliajam vandeniliui – BNS) nėra paprasčiausiai. Žaliojo kurso centre yra vandenilis. Nes visa elektra yra verčiama į vandenilį, tada iš vandenilio mes turime ir sintetinius kurus, ir amoniaką, ir visus kitus. Didžiosios plieno pramonės įmonės naudos vandenilį – tas yra neišvengiama“, – BNS trečiadienį sakė D. Kreivys, paklaustas, ar „Achemos“ sprendimas atidėti žaliojo vandenilio projektą reiškia sumažėjusį šio kuro potencialą.
„Achemos grupė“ antradienį pranešė, kad „Achema“, įvertinus technologinius ir ekonominius iššūkius bei su tuo susijusias rizikas, atidėjo žaliojo vandenilio gamybos projektą ir nebepasinaudos jau skirta 122 mln. eurų europine parama.
„Aš žinau tik viena – dekarbonizacijos niekas neatšaukė ir visi savo rodiklius – tiek šalys, tiek įmonės – turės vykdyti. (Žaliojo vandenilio perspektyvos – BNS) išlieka, kokios buvo“, – pridūrė ministras.
Vis dėlto D. Kreivys sutiko, kad žaliojo vandenilio technologijos dar nėra pasiekusios „tinkamos brandos“, tačiau, ministro nuomone, „ji su laiku ateis“.
„Taip, šiai dienai technologijų branda dar nėra ta, kuri tenkintų. Dėl to valstybės, Komisija (Europos Komisija – BNS) ir remia tokius projektus – vandenilio banko instrumentus ir taip toliau“, – teigė D. Kreivys.
„Lygiai taip pat buvo su visais atsinaujinančiais (ištekliais – BNS). Prisiminkime visą saulės energetikos praeitį – lygiai taip pat buvo pagalbos schemos, jos pasibaigė, dabar kainos yra tokios, kad kiekvienas gali pasistatyti (jėgainę – BNS) sau ant stogo ir beveik net nereikia valstybės pagalbos“, – kalbėjo ministras.
„Achemos grupė“ antradienį pranešė, kad „Achema“, įvertinus technologinius ir ekonominius iššūkius bei su tuo susijusias rizikas, atidėjo žaliojo vandenilio gamybos projektą ir nebepasinaudos jau skirta 122 mln. eurų europine parama.
„Achema“ planavo iki 2027 metų rudens pastatyti žaliojo vandenilio gamybai skirtą 213 megavatų (MW) įrenginį.
Pasak „Achemos“ generalinės direktorės Audronės Kuskytės, projektą derinant su Europos Komisiją (EK) keitėsi esminiai jo techniniai reikalavimai, o atsiradus naujam Europos Sąjungos reglamentavimui – valandinei žaliosios energijos apskaitai, projekto investicijų suma išaugo daugiau nei dukart ir projektas tapo ekonomiškai neatsiperkantis.
122 mln. eurų valstybės paramą „Achemos“ žaliojo vandenilio, reikalingo amoniakui gaminti, gamybos projektui, EK patvirtino liepą. Parama skirta iš Teisingos pertvarkos fondo (TPF).
Pernai skelbta, kad „Achema“ iki 2029 metų planuoja sumažinti CO2 emisijas 30 proc. vienam amoniako agregatui – tam planuojama 30 proc. gamybai reikalingo vandenilio pagaminti elektrolizės būdu naudojant žalią elektros energiją.
2022 metų gruodį „Achema“ skelbė, kad į žaliąją gamybą per 10–15 metų planuoja investuoti maždaug 2 mlrd. eurų.
Vyriausybės balandį patvirtintose vandenilio plėtros gairėse numatyta siekti, kad iki 2030 metų šalyje būtų įrengta ne mažiau kaip 1300 megavatų (MW) galios elektrolizės įrangos, per metus pagaminta 129 tūkst. tonų žaliojo vandenilio.
