- Aistė Veverskytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jauna maisto technologė Vilė Stumbraitė lietuviškų pomidorų derliaus laukia labai nekantraudama, nes jie – pagrindinė tolesnių jos eksperimentų dalis. Dar šią vasarą Kauno kolegijoje studijas baigusi mergina didžiuojasi įgytu diplomu, kuris į rankas atkeliavo kartu su simboline vyno taure.
Mergina drauge su dėstytoja mokslų daktare Aušra Šimonėliene ištobulino pomidorų vyno receptūrą ir apie tai parengė mokslinių darbų. V.Stumbraitė jau priprato, kad paragavusieji jos pagaminto vyno aikteli: „Negi tai iš tiesų pagaminta iš pomidorų?!“
Sunkiai atspėjamas produktas
Kauno kolegijos maisto technologių V.Stumbraitės ir A.Šimonėlienės pagamintą vyną išvydę smalsuoliai pirmiausia neslepia nuostabos dėl jo spalvos – vynas šviesiai gelsvas, skaidrus, nėra jokio panašumo su pomidorų sultimis. Anot V.Stumbraitės, esą galimas ir šviesiai oranžinis variantas, jeigu pakeičiama vyno gaminimo technologija.
„Pirma žmonių reakcija, paragavus šio vyno, kad tai – vynuogių vynas. Gėrime juntamas vaisiškumas, obuolių, kriaušių skonis“, – pasakoja vyno kūrėjos.
Degustacijų metu atliktos juslinės analizės rezultatai rodo: pomidorų vynas ryškus, produkte juntamas labai lengvas karstelėjimas, gėrimui būdingas ryškus išliekamasis poskonis. Laikant taurę vyno keletą minučių ir ilgiau, pomidorų aromatas išsiskleidžia tarsi vėduoklė, nors iš pradžių jų kvapo dėl atšaldymo neįmanoma užuosti.
Degustacijų dalyviai visi kaip vienas kartoja: pomidorų vynas primena gerą baltąjį vyną, pagamintą iš vynuogių, todėl ir jo receptūros tobulintojos rekomenduoja jį vartoti labai panašiai. Pasak A.Šimonėlienės, geriausiai vyną gerti atšaldytą iki baltajam vynui reikiamos temperatūros, derinti su lengvais sūrio, žuvies, mėsos užkandžiais.
„Mano nuomone, tai yra tikra inovacija vyno gamyboje – žaliavos visiškai nutolusios nuo įprastai naudojamų. Todėl nusprendžiau paeksperimentuoti ir aš“, – pradžią prisimena V.Stumbraitė, kuriai idėją gaminti vyną iš pomidorų pirmoji pasiūlė dėstytoja A.Šimonėlienė.
Eksperimentuoti skatino ir nenuspėjamos pomidorų savybės. „Pomidoras – vienas populiariausių vaisių pasaulyje. Paprastai daugelis jį laiko daržove, tačiau, botanikų teigimu, pomidoras – uoga. Pomidorai visame pasaulyje plačiausiai vartojama nekrakmolinga daržovė, ši savybė labai vertinga gaminant vyną“, – vardija eksperimentatorės.
Pradėjusi domėtis pomidorų vyno gamyba V.Stumbraitė sužinojo, kad ji nėra išplėtota ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Pasaulyje pomidorų vynas skinasi kelią labai pamažu, šioje srityje daugiausia yra nuveikę Belgijos, Kanados vyndariai.
Prireikė ne vieno bandymo
V.Stumbraitė pasakoja, kad garsiai užsiminusi kitiems apie sumanymą gaminti vyną iš pomidorų neretai sulaukdavo skeptiškos reakcijos arba santūraus nutylėjimo. Mergina juokauja, kad vynas iš tiesų parodė savo charakterį, jo gamybai reikėjo dėmesio, pastangų ir užsispyrimo. „Tą vyną iščiūčiavau tarsi kūdikį“, – juokauja V.Stumbraitė, prisiminusi bandymus pagaminti gėrimą.
Pirma žmonių reakcija, paragavus šio vyno, kad tai – vynuogių vynas. Gėrime juntamas vaisiškumas, obuolių, kriaušių skonis.
Mergina vyną gamino naudodama tris skirtingas žaliavas: pomidorų sultis, pomidorus, įsigytus prekybos centruose, ir aukštos kokybės ūkininkų užaugintus pomidorus. Pirmieji eksperimentai nebuvo sėkmingi – iš pirktinių pomidorų vynas visai nepavyko. „Prekybos centruose įsigyta atvežtinė žaliava pomidorų vyno gamybai netinkama“, – sako V.Stumbraitė.
Pomidorų vyno gamyba technologiškai buvo atliekama taikant dvylikos žingsnių schemą: pomidorai nuvalomi, susmulkinami, susmulkinta masė apdorojama fermentais, vėliau maišoma su vandeniu ir cukrumi, vėl fermentuojama, presuojama, vėl maišoma su cukrumi, fermentuojama mielėmis. Galiausiai skaidrinama, devynis mėnesius brandinama, filtruojama ir išpilstoma. Tokiu būdu iš geros kokybės ūkininko augintų pomidorų V.Stumbraitei pavyko pagaminti sėkmingą partiją, į butelius buvo išpilstyta 5 l vyno. Jo ragavo ne tik eksperimentuose dalyvavę kolegos, studentės artimieji, bet ir solidūs vyno žinovai. Maisto technologės džiaugiasi palankiais jų atsiliepimais, juolab kad kai kurie iš jų priklauso Lietuvos vyndarių asociacijai, vienijančiai mažuosius Lietuvos vyndarius.
Vyno kūrėjos pasakoja, kad kuriant eksperimentinį gėrimą buvo siekta išgauti įprasto vyno skonį, tačiau gaminant jį iš neįprastų žaliavų. „Baigtas brandinti vynas savo cheminiais ir jusliniais rodikliais pagal spalvą, kvapą ir skonį yra labai artimas standartiniams vynams“, – teigia A.Šimonėlienė ir pabrėžia, kad sukurtas produktas gana aukštos kokybės, jo brandinimas dar labiau pagerina vaisiškąsias gėrimo savybes. Pagaminto pomidorų vyno cheminiai rodikliai buvo nustatomi pagal Europos Bendrijos vynų analizės metodus, kurie išdėstyti specialiame reglamente.
Įžvelgia naudą sveikatai
Moksliniu požiūriu maisto technologė dr. A.Šimonėlienė palankiai vertina bandymą vyną pagaminti iš pomidorų sulčių. „Rezultatai parodė, kad gaminant vyną iš pomidorų sulčių, bet ne smulkintos žaliavos, gaunamas intensyvesnės oranžinės spalvos vynas. Tai galėtų būti prielaida, kad tokiame vyne išlieka daugiau likopeno“, – pasakoja dr. A.Šimonėlienė.
Anot tyrėjos, likopenas yra ypatingas karotinoidas ir unikalus gamtos vaistas nuo daugelio ligų. Likopeno turi raudonieji greipfrutai, abrikosai ir arbūzai, bet pomidoruose jo kur kas daugiau. Harvardo universiteto mokslininkai nustatė, kad pakankamai vartojant likopeno mažėja piktybinių navikų, ypač skydliaukės, plaučių ir skrandžio vėžio, rizika. Be to, įrodyta, kad likopenas labai svarbus kasos, tiesiosios žarnos, žarnyno, burnos ertmės, pieno liaukų ir gimdos kaklelio vėžio profilaktikai.
Studentė ir dėstytoja apie tai parengė mokslinių publikacijų. Pomidorų vyno gamybos rezultatus studentė V.Stumbraitė pristatė jaunųjų tyrėjų konferencijoje. Ir tai dar ne viskas: merginą labiausiai nudžiugino, kad vyną degustavo ir palankiai atsileipė griežta baigiamųjų darbų vertinimo komisija, tikrinusi jos diplominio darbo kokybę.
