„SpaceX“ surengė pirmą civilių įgulos skrydį į Žemės orbitą

„SpaceX“ raketa „Falcon 9“ su keturiais kosmoso turistais trečiadienio vakarą pakilo iš Kennedy (Kenedžio) kosmoso centro Floridoje pirmajai vien civilių įgulos misijai orbitoje.

Didžiulis ugnies kamuolys nušvietė dangų, devyniems raketos varikliams 20.02 val. vietos (ketvirtadienį 3.02 val. Lietuvos) laiku pradėjus nešti ją aukštyn.

Maždaug po 12 minučių kapsulė „Dragon“ atsiskyrė nuo raketos ir įgula pasiekė orbitą, o daugkartinio naudojimo pirmoji pakopa sugrįžo į Žemę ir vertikaliai nutūpė ant baržos jūroje.

„Anksčiau skrido nedaugelis, o dabar skris daugybė“, – pasakė skrydį užsakęs 38 metų milijardierius Jaredas Isaacmanas (Džaredas Aizekmanas).

„SpaceX“ erdvėlaivis pakils į 575 km aukštį, aukščiau nei skrieja Tarptautinė kosminė stotis (TKS).

Po trijų dienų skriejimo aplink Žemę keturių amerikiečių įgula nusileis vandenyne netoli Floridos krantų. Kapsulės kritimą lėtins didžiuliai parašiutai.

Misija „Inspiration4“ „primena mums, ką galime atlikti bendradarbiaudami su privačia industrija“, prieš startą socialiniame tinkle „Twitter“ parašė NASA administratorius Billas Nelsonas (Bilas Nelsonas).

Galvodama apie komercinius pajėgumus NASA 2011 metais inicijavo komercinių įgulų programą.

Sunkus pasirengimas

Milijardieriaus, „Tesla“ savininko Elono Musko (Ilono Masko) įkurta „SpaceX“ neskelbia, kiek J. Isaacmanui atsiėjo ši kelionė, bet kaina gali siekti dešimtis milijonų dolerių (eurų).

„Inspiration4“ įgulos lyderis kažkada buvo išmestas iš mokyklos, o vėliau įkūrė atsiskaitymų apdorojimo paslaugų įmonę „Shift4 Payments“. Jis taip pat yra aistringas aviatorius.

Į kelionę jis pasikvietė dar tris žmones, atrinktus konkurso būdu. Jų istorijos papasakotos transliavimo platformos „Netflix“ dokumentiniame filme.

Vėžiu sirgusi 29 metų Hayley Arceneaux (Heili Arseno) yra gydytojo asistentė ir jauniausias orbitoje pabuvojęs amerikietis, taip pat pirmasis į kosmosą nuskridęs žmogus su protezu. Titano strypu yra pakeista dalis jos šlaunikaulio.

42 metų Chrisas Sembroski (Krisas Sembroskis) anksčiau dirbo JAV oro pajėgose, o dabar – aviacijos industrijoje duomenų inžinieriumi.

51 metų geologijos profesorė Sian Proctor (Sian Proktor) 2009-aisiais tik per plauką nebuvo atrinkta į NASA astronautus. Ji yra tik ketvirtoji moteris afroamerikietė, nuskridusi į kosmosą.

Po starto įgulą pasveikino buvusi JAV pirmoji ponia Michelle Obama (Mišel Obama).

„Savo drąsa, smalsumu ir aistra jie įkvepia mus visus, – tviteryje parašė ji. – Galvoju apie visą jaunimą, žiūrėsiantį į šią įgulą ir dėl jų svajosiantį drąsiai. Ad astra!“

Šių astronautų rengimas truko tik apie pusmetį, buvo išbandytos ir įgulos narių fizinės jėgos – kartu jie įkopė į apsnigto 3 km aukščio Maunt Renyro kalno viršūnę JAV šiaurės vakaruose.

Jie taip pat treniravosi dirbtinę trauką sukeliančioje centrifugoje ir per skrydžius reaktyviniais lėktuvais.

Šia kosmine misija siekiama surinkti 200 mln. dolerių (169 mln. eurų) Šv. Judo Tado vaikų tyrimų ligoninei Tenesyje. H. Arceneaux vaikystėje buvo gydoma šioje ligoninėje, o dabar joje dirba.

Įgula su savimi pasiėmė įvairių daiktų, kurie labdaros tikslais bus parduoti aukcione – ukulelę, 30 kg apynių, skirtų kosminiam alui daryti, keletą nekeičiamųjų žetonų (angl. non-fungible tokens, NFT)

Kosmose bus analizuojami įgulos narių biologiniai duomenys, įskaitant širdies ritmą bei miego kokybę, taip pat kognityviniai gebėjimai.

Kapsulė „Dragon“ pirmą kartą yra aprūpinta stebėjimo kupolu – didžiausiu per visą istoriją kosminiu langu. Jis pakeitė įprastą šioms kapsulėms mechanizmą, skirtą susijungti su TKS.

Kosmoso privatizavimas

Be labdaros ir mokslinio aspektų, misijos tikslas yra įrodyti, kad kosmosas yra prieinamas žmonėms, neperėjusiems griežtos astronautų atrankos ir ilgus metus nerengtiems tokiam darbui.

Skrydis turėtų vykti visiškai automatizuotai, tačiau „SpaceX“ apmokė įgulą perimti valdymą susiklosčius avarinei situacijai.

Šis kosminis nuotykis vainikuoja vasarą, paženklintą milijardierių Richardo Bransono (Ričardo Bransono) ir Jeffo Bezoso (Džefo Bezoso) lenktynių ribai pasiekti.

