Klaipėdos senamiestyje šią savaitę pradėti Tiltų gatvės remonto darbai. Prognozuojama, kad grindinį kelininkai remontuos iki birželio, todėl retkarčiais šioje gatvėje gali strigti eismas, nes teks uždaryti eismo juostų ruožus.
Praėjusių metų pabaigoje darbininkai laikinai paliko Vilniaus gatvę. Iki didžiųjų metų švenčių spėta pakloti beveik visą grindinį, liko tik nedidelė atkarpa ties sankirta su Laisvės alėja. Dabar šioje vietoje vėl užsikūrė technika.
Išsiklaipę akmenys ir žiojėjančios skylės grindinyje erzina miestiečius. Gyventojai skundžiasi, kad istorinėje uostamiesčio dalyje dviračius ir vaikų vežimėlius sunku stumti grindiniu, todėl norėtų lygios dangos perėjų.
Nors Vilniaus gatvės rekonstrukcijos darbai dar nebaigti, vis pasigirsta kritikos dėl esą sunaikinto paveldo, matomų trūkumų ir modernių akcentų. Paveldosaugininkai ramina, kad projektas prižiūrimas, modernios detalės neimituoja istorijos, o darbai dar nebaigti.
Naujai atgijusi Vilniaus gatvė tapo ypatingu kauniečių traukos objektu. Ryškūs pokyčiai šioje Senamiesčio erdvėje pasufleravo šūkį miestui, pasitinkant didžiąsias metų šventes: „Kelias į Kalėdas Kaune“. Praeivius džiugina iš pagrindų sutvarkytas grindinys, stabtelėti vilioja šimtai girliandomis padabintų eglaičių. Baigiant kapitalinį remontą, visuomenėje kilo diskusijų dėl naujų šviestuvų ir pavienių technologinių sprendimų. Šių klausimų aptarimą inicijavę Kultūros paveldo departamento (KPD) ir Kauno savivaldybės administracijos atstovai išsprendė juos prieidami bendrų kompromisų.
Dar spalio pabaigoje architektas Audrys Karalius savo „Facebook“ paskyroje iškėlė retorinį klausimą – ar kas nors esame matę balas ant natūralaus grindinio? Architektas dėstė statybinių medžiagų pradžiamokslį, kad gaubtas rankomis tašytų grindinio akmenų paviršius akimirksniu nutekina vandenį į visas keturias puses, o granito smėliukas grindinio siūlėse drenuoja vandenį žemyn į jį praleidžiantį grunto sluoksnį.
Tiesiant požemines komunikacijas Danės gatvėje, darbininkai apnuogino autentišką ikikarinio laikotarpio skaldytų ir tašytų akmenų grindinį, kurį Klaipėdos visuomenininkai siūlo atidengti. Miesto paveldosaugininkai šiai idėjai iš esmės pritaria, tačiau pripažįsta, kad tokiu atveju padidėtų gatvės triukšmingumas.
Panašu, kad rietenos, kilusios dėl Vilniaus gatvės grindinio, tarp miesto savivaldybės ir Kultūros paveldo departamento (KPD), baigėsi. Pagrindinėje Senamiesčio gatvėje bus ir gludinto, ir tašyto akmens, tad bus atiduota duoklė istoriniam akmeniui, o kartu bus patogu vaikščioti.
Po žiemos sezono į Vilniaus gatvę sugrįžę rangovai įrengė pavyzdinį atnaujinto akmens grindinio ruožą nuo Rotušės aikštės pusės. Gyventojai jau gali jį apžiūrėti iš arti, o artimiausiu metu ekspertiniam vertinimui Kauno savivaldybė kvies ir Kultūros paveldo departamento (KPD) specialistus. Pavykus pasiekti kompromisą, kapitalinis remontas bus tęsiamas pilnu pajėgumu, o darbai užbaigti laiku – iki vasaros.