- Rūta Grigolytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Konfliktai su namų bendrijos pirmininku – nemalonus dalykas ir tai gali grėsti dar nemalonesniais rūpesčiais. Pašilaičiuose nuo bendrijos atsiskirti norinčių gyventojų skundai skamba kaip tikrai rimti kaltinimai, o kol abi šalys konfliktuoja, bėdų name tik daugėja.
Nori atsiskirti
Bent vieno 939-ajai daugiabučių namų savininkų bendrijai priklausančio namo gyventojai sukilo prieš bendrijos pirmininką. Bent taip teigia vienas gyventojas. „Pasirašė 19 iš 24 gyventojų“, – tikina jis.
Dalis Pašilaičių gatvės 14-u numeriu pažymėto namo gyventojų, anot besiskundžiančiojo, parašė raštą Vilniaus miesto savivaldybei su prašymu leisti atsiskirti nuo bendrijos ir įsteigti atskirą – savo bendriją. Gyventojai, tiesa, nežino, kada galėtų tikėtis savivaldybės atsakymo.
Aktyviausias šios iniciatyvos rėmėjas, namo gyventojas Jonas vos atsikvėpdamas pažėrė daugybę pastate esančių bėdų, trūkumų ir dėl jų kaltina bendrijos pirmininką Juozą Pukanasį. „Mūsų santykiai su juo labai įtempti“, – pripažino atsiskirti norinčio namo gyventojas.
Virtinė bėdų
Jono įvardytos problemos aprėpia kone visus klausimus, kurie gali sieti kaimynus. „Namas apleistas. Buvo remontuotas, bet labai nekokybiškai – visur iššokusios dažų pūslės. Laiptinės apleistos, visur laidai kabo, rūsiai užkrauti visokiu “chlamu„, radiatorių šiluma nesureguliuota, laiptinės labai blogai valomos, visas kiemas šiukšlėmis užverstas, – vardijo vilnietis. – Visa tai rašte išvardyta.“
Pinigų iš gyventojų nerenkama – niekas bendrijos pirmininkui, namo gyventojo Jono teigimu, jų ir nepatikėtų. „Kai remontavo stogą, galima sakyti, jis išplovė mūsų pinigus, – dar rimtesnius kaltinimus metė Jonas. – Su niekuo nesuderino, pasirašė įgaliotinė, buvusi bibliotekininkė, o ji ginasi, kad ten ne jos parašas darbų išpildymo ir priėmimo akte. Ji atsisako to parašo. Sąmata netvirtinta. Yra daugybė nesąmonių. Reikėtų surinkti visus dokumentus, pasikviesti ekspertą ir paduoti į teismą. Mokame pinigus santechnikams, elektrikams, o lemputės į ekonomiškas nepakeistos nuo 1988-ųjų.“
Pasirašė ne visi
Jono tvirtinimu, raštą pasirašė ne visi gyventojai, nes kai kuriems esą yra parankus dabartinis pirmininkas. Čia ir vėl pasigirsta kaltinimai bei įtarimai.
„Yra daug apsivogusių žmonių. Tie, kurie turi rūsius, vogė šviesą. Ir grindis elektra šildėsi. Bet pirmininkas nenubaudė nė vieno, net nepaviešino jų pavardžių. Tad tiems gyventojams paranku, jie tyli, į susirinkimus nevaikšto, niekur nepasirašo“, – pasakojo Jonas.
Bendrijos pirmininkas, išgirdęs klausimus, iš karto suprato, kuris gyventojas skundėsi. „Žinote, tiesiog yra žmonių, kurie visada kuo nors nepatenkinti. Yra vienas pagrindinis veikėjas, kuris viskuo nepatenkintas“, – savo konflikto versiją pateikė bendrijos pirmininkas J.Pukanasis.
Jo teigimu, niekas kliūčių atsiskiri nepatenkintiems gyventojams ir nesudaro: „Teatsiskiria tas namas nuo bendrijos – nematau problemų. Visi išvardyti klausimai buvo iškelti per susirinkimą, viskas buvo išaiškinta. Buvo atėję ir savivaldybės pastatų priežiūros specialistai.“
Bendrijos pirmininko teigimu, dėl normaliai nesutvarkyto stogo kalti patys gyventojai, kurie įtaisė kaminą. „Kai jie patys taip padaro, norom nenorom atsiranda problemų“, – aiškino pirmininkas.
J.Pukanasio tikinimu, dabar visiems namo gyventojams įteikti lapeliai, kuriuose raginama juos išnešti iš sandėliukų nereikalingus daiktus, kad būtų bendrai išvežti.
Anksčiau, pirmininko pasakojimu, buvo taikoma šildymo sistema, kai kiekvienas mokėjo už tiek, kiek pats prisišildydavo, buvo galima sumontuoti termoreguliatorius.
„Už keturių kambarių butą reikėdavo net iki 650 litų mokėti. Jie tos sistemos atsisakė“, – tikino J.Pukanskis.