Tuo metu 2050 metais elektrolizės pajėgumai turėtų siekti 8500 MW, žaliojo vandenilio gamybos apimtys – 732 tūkst. tonų, iš kurio 44 tūkst. tonų galėtų būti eksportuojama.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pabaigtas „Vičiūnų grupės“ įmonių restruktūrizavimo procesas4
„Vičiūnų grupės“ savininkų Kauno mero Visvaldo Matijošaičio ir jo verslo partnerio Liudo Skieriaus netiesiogiai valdoma turto valdymo bendrovė „GG Holding“ restruktūrizacijos proceso metu buvo prijungta prie žemės ūkio...
-
Skrydis į niekur: tūkstantis savanorių testuoja naująjį Vilniaus oro uosto terminalą
Vilniaus oro uoste vyksta naujojo išvykimo terminalo masinis testavimas, kuriame dalyvauja daugiau kaip 1 tūkst. savanorių. ...
-
Teismo verdiktas: Susisiekimo ministerijai teks mokėti didžiulę baudą3
Konkurencijos tarybos Susisiekimo ministerijai 2023 metais skirta 40,53 tūkst. eurų bauda dėl apribotos prieigos prie viešosios geležinkelių infrastruktūros ir konkurencijos buvo pagrįsta, nutarė Regionų administracinis teismas. ...
-
Žiniasklaida: baltarusiškas trąšas gabenusi bendrovė pradėjo arbitražo bylą prieš Lietuvą5
Lietuvos piliečiui Igoriui Udovickiui per tarpininkus priklausanti įmonė „Hasenberg“ pradėjo tarptautinį arbitražą prieš Lietuvą. Tai portalui lrt.lt patvirtino Susisiekimo ministerija. LRT duomenimis, bendrovė siekia prisiteisti 15...
-
Po finansinių įstaigų skandalų LB akiratyje – ne tik komerciniai bankai: pranešė, ką tikrins
Lietuvos bankas (LB) šiais metais ketina atlikti iki 30 jo prižiūrimų finansų įstaigų patikrinimų. ...
-
„LTG Cargo“ atskleidė, ką darys su rusiško žymėjimo vagonais
Siekdama galutinai desinchronizuoti Lietuvos geležinkelių sistemą nuo Rusijos, valstybės grupės „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) krovinių pervežimo bendrovė „LTG Cargo“ iki 2026 m. ketina visus aktyviai naudojamus vagonus perregi...
-
„Fintech“ paslaugomis naudojasi kas trečias lietuvis, dar 19 proc. ketina išbandyti1
36 proc. lietuvių naudojasi „fintech“ įmonių paslaugomis, tai parodė asociacijos „Fintech Hub LT“ užsakymu „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa. Dažniausiai tokiomis paslaugomis naudojasi 18–45 metų amžiaus gyven...
-
Paukštys pratrūko: skleidžiamas šmeižtas
Viešojoje erdvėje pasklidus informacijai, kad „Teltonikos“ prekių vis dar galima įsigyti Rusijoje ir Baltarusijoje veikiančiuose interneto portaluose, įmonių grupės įkūrėjas Arvydas Paukštys tvirtina – jau nuo 2022 m. ...
-
Dėl sukčių atakos užblokavo dalį „Akropolio“ dovanų kortelių: štai ką reikia daryti jų turėtojams
Dovanų kortelių platinimo bendrovė „Gera dovana“ nustatė, kad į jos partnerių savitarnos portalą per darbuotojo paskyrą nuotoliniu būdu įsilaužę nežinomi asmenys neteisėtu būdu nukopijavo dalį išplatintų „Akropolio&ldq...
-
Lietuvos oro uostų užmojai: žada patuštinti „kišenes“
Tris oro uostus valdanti valstybės įmonė Lietuvos oro uostai (LTOU) šiemet į plėtrą investuos 58 mln. eurų, skelbia LTOU. ...