- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Neperskaityta simbolių kalba
I.Armonienė neslėpė, kad senoviniai tautiniai raštai – jos patys mėgiamiausi, moteris teigia negalinti jais nesižavėti.
"Ką pavyko man pačiai sukurti, pagrindas ir atrama buvo tie senieji tradiciniai raštai. Tiesa, kol kas niekas lig šiol taip ir neiššifravo, ką tie raštai reiškia. Manau, vieną ar kitą raštą išmegzdama ar išaudama kūrėja jautė viduje tų simbolių prasmę, bet niekada nebuvo įvardijama konkrečiai, kad čia žalčiukas ar saulė", – pasakojo I.Armonienė.
Tautodailininkė spėja, kad raštai užgimdavo intuityviai. Net ji pati teigia kartais pagalvojanti, ką reiškia jos sukurti simboliai.
"Jei rankdarbį ketinu dovanoti, pagalvoju, ko norėčiau palinkėti tam žmogui, kuriam ruošiu šią dovaną. Suveikia vidinė intuicija, žinoma, negaliu pasakyti, ką tie raštai konkrečiai reiškia. Interpretacijų yra įvairių. Tie simboliai galėjo būti ir savotiški užkalbėjimai, apsauga nuo blogų akių, nelaimių, ligų ar kitų negandų", – svarstė tautodailininkė.
Senieji raštai – riešinėse
Bene daugiausia I.Armonienė mezga riešines. Jos buvo paplitusios visoje Lietuvoje, ir esą tai nėra tik lietuviška tradicija. Klaipėdos krašte riešinės taip pat buvo dėvimos.
Riešinių atgimimas prasidėjo tada, kai 2005 m. pasirodė Irenos Filomenos Juškienės knyga "Riešinės". Autorė iš muziejų ir privačių kolekcijų surinko pavyzdžių kopijas ir išleido knygą. Po to ir kilo šių senovinių puošmenų mezgimo bumas.
"Anksčiau dar stebėdavosi pamatę, ką čia dėvi ant riešų. Dabar tos nuostabos nebeliko, visi žino, kad tai yra riešinės, daug kas pabandė jas nusimegzti. Vyksta netgi kursai ir mokymai, internetas mirga nuo informacijos apie riešines, prasidėjo tikras jų atgimimas, nors tos riešinės jau buvo dėvimos labai seniai", – teigė I.Armonienė.
Esą Klaipėdos krašte jos anksčiausiai nunyko, nes dėl atšiauresnio ir drėgno klimato jas išstūmė ilgesnės pirštinės. Klaipėdietės riešinių atsisakė. Teigiama, jos anksčiausiai dingo iš šio krašto gyventojų aprangos. Muziejuose Klaipėdos krašto riešinių esą išlikę mažiausiai.
Kaina neadekvati įdirbiui
Kuriant rankdarbius, pasak tautodailininkės, prisidurti prie algos galima. Kokio dydžio tai bus suma, esą priklauso nuo kūrėjo.
"Pavyzdžiui, aš, megzdama riešines, stengiuosi, kad jos nebūtų panašios į jau anksčiau numegztas. Neretai į savo darbą įdedu tiek pastangų, kad net nebežinau, kiek jos galėtų būti įkainotos. Kartais jaučiuosi geriau, kai tokį rankdarbį padovanoju. Žinoma, nemažai riešinių esu pardavusi, bet malonesnis jausmas, kai jas dovanoju", – atviravo I.Armonienė.
Esą nedaug žmonių išgyvena iš rankdarbių, tačiau prisidurti prie atlyginimo juos kuriant galima. Kokybiškai ir kruopščiai numegztos riešinės kainuoja 100–150 litų. Tačiau jų numegzti per dieną neįmanoma, kartais sugaištama net savaitę ar ilgiau.
"Jei nieko daugiau neveiki, tik nuo ryto iki vakaro mezgi, įmanoma riešines pabaigti ir per tris dienas. Tačiau labai ilgai trunka, kol suveri karoliukus, ypač jei jie spalvoti, kol susiderini raštą. Perkančiam 100 litų už tokį rankdarbį atrodo labai didelė suma, parduodančiam – priešingai. Tai pasakys bet kuri moteris, mėginusi jas megzti. Jos žino, kokia yra to rankdarbio kaina", – sakė I.Armonienė.
Tautodailininkė juokavo, jog pasitaiko atvejų, kai išgirdę, kiek kainuoja rankų darbo riešinės, mano, jog tai – plėšikavimas.