Bendrijos pirmininkas dar pridūrė, kad šildymo subalansavimo sistema kainuotų 12 tūkst. litų: „Jis nori, kad viskas būtų padaryta už dyka. Už dyka niekas nepadarys, o kiti namai negali finansuoti.“
„Jam reikia pinigų“
Jono minėtoji įgaliotinė Ona Černiauskienė dievagojosi, kad ji niekada nesakė atsižadanti savo parašo ar sakiusi, jog jis – ne jos.
Moteris miglotai aiškino, neva Jonas savo skundais siekia tik pinigų: „Kažkada, sovietiniais laikais, buvo viršininkas, o dabar nori iš mūsų pinigus išvilioti.“
Jos teigimu, gyventojai nepasirašė dėl atsiskyrimo nuo bendrijos: „Jeigu būtų pasirašę, būtų ir atsiskyrę, bet niekas nepasirašė. Čia yra nesąmonė. Jis tiesiog mano, kad jeigu kas – jis čia karaliaus.“
Komentaras
Mindaugas Steponavičius
Teisininkas
Jeigu problema iškyla mažoje bendrijoje, ją spręsti lengviau. Pradedant nuo bendrijos valdymo organų išrinkimo iki klausimų dėl remonto, dėl bendrijos audito ir panašių sprendimai turi būti priimami bendrijos susirinkime.
Tam, kad susirinkimas įvyktų mažoje bendrijoje, pavyzdžiui, reikia 26 savininkų; jeigu turime didelę bendriją, kuri, tarkime, susideda iš 10 namų, turinčių po 50 savininkų, išeina, kad reikia 251 savininko. Žmonės ir taip neina į susirinkimus, o kad susirinktų tiek žmonių, tai labai sudėtinga. Vien salės kokios reikėtų, organizuoti kainuoja.
Taip užprogramuojamos problemos, jeigu norima atlikti kokius nors darbus. Kitos problemos būna, pavyzdžiui, jeigu vieno namo surinktos lėšos naudojamos kito namo remontui, argumentuojant, kad, kitam namui prireikus remonto, vėl būtų skiriama. Tokių pažeidimų yra daugybė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nupuoštoms eglutėms Vilniuje – virš šimto surinkimo taškų
Nors šventės dar nesibaigia, bet jau verta pagalvoti, kur teks dėti po švenčių nupuoštą eglutę. Nuo sausio 4 d. vilniečiai jau galės nupuoštas eglutes nešti į artimiausią jų surinkimo vietą. Kaip pranešė s...
-
LTG: šis maršrutas – ypač populiarus ir pasiteisino su kaupu
2023 metų gruodžio 27 d. pradėjusiu veikti traukinių maršrutu Vilnius–Ryga–Vilnius per 12 mėnesių važiavo kone 62 tūkst. keleivių, praneša LTG grupė. ...
-
Vilniaus savivaldybė teisme siekia gauti tarp A. Tumėno ir Gynėjų gatvių einantį kelią
Vilniaus miesto savivaldybė teisme siekia gauti tarp A. Tumėno gatvės 4 ir Gynėjų gatvės 14 einantį pagalbinį kelią. ...
-
Svarstoma kitąmet Vilniuje pradėti Veiklių senjorų programą6
Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarsto apie galimybę kitąmet sostinėje pradėti Veiklių senjorų programą, skirtą didinti vyresnio amžiaus gyventojų užimtumą, skatinti verslumą bei didinti įsitraukimą į kultūrinį bei kūrybinį gyvenimą....
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Vilnius traukia investuotojus: kaip suderinti plėtrą ir mažinti biurokratiją?1
Vilnius – sparčiausiai augantis Baltijos regiono miestas, kuriame pernai buvo išduota daugiausia, net 12 proc., visų statybos leidimų, kai tuo tarpu Kaune – 7 proc., Klaipėdoje – 2 proc. Visuomenėje vyksta diskusijos, kad Vilniuje...
-
Vilniaus svečius pasitinka nauji riboženkliai su svarbia žinute1
Besidžiaugdamas prestižiniu Europos Komisijos titulu „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“, miestas atnaujina savo riboženklius. Kaskart įvažiuodami į sostinę svečiai ir grįžusieji namo vietiniai išvys šalia miest...
-
Šventiškai pasipuošusiems verslams ir įstaigoms Vilnius padėkojo choro kalėdinėmis dainomis
Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų atmosferą. Išskirtinai pasipuošusias ar šventin...
-
Sostinė ruošiasi paleisti viešąjį vandens transportą: kas naujo?
Nuo 2025-ųjų metų vasaros Vilniuje planuojant pradėti visuomeninę laivybą Nerimi, sostinės taryba pritarė specialiojo upės prieplaukų plėtros plano parengimui. ...
-
Savivaldybės planai populiariame Vilniaus rajone sukėlė pyktį: kiek kainuos gyventojams2
Vilniaus savivaldybė siekia išsaugoti paveldu laikomą Šnipiškių medinę architektūrą. Ateityje čia, esą, turėtų kurtis verslai, kavinės, toliau kilti mediniai pastatai. Tačiau plėtotojai tokią miesto valdžios viziją peikia. ...