- Ingrida Steniulienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjui Arūnui Kaminskui iškelta drausmės byla.
Teisėjų etikos ir drausmės komisija bylą iškėlė konstatavusi, jog nustatytas jo elgesys nėra suderinamas su geru teisėjo vardu.
A. Kaminskas buvo vienas iš korupcijos teisinėje sistemoje bylos įtariamųjų. Po kelerių metų tyrimo įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba jam panaikinti, konstatavus, kad nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
Grąžintas į pareigas
A. Kaminskas po trejų metų grąžintas į eitas teisėjo pareigas, prezidento Gitano Nausėdos sausį priimtu dekretu atnaujinti jo įgaliojimai ir už nušalinimo laikotarpį sumokėtas daugiau nei 135 tūkst. eurų atlyginimas iki mokesčių. Juos atskaičius teisėjas į rankas gavo beveik perpus mažesnę sumą, rodo Teisėjų tarybos posėdžių dokumentai.
Teisėjas su savo advokatu bei prokuratūra ilgai bylinėjosi dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo pagrindo – prokuratūra buvo konstatavusi, kad ikiteisminis tyrimas šio teisėjo atžvilgiu nutrauktas nesurinkus pakankamai duomenų, pagrindžiančių įtariamojo kaltę. Teisėjas teisme pasiekė, kad ikiteisminis tyrimas jo atžvilgiu būtų nurodytas kaip nutrauktas, nes nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
Birželio 16 dieną Vilniaus apygardos teismas taip pat konstatavo, kad A. Kaminsko veiksmai gali būti vertinami kaip galimas Teisėjų etikos kodekso reikalavimų pažeidimas. Į komisiją su teikimu iškelti drausmės bylą taip pat kreipėsi generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
Elgesys, nesuderinamas su geru vardu
Teisėjų etikos ir drausmės komisija praėjusią savaitę nusprendė, kad A. Kaminsko „elgesys nesuderinamas su geru teisėjo vardu ir kenkia teismo autoritetui ir tai sudaro teisėjo drausminės atsakomybės pagrindą“.
Tokį sprendimą lėmė teikimo medžiagoje surinkti duomenys apie teisėjo etikos ir drausmės ribas peržengiantį neformalų A. Kaminsko bendravimą su advokatu apie poveikio kitiems teisėjams darymą ir atlygį už tai.
Taip pat nustatyta, kad A. Kaminskas nenusišalino nuo vienos iš savo nagrinėtų bylų, kurioje bandyta daryti neteisėtą poveikį teismui, taip nesilaikydamas teisingumo ir nešališkumo principų bei pažemino teisėjo vardą, pakenkė teisminės valdžios autoritetui.
Be to, teisėjas nepranešė apie advokato bandymą kištis į teisingumo vykdymą ir daryti neteisėtą poveikį teisėjams.
Iškeltą drausmės bylą nagrinės Teisėjų garbės teismas.
Prašė paveikti teisėjus
Teisėsauga nustatė, kad A. Kaminskas du kartus susitiko su advokatu Drąsučiu Zagrecku. Šis teisininkas dabar yra atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, nes bendradarbiauja su teisėsauga ir padėjo atskleisti korupcinius nusikaltimus.
Per pirmą susitikimą 2018 metų gruodį šalia Vilniaus apygardos administracinio teismo pastato Žygimantų gatvėje D. Zagreckas perdavė teisėjui A. Kaminskui lapą su informacija apie skundus pateikusius asmenis bei Vilniaus apygardos administraciniame teisme keturias administracines bylas nagrinėjančius teisėjus.
Per susitikimą advokatas teiravosi, ar teisėjas galės paveikti, kad Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjai keturių asmenų atžvilgiu priimtų palankius teismo sprendimus ir panaikintų Migracijos departamento sprendimus dėl atsisakymo pakeisti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje.
„Šio susitikimo metu teisėjas A. K. patikino, kad D. Z. užduotį suprato, taip pat su D. Z. aptarė ir analizavo, kaip į teisėjo A. K. neteisėtą poveikį galėtų reaguoti viena iš D. Z. pateiktoje informacijoje nurodytų teisėjų, aptarė susijusią su neteisėtu poveikiu informaciją apie dalį bylų nagrinėjančius teisėjus M. P. ir H. S.“, – rašoma teisėsaugos dokumentuose.
Nenusišalino nuo skundo nagrinėjimo
Generalinės prokurorės teikime taip pat nurodoma, kad per kitą susitikimą 2019 metų sausį D. Zagrecko automobilyje vėl kalbėtasi apie jo perduotą prašymą.
Per šį susitikimą A. Kaminskas informavo D. Zagrecką, kad neturi galimybių neteisėtai paveikti aptariamas bylas nagrinėjančius Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjus.