Tačiau taip dažniausiai manoma Lietuvoje, Vakarų Europoje esą rankų darbo gaminiai vertinami kur kas brangiau ir solidi suma už juos mokama per daug nesiderant. Pas mus priešinga nuostata susiklostė todėl, kad čia žmonės retai mato kokybiškai sukurtų rankdarbių.
"Mes nesame matę kokybiškų rankdarbių, pasižiūrėkime kad ir muziejuje, kaip anksčiau megzdavo tas riešines ar pirštines, kokie ploni siūlai, kokia raštų įvairovė. Anais laikais rankdarbių greitai pabaigti neskubėjo. O dabar žmonės nesuvokia, ką reiškia tokį dalyką sukurti, nėra išlavinę savo supratimo apie rankdarbius, todėl juos ir stebina aukštos jų kainos", – mano I.Armonienė.
Tautodailininkės įsitikinimu, pramoniniai daiktai rankdarbių vis tiek neišstums, esą vis daugiau žmonių supranta, kad masinės gamybos daiktai nėra jaukūs ir malonūs, ypač jei ketinama juos kam nors dovanoti.
"Aišku, mezgimo mašinos palengvina darbą. Daugelis mano – kam vargti savaitę ar ilgiau, jei gana gražų dalyką galima nusipirkti kur kas pigiau nei rankomis sukurtą. Aišku, viskas priklauso nuo žmogaus, kas kuo žavisi. Tačiau pastebiu, kad rankdarbiai vėl vis labiau vertinami", – sakė I.Armonienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Negalią turintiems klaipėdiečiams – daugiau galimybių lankytis kultūros renginiuose
Klaipėdos savivaldybė siekia sukurti patrauklesnes sąlygas negalią turintiems gyventojams lankytis miesto kultūros įstaigose. Tarybai pritarus, tokie asmenys visų savivaldybės kultūros įstaigų renginiuose galės lankytis nemokamai. Tokią pačią le...
-
Jono kalnelyje – nesibaigiantys remontai
Jono kalnelyje nesibaigia remonto darbai. Neseniai pastebėtas sulūžęs turėklas. Klaipėdiečiai ne kartą pranešė ir apie sulaužytus suoliukus, apgadintus nutrupėjusius laiptus, suskilusias ir nukritusias plokštes, išbyrėjusius ak...
-
Planuose – F2 vandens formulių čempionatas
Vasarą, liepos 18–19 d., Klaipėdoje vėl planuojamas F2 vandens formulių pasaulio čempionatas, pamažu tampantis naująja tradicija. Į uostamiestį atvyks svečiai iš įvairių užsienio šalių, o pergalės sieks Lietuvai atstovaujanti...
-
Klaipėdos bibliotekoje – norvegų kalbos klubas
Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje startuos norvegų kalbos klubas. Užsiėmimuose klaipėdiečiai susipažins su norvegų kultūra, išmoks pagrindines frazes, tobulins šnekamosios kalbos įgūdžius bei suži...
-
Sakurų parke teks keisti šviestuvą
Uostamiesčio Sakurų parko lankytojai kartais praneša apie parko teritorijoje užfiksuotas problemas. Pastaruoju metu pastebėtas sudaužytas šviestuvas, o netoliese – atviras šulinys. Parke niokoti inventorių galėjo ir piktavalia...
-
Paluckas sureagavo į Neringos mero siūlymą statyti tiltą į Kuršių neriją
Neringos merui iš naujo keliant idėją pastatyti tiltą į Kuršių neriją, premjeras Gintautas Paluckas tikina šiai idėjai nepritariantis. Anot jo, tai nebūtų racionalus sprendimas. ...
-
Klaipėdoje – ažiotažas dėl eglutės
Klaipėdiečiai trečiadienį puolė dalintis vaizdo įrašu, kuriame užfiksuoti du vyrai, verčiantys viešoje vietoje eglutę. Žmonės piktinosi, kad vidury dienos kažkas vagia žaliaskarę, tačiau paaiškėjo, kad kalėdinę eglutę i&...
-
Klaipėdos savivaldybė parlamentarams suteiks patalpas
Trims Seimo nariams – „valstietei“ Ligitai Girskienei, konservatoriui Audriui Petrošiui ir „aušrietei“ Daivai Petkevičienei, išrinktiems vienmandatėse uostamiesčio apygardose, savivaldybė planuoja suteikti...
-
Rebusas – dėl pinigų
Uostamiestyje nuo kovo uždaromas Informacijos centras migrantams. Centro atstovai aiškina, kad finansavimas stringa, o gaunamų lėšų neužtenka net algoms. Klaipėdos savivaldybės vadovai akcentuoja, kