Rusijos opozicija save vadinantys rusai – vėl (savo pačių) dėmesio centre. Dešimtmetį su Kremliumi kovojusieji viešai apkaltino ketvirtį amžiaus kovojančius kriminaliniais nusikaltimais.
Bestselerio „Prieš panyrant į sutemas. Lietuva XVIII amžiuje: kai ir Lenkija, ir Varšuva buvo mūsų“ autorius Valdas Rakutis savo naujoje knygoje ėmėsi taikoje ieškoti karo ir kare – taikos. „Karas ir taika yra esminės būsenos, per kurias atsiskleidžia žmonijos dorybės ir nuodėmės, – įsitikinęs jis. – Ateities neišvengsi, bet gali jai pasiruošti. Išlikdamas žmogumi.“
Kur ritasi Europa, jei Juodosios jūros regioną užliejo karo banga, Baltijoje baiminamasi Rusijos įsiveržimo, o Vakarus kamuoja neramios žinios dėl Atlanto srovių pokyčių, cunamių ir kitokių jūros „gėrybių“.
Lietuvos atsakingos institucijos fiksuoja kelis tūkstančius ekstremalių įvykių ir situacijų, per metus įvykstančių visame pasaulyje. 2023 m. iš viso buvo fiksuoti 4 335 pranešimai apie tokius įvykius, didžioji jų dalis buvo susijusi su gamtinės kilmės ekstremaliais įvykiais ir užkrečiamosiomis ligomis, rodo keitimąsi informacija apie ekstremalias situacijas koordinuojančio Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) duomenys.
Dėl karų ir selektyvaus vyriausybių sprendimo kalbėti apie vienus pažeidimus, o kitus nutylėti žmogaus teisėms gresia pavojus visame pasaulyje, ketvirtadienį pareiškė įtakinga žmogaus teisių grupė.
Džiūgaujančios minios sekmadienį atsisveikino su karščiausiais per visą stebėjimų istoriją metais: 12 neramių mėnesių su klimato krizėmis ir niokojamais karais Ukrainoje bei Gazos Ruože.
Naujieji metai nežada būti lengvesni: ant Europos slenksčio tęsiasi du karai, laukia nenuspėjami rinkimai ir vis aštresnė ideologijų kova. Sudėtingais laikais iškyla, o kartais tiesiog sugrįžta esmines situacijas lemiantys veikėjai.
Didžiausiu per pastaruosius aštuonis dešimtmečius karu Europoje prasidėję 2023-ieji baigiasi jau dviem karais ir naujų ginkluotų konfliktų perspektyva.
Pasaulio šalis dabar valdančių politinių jėgų požiūrį į tarptautinę teisę ir santykius su Kremliumi Rusijos sukeltas karas Ukrainoje atskleidė geriau nei koks PISA testas penkiolikamečių gebėjimus skaityti ir skaičiuoti. Įkandin spalio 7-osios teroristų atakos prieš Izraelį vyko precedento neturintys Vakarų akademinių institucijų išpažinties aktai.
Nuosavuose būstuose kiekvienas turime įsirengę dūmų detektorius, kad laiku praneštų apie gaisro pavojų. Panašių jutiklių, turinčių užkirsti kelią pražūtingiems incidentams, karų ir gamtos gaivalų iškankinta žmonija yra susigalvojusi ne vieną. Jungtinės Tautos (JT) turėtų būti išmaniausias iš jų.