Teikime taip pat nurodoma, kad teisėjas A. Kaminskas, vykdydamas neteisėtą susitarimą su D. Zagrecku bei pastarojo neteisėtą užduotį, dalyvavo 2019 metų vasarį administracinėje byloje ir nenusišalino nuo vieno iš suinteresuotų asmenų skundų nagrinėjimo.
Generalinės prokurorės teigimu, pažadas surinkti informaciją apie teisme nagrinėjamus skundus, teikti paaiškinimai dėl negalėjimo įvykdyti prašymą, nepranešimas apie jam darytą neteisėtą poveikį, nenusišalinimas nuo vieno iš suinteresuotų asmenų skundų nagrinėjimo ir dalyvavimas posėdyje vertintini kaip galimas Teisėjų etikos kodekso įtvirtintų principų pažeidimas.
Prašė „prazonduoti“
Per ikiteisminio tyrimo metu atliktą akistatą D. Zagreckas nurodė, kad teisėjo A. Kaminsko konkrečiai neprašė, jog būtų patenkinti skundai, tiesiog paprašė „prazonduoti“, ar įmanoma padėti žmonėms migracijos klausimais.
Į tai atsakydamas A. Kaminskas nurodė supratęs, kad advokatas D. Zagreckas domisi administracinių bylų praktika, jokių prašymų ką nors spręsti nebuvo, pinigų jam D. Zagreckas nesiūlė.
Tačiau teisėsauga gavo duomenų, kad teisėjui už galimas paslaugas ketinta atsilyginti 1 tūkst. eurų.
Teisėjas paaiškino, kad advokatas neprašė paveikti administracines bylas nagrinėjančių teisėjų, kad šie priimtų konkrečius sprendimus. Taip pat pažymėjo, kad nebuvo prašymo domėtis šių bylų eiga.
Teisėjas paaiškinime nurodė, kad antrą kartą susitikęs su advokatu D. Zagrecku jam paaiškino Vilniaus apygardos administraciniame teisme nagrinėjamų administracinių bylų migracijos srityje praktiką. Teisėjas pažymėjo, jog neteisėtos užduoties iš D. Zagrecko negavo, jokios informacijos apie bylas nerinko, ką patvirtina informacinės sistemos LITEKO duomenys.
A. Kaminskas tvirtino jokio poveikio teisėjams nedaręs, tai patvirtino visi apklausti teisėjai. Jo teigimu, neteisėtas poveikis jam nebuvo daromas, ir dėl to nebuvo pagrindo apie paprastus susitikimus ir pokalbius pranešti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Iš namo Vilniuje pavogta per 31 tūkst. eurų
Iš namo sostinėje pavogta 31,1 tūkst. eurų. ...
-
Kovotojas A. Misiūnas paleidžiamas į laisvę: teismas sutrumpino suėmimo terminą
Riaušių prie Seimo byloje teisiamas kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas paleidžiamas į laisvę – teismas nusprendė, kad paskirtas trijų mėnesių trukmės suėmimas yra per griežtas, todėl trumpinamas. ...
-
Vilniaus senamiesčio parduotuvėje – konfliktas: vienas vyras talžė kitą
Sostinės senamiestyje esančioje parduotuvėje kilus konfliktui trisdešimtmetis sumušė kitą vyrą. ...
-
Pusamžis vilnietis įtariamas smurtu prieš 8-metį
Vilniaus rajone vyras įtariamas smurtavęs prieš 8 metų berniuką. ...
-
Sostinės parduotuvę nusiaubė alkoholio vagis1
Vilniuje vyriškis grasindamas pardavėjai apiplėšė parduotuvę, penktadienį pranešė policija. ...
-
Vilniuje iš įmonės išvilioti 50 tūkst., iš žmonių – 12 tūkst. eurų (papildyta)
Policija penktadienį pranešė apie du pastarąją parą fiksuotus atvejus, kai sukčiai iš žmonių išviliojo keliasdešimt tūkstančių eurų. ...
-
Avarija Nemenčinėje: ant tilto per Nerį apvirto automobilvežis, sustojo eismas
Vilniaus rajone, Nemenčinėje, ant tilto per Nerį, ketvirtadienį įvyko avarija, kurios metu apgadinti trys automobiliai, apsunkintas eismas. ...
-
Fondo „Algojimas“ vadovė ir dar viena darbuotoja nuteistos dėl sukčiavimo1
Likviduojamas labdaros ir paramos fondas „Algojimas“, jo vadovė Aušra Stančikienė bei dar viena darbuotoja pripažinti kaltais dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo. ...
-
Vilnietis pateko į sukčių pinkles: apie prarastus 15 tūkst. eurų pranešė tik po kelių mėnesių
Sukčiai iš vilniečio išviliojo 15 tūkst. eurų, ketvirtadienį pranešė vietos pareigūnai. ...
-
Vilniuje pavogtas keturratis, prabangių automobilių žibintai2
Vilniuje pavogtas keturratis, įvairių automobilių žibintai, ketvirtadienį pranešė sostinės pareigūnai. ...