Pirmasis suborbitinį skrydį į kosmosą liepos 11 dieną atliko bendrovės „Virgin Galactic“ įkūrėjas R. Bransonas, o po devynių dienų jo sėkmę atkartojo ir kompanijos „Blue Origin“ vadovas J. Bezosas.

Tačiau tie skrydžiai suteikė galimybę vos kelioms minutėms patirti nesvarumo būseną. „SpaceX“ misija yra kur kas ambicingesnė.

Tai ketvirta pilotuojama „SpaceX“ misija – bendrovė į TKS jau yra nuskraidinusi 10 NASA astronautų.

„SpaceX“ jau rengia būsimas turizmo misijas; viena iš jų įvyks jau ateinančiais metais, kai bus surengtas turistinis skrydis į TKS.

B. Nelsonas tviteryje parašė, kad po „Inspiration4“ daugiau žmonių galės patirti „kosmoso stebuklus“.

„Žvelgiame į ateitį, kur NASA bus viena iš daugelio klientų komercinėje kosmoso rinkoje. Į priekį ir aukštyn!“ – pridūrė jis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Pietų Korėja nubaudė „Meta“ 14 mln. eurų bauda
    Pietų Korėja nubaudė „Meta“ 14 mln. eurų bauda

    Pietų Korėja nubaudė socialinį tinklą „Facebook“ patronuojančiąją bendrovę „Meta“ 21,6 mlrd. vonų (14 mln. eurų) bauda už tai, kad ji neteisėtai rinko beveik milijono naudotojų jautrią informaciją komerciniams tikslams, ...

  • Į kosmosą paleistas pirmasis pasaulyje medinis palydovas
    Į kosmosą paleistas pirmasis pasaulyje medinis palydovas

    Su kompanijos „SpaceX“ raketa į kosmosą pakilo pirmasis pasaulyje medinis palydovas, dalyvausiantis Tarptautinės kosminės stoties aprūpinimo misijoje, antradienį pranešė jį sukūrę konstruktoriai iš Japonijos. ...

    4
  • Naujausi tyrimai: katės protingesnės už kūdikius?
    Naujausi tyrimai: katės protingesnės už kūdikius?

    Kačių šeimininkai žino, kad jų augintiniai protingi, tačiau Japonijoje atliktas tyrimas rodo, kad kačių intelektas yra dar didesnis, nei manome. Naujo tyrimo duomenimis, katės sugeba išmokti žodžius greičiau nei kūdikiai ir net gali p...

  • DI priemonė padės atpažinti ir moksleiviu nerimą
    DI priemonė padės atpažinti ir moksleiviu nerimą

    KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto Taikomosios matematikos katedros docentė dr. Liepa Bikulčienė vadovauja Lietuvos tyrėjų komandai, dirbančiai tarptautiniame projekte „Gerovė@dirbtinis intelektas“. Jį įgyvendinant mokslininkai si...

    2
  • Linkėjimai iš kreidos periodo
    Linkėjimai iš kreidos periodo

    Honkongo mokslininkai pranešė pirmą kartą aptikę dinozaurų fosilijų atokioje saloje šalia miesto, kuri yra saugomo geoparko dalis. Ekspertai jau patvirtino, kad fosilijos yra didelio dinozauro fragmentas. ...

  • „LinkedIn“ skirta 310 mln. eurų bauda
    „LinkedIn“ skirta 310 mln. eurų bauda

    Airijos reguliavimo institucija, padedanti prižiūrėti Europos Sąjungos (ES) duomenų privatumą užtikrinančių reglamentų laikymąsi, ketvirtadienį pranešė, kad profesinių ryšių platformai „LinkedIn“ skyrė 310 mln. eurų b...

    1
  • Kiek kainuoja sekundė netikslaus laiko?
    Kiek kainuoja sekundė netikslaus laiko?

    Ar žinojote, kad laikas Vilniuje ir Palangoje skiriasi? Pasirodo, tai priklauso nuo žemės pasisukimo kampo. Netrukus mes suksime savo laikrodžio rodykles valandą atgal, tačiau mokslininkai tą daro nuolat. Įrangos pagalba šie tikslina net mums me...

    2
  • Keturi TKS astronautai dėl blogų orų toliau priversti laukti grįžimo į Žemę
    Keturi TKS astronautai dėl blogų orų toliau priversti laukti grįžimo į Žemę

    Dėl nepalankių orų sąlygų keturi Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) esantys astronautai toliau priversti laukti kelionės namo. NASA astronautai Matthew Dominickas, Michaelis Barrattas, Jeanette Epps ir rusų kosmonautas Aleksandras Grebenkinas i&sca...

    1
  • Skelbia kibernetikos ekspertų konkursą: už atrastas spragas – piniginiai prizai
    Skelbia kibernetikos ekspertų konkursą: už atrastas spragas – piniginiai prizai

    Kibernetinio saugumo entuziastus Vilniaus miesto savivaldybė antrus metus iš eilės kviečia išbandyti savo įgūdžius konkurse „Bug Bounty“. Konkurso dalyviai per 10 darbo dienų turės atrasti spragas savivaldybei priklausančiose...

    1
  • E. Musko „X“ išvengė griežtų ES konkurencijos taisyklių
    E. Musko „X“ išvengė griežtų ES konkurencijos taisyklių

    Milijardieriaus Elono Musko platformai „X“ nebus taikomos griežtos Europos Sąjungos konkurencijos taisyklės, kuriomis siekiama, kad skaitmeninės rinkos būtų atviros, trečiadienį pranešė Europos Komisija. ...

    1
Daugiau straipsnių