Kauno kolegijos vadovų nuomone, naujos idėjos neatsiranda tuščioje vietoje, todėl studijų ir mokslo procese būtina skatinti studentų ir dėstytojų bendradarbiavimą, sudaryti jiems sąlygas dirbti kokybiškoje aplinkoje. Šia kryptimi dirbama ne vienus metus, todėl nuolat investuojama į studijų ir mokslo aplinkos gerinimą, gebėjimų tobulinimą. Tai, kad kryptis teisinga, patvirtina ir ankstesni pasiekimai: bene prieš metus Kauno kolegijos Maisto technologijų katedros studentai Lietuvos gurmanams pasiūlė unikalią šokoladinių saldainių su topinambais receptūrą. Parodoje „Agrobalt 2016“ išradingų studentų sumanymas apdovanotas aukso medaliu jaunojo maistininko idėjos kategorijoje, dar anksčiau medaliais įvertinti ir netradiciniai duonos gaminiai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos mokslininkai atrado medžiagą, galinčią sukelti revoliuciją medicinoje1
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su medikais atrado būdą, kaip susintetinti augalinę medžiagą, ant kurios sėkmingai užauginami organai, kurie vėliau gali būti transplantuoti žmogui. Ta pati medžiaga gali būti pritaikoma ir ...
-
Prisiminė, kaip Nemunas ties Kaunu užšaldavo dar lapkritį
Praeityje Lietuvos klimatas buvo kur kas šaltesnis. Kai kuriais metais meteorologinė žiema prasidėdavo dar lapkričio pradžioje, o vandens telkiniai ir net upės užšaldavo lapkričio viduryje. Taip buvo nutikę ne kartą XIX a. pabaigoje. &S...
-
Sinoptikai praneša orus, o gyventojai dalijasi: įspūdingas dangus šį rytą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi šios dienos orų prognoze. ...
-
Kuri Kauno eglutė gražesnė: šių ar praėjusių metų?36
Nauja puošimo komanda Kaune šiandien paskleidė meduolių kvapą – Vienybės aikštėje įžiebta miesto eglė. Praeitais metais Kalėdos Kaune susitelkė ties lengvumo tema. Tada eglę puošė menininkė Jolanta Šmi...
-
Lietuvoje įžiebta pirmoji Kalėdų eglė: Kaunas pakvipo meduoliais, Kalėdų Senelis leidosi stogu105
Kauno Vienybės aikštėje įžiebta eglė – smaližių širdis tirpdančiomis dekoracijomis papuoštas kalėdinis medis ėmė skaičiuoti iki didžiųjų metų švenčių likusį laiką. ...
-
Restauruoti Prienų ir Kauno rajono miškuose rasti partizanų dokumentai23
Po metus trukusių darbų restauruota dalis Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentų. Dalies dokumentų, daugiau kaip 70 metų išbuvusių po žeme, nepavyko atkurti. ...
-
Kauniečiai sveikino Lietuvos kariuomenę: didžiuokimės tuo, ką turime26
Įvairiuose Lietuvos miestuose renginiais paminėtos 106-osios Lietuvos kariuomenės atkūrimo metinės. Kauniečiai tradiciškai susibūrė Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. ...
-
Kalėdų eglės įžiebimas Kaune (vaizdo įrašai)31
Kaunas pirmasis šalyje šiandien žiebia kalėdinę eglę ir įjungia šventinį laikmatį. Įspūdingą šventę stebėkite kartu su portalu „Kauno diena“ nuo 19.30 val.! ...
-
Knygos S. Paltanavičių atvedė į Kauną
Tado Ivanausko zoologijos muziejuje gamtininko Selemono Paltanavičiaus knygų kelias – nuo pirmosios, rašytos septintoje klasėje su klaida varde, iki šimtosios „Su gamta kišenėje“. ...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?17
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...