Lietuviški atlyginimai vejasi britų darbo užmokesčius

Netrukus lietuviams darbo užmokestis Didžiojoje Britanijoje, Airijoje ir Ispanijoje gali nebebūti motyvu išvykti ieškoti darbo svetur, teigia tarptautinės konsultacijų bendrovės „Hay Group" specialistai.

Jau dešimtus metus bendrovės atliekamo atlyginimų rinkos tyrimo rezultatai parodė, kad šiemet kvalifikuotų darbininkų atlyginimų Lietuvoje ir Anglijoje skirtumas sumažejo iki trijų kartų (pernai siekė keturis), lyginant su Airija - nuo 4,75 iki 4 kartų.

Lyginant gaunamas pajamas su pragyvenimo lygiu šalyje, prognozės dar optimistiškesnės dirbantiesiems Lietuvoje.

„Lyginant atlyginimus Lietuvoje ir užsienyje, reikia atsižvelgti ir į žmogaus pragyvenimo kaštus. Tose šalyse, kur dažniausiai emigruoja mūsų kraštiečiai, gyvenimas atsieina brangiau nei Lietuvoje. Tai įvertinus, situacija ženkliai pasikeičia:  skirtumas tarp Lietuvoje ir Airijoje dirbančių sumažėja iki 2 kartų, o skirtumas tarp Lietuvoje ir Didžiojoje Britanijoje dirbančių - net iki 1,5 karto. Be to, Didžiojoje Biritanijoje, Airijoje, kitose vakarų šalyse taip pat vyksta ekonomikos lėtėjimas, kai kuriuose sektoriuose mažinamos darbų apimtys, atleidžiami darbuotojai, tad neaišku, ar svetimšaliai bus konkurencingi", - pastebi „Hay Group" generalinė direktorė Baltijos šalims Neda Songinaitė.

Anot jos, nustatyta, kad žmogus motyvą vykti dirbti į užsienį jaučia tuomet, kai tikisi gauti ne mažiau kaip du kartus didesnį atlyginimą.

Atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvoje labiausiai augo žemiausio lygio darbuotojų atlyginimai, tam tikrose kategorijose net ki 28 proc., lyginant su pernai. Pasak N. Songinaitės, aiškėja tendencija, kad ima pasitempti anksčiau mažiausiai mokėjusios bendrovės - jos žemiausio lygio darbuotojams per metus algas pakėlė beveik trečdaliu. Nustatyta, kad vietos kapitalo įmonės labiau didino darbo užmokestį nei tarptautinės kompanijos.

„Hay Group" įžvelgia dar vieną pozityvų pokytį - atotrūkio tarp vadovų ir kvalifikuotų darbininkų bazinio atlyginimo sumažėjimą. Šių pareigybių darbo užmokesčių skirtumas šiemet buvo bevei 6 proc. mažesnis nei pernai. Tyrimas parodė, kad bendrovės, siekdamos išlaikyti ar pritraukti darbuotojus labiau linkusios kelti atlyginimą nei teikti priedus prie darbo užmokesčio - sveikatos draudimą, sporto klubo abonementus ar pan.

Šiais metais specialistų trūkumą nurodė 70 proc. apklaustųjų įmonių, pernai - 76 proc. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad šiuo metu Lietuvoje labiausiai trūksta šių profesijų atstovų: kvalifikuotų projektų vadovų, aukštos kvalifikacijos pirkimų specialistų, kvalifikuotų inžinierių, tam tikros srities IT specialistų ir t.t.

„Hay Group" 2008 metais atliktame tyrime Lietuvoje dalyvavo daugiau kaip 200 įmonių ir buvo išanalizuota virš 70 000 individualių įrašų.


Šiame straipsnyje: atlyginimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių