- Jurgis Paplaitis, „Motorai“
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Artėjant vasarai, atostogų metui, dažnam kyla noras aplankyti dar nematytas šalis. Galima skristi lėktuvu ir išsinuomoti norimą automobilį vietoje, galima juo keliauti ir iš Lietuvos. Duoti naudingų patarimų vairuotojams, išsiruošusiems į kelionę automobiliu, paprašėme „Sixt Lietuva“ automobilių priežiūros vadovo Giedriaus Gegevičiaus.
„Sixt Lietuva“ automobilių priežiūros vadovas teigia, kad visu pirma automobilis turi būti techniškai tvarkingas. Pasak p. G. Gegevičiaus, tai reiškia, kad jis ne tik turi turėti galiojančią techninę apžiūrą, vaistinėlę, gesintuvą ir šviesą atspindinčias liemenes, bet ir visų pirma saugią kelionę garantuojančias tinkamas padangas. Anot specialisto, geros ir kokybiškos padangos užtikrina mažą pasipriešinimą riedėjimui (automobilis mažiau sunaudos degalų), skleidžia mažiau triukšmo (o tai svarbu tolimoje kelionėje), taip pat pasižymi geromis savybėmis važiuojant per lietų ir užtikrina maksimalų saugumą.
Be padangų, kurios turi būti ir tinkamai pripūstos, ne mažiau svarbu patikrinti visų eksploatacinių skysčių lygį, elektros ir aušinimo sistemų, taip pat kondicionieriaus darbą. Nes nėra nieko blogiau, nei gaišti brangų atostogų laiką bandant surasti, kas atokiame Kroatijos ar Italijos kaimelyje sutaisys dėl blogai veikiančios aušinimo sistemos kaistantį variklį.
Toliau padedami specialisto, surašėme pagrindinius patarimus, kuriais vadovaujantis kiekvienas vairuotojas turi patikrinti automobilį prieš tolimesnę kelionę.
Pasirūpinti, kad automobilio draudimas galiotu ir užsienyje, turėti kontaktinį telefoną asmens, kuriam galima skambinti, įvykus eismo įvykiui. Ir jokiu būdu nepasirašinėti jokių dokumentų, užpildytų nepažįstama kalba.
Vykstant į ES šalis, reikia įsigyti Europos Sąjungos sveikatos draudimo kortelę (išduodama ligonių kasose), o į kitas šalis – papildomą draudimą (turintys kreditine kortelę dažniausiai yra apdrausti jiems ir kartu keliaujantiems šeimos nariams galiojančiu sveikatos draudimu).
Jei automobilyje yra atsarginis ratas, įsitikinkite, kad jis pripūstas. Jei vietoje jo yra remonto komplektas ir sandarinimo putos, įsitikinkite, kad mokate šiais daiktais naudotis. Naudojant sandarinimo putas jums reikės ir oro kompresoriaus, abejais atvejais rato pakeitimui bus reikalingas automobilio kėliklis.
Nepamirškite navigacijos įrenginyje atnaujinti žemėlapių, o kelionėje pasirinkti reikiamą regioną. Atminkite, kad pasikliauti vien tik navigatoriumi neverta – kai kurių kelių jame gali nebūti, gali būti pakeistos eismo kryptys ir padaryti apvažiavimai. Verta įsigyti įprastą kelių atlasą – jei pasiklysite, vietiniai gyventojai visada galės parodyti, kurioje vietoje esate ir kur jums reikia važiuoti. Pasiklydus geriausiai kreiptis pagalbos į degalinių darbuotojus – jei ir nekalbės jums suprantama kalba, bus didelė tikimybė, kad žinos vietinius kelius ir kryptis.
Taip pat pasirūpinkite kokybiškais pritvirtinamais telefonų ir navigacijos įrenginių laikikliais. Jei jūsų automobilyje nėra sumontuota laisvų rankų įranga, įsigykite telefono ausinę su laidu ar „Bluetooth“ jungtimi. Tiesa, kai kuriose šalyse negalima naudotis telefonu net ir su šia įranga.
Taip pat turėkite į 12 voltų pridegiklio lizdą jungiamą skirstytuvą ir kelis įkroviklius su USB lizdu. Jie pravers norint įkrauti mobilųjį telefoną ar navigatorių. Jei norėsite prijungti ir kompiuterį ar kitą galingesnį (iki 200 vatų galios) elektros įrenginį, reikės įsigyti įtampos keitiklį.
Jei automobilyje turite vaizdo registratorių, atminkite, kad kai kuriose šalyse jo naudojimas yra draudžiamas (pavyzdžiui, Austrijoje). Taip pat beveik visose šalyse draudžiama naudoti ir greičio matuoklių detektorius.
Su savimi turėkite atsarginį automobilio raktą ir jį laikykite ne automobilyje. Įsitikinkite, kad jame esanti baterija nėra išsikrovusi – šis raktas pravers netyčia pametus pagrindinį raktą ar išsikrovus jo baterijai.
Vasarą keliaujant automobiliu itin praverčia automobilinis šaldytuvas. Jei neturite naujausio automobilio su šaldoma dėtuve, verta įsigyti papildomą šaldytuvą – galėsite atšaldyti prekybos centruose įsigytus gaiviuosius gėrimus (pakelės degalinėse jie kainuoja gerokai brangiau).
Jei užsisakėte viešbutį internetu, pasitikslinkite, ar galima prie jo privažiuoti automobiliu ir kur jį palikti bei kiek tai kainuos. Įsitikinkite, kad nepaliekate automobilio neleistinoje vietoje – kartais apie tai informuoja tik lentelės vietine kalba, o jūs rizikuojate nerasti automobilio.
Stenkitės automobilį palikti tik saugomose vietose. Jei nusprendėte pasivaikščioti pėsčiomis po miesto centrą, sumokėkite už automobilio stovėjimą. Nemokamai jį galima palikti prie didesnių prekybos centrų, bet dažniausiai jie būna toli nuo miesto centro. Taip pat pasirūpinkite paliekamų automobilyje daiktų saugumu. Juos laikykite bagažinėje po uždangalu, nedėkite vertingų daiktų į automobilio dėtuvę – geriau palikite ją atidarytą, kad ilgapirščiams nekiltų noro apžiūrėti.
Užsienyje daugiau reikia saugotis kišenvagių turistų mėgstamose vietose, nei vagysčių iš automobilio. Tad pasirūpinkite, kad dokumentai, kortelės ir pinigai būtų ne vienoje vietoje, taip pat nesinešiokite daug grynųjų pinigų. Turėkite jus aptarnaujančio banko vadybininko kontaktinį numerį, kuriuo galėtumėt paskambinti atsiradus nesklandumams su mokėjimais ar tiesiog norėdami užblokuoti kortelę.
Nebandykite siūlyti kyšio jus sustabdžiusiems pareigūnams – turėsite didelių nemalonumų. Taip pat Skandinavijos šalyse, Vokietijoje, Austrijoje ar Šveicarijoje galite būti sustabdytas ir nubaustas nemaža bauda dėl vos keliais kilometrais per valandą viršyto greičio. Ypač tai aktualu miesto ribose.
Kai kuriose šalyse (pvz., Slovakijoje, Čekijoje, Šveicarijoje) yra privalomas greitkelių mokestis – kadangi jus greičiausiai jais važiuosite, būtinai tik įvažiavę į šalį artimiausioje degalinėje įsigykite specialų lipduką. Tai kainuoja vos kelis ar keliolika eurų (lipduko kaina Šveicarijoje – 40 Šveicarijos frankų), tačiau bandymas sutaupyti gali baigtis kelių šimtų eurų bauda.
Kaip teigia „Sixt Lietuva“ automobilių priežiūros vadovas Giedrius Gegevičius, kiekvienoje užsienio šalyje yra savi Kelių eismo taisyklių ypatumai ir jų traktavimai, o jų reikalavimai ne visada tokie patys, kaip Lietuvoje. Todėl norėdami, kad kelionės neapkartintų nereikalingos diskusijos su vietiniais pareigūnais, visada laikykitės Kelių eismo taisyklių. O pirmą kartą vykdami į nepažįstamą šalį, iš anksto išsiaiškinkite toje šalyje automobiliui ir vairuotojui taikomus reikalavimus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
AAD teigia: Lietuvos transporto parkas atsinaujina3
Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnams nuo šių metų rugpjūčio kelių reiduose pradėjus tikrinti transporto priemonių taršą, per tris mėnesius visoje Lietuvoje aplinkosaugininkai sustabdė 472 transporto priemones, iš kur...
-
Transporto sektoriui metai klostėsi sudėtingai: rinka liko nestabili, griežtėja reguliacinė aplinka
Lietuvos transporto ir logistikos įmonės šiuos metus vertina kaip sunkius – nors įmonių pajamingumas šiek tiek padidėjo, bet darbuotojų trūkumas neleido pilnai pasinaudoti pagerėjusia situacija. ...
-
Bilotaitės pasiteisinimas dėl vairavimo egzamino: sprendimas nebuvo priimtas vienasmeniškai9
Buvusi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tvirtina, kad dabartinio ministro Vladislavo Kondratovičiaus teiginiai, jog sprendimas uždrausti laikyti vairavimo egzaminus rusų kalba buvo priimtas vienasmeniškai, nesiderinant su kitomis institucij...
-
Ministras: sprendimas atsisakyti vairavimo egzaminų rusų kalba nebuvo tinkamai suderintas3
Metams atidėjus sprendimą atsisakyti vairavimo egzaminų rusų kalba, Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius sako, jog toks žingsnis nebuvo tinkamai suderintas su atsakingomis institucijomis. ...
-
VRM atidėjo sprendimą atsisakyti vairavimo egzaminų rusų kalba7
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius penktadienį pasirašė įsakymą, kuriuo metams nukėlė sprendimą atsisakyti vairavimo egzaminų rusų kalba. ...
-
Šventinė karštinė įsibėgėjo: Kalėdoms išpuošia ir automobilius2
Kol tarp miestų vyksta amžina kova, kurio gi eglė gražiausia, išradingumu kartais nenusileidžia ir paprasti žmonės. Štai ir automobilių mylėtojai bando įrodyti, kad ne prasčiau moka išpuošti savo ratuotas transporto priem...
-
Bilotaitė turi kategorišką nuomonę dėl vairavimo egzamino2
Buvusi vidaus reikalų ministrė konservatorė Agnė Bilotaitė nepagrįstu ir nesuprantamu vadina naujojo vidaus reikalų ministro siekį stabdyti sprendimą nuo sausio vairavimo egzaminus Lietuvoje organizuoti tik lietuvių arba kitomis oficialiomis Europos ...
-
Vežėjų parką papildys elektriniai lokomotyvai3
Krovinių pervežimo bendrovė „LTG Cargo“ įsigijo septyniolika elektrinių lokomotyvų, jie į Lietuvą atvyks 2027-ųjų pradžioje. ...
-
Žali – patys saugiausi, oranžiniai – autsaideriai
Manoma, kad automobilio spalva neturi įtakos, kaip dažnai jis patenka į avarijas, tačiau ryškių spalvų transporto priemonės neretai laikomos saugesnėmis. ...
-
Naujovę „Regitrai“ padiktavo klientai4
„Regitra“ plečia savo asortimentą: įregistravę naują automobilio numerį iš karto galėsite įsigyti ir rėmelį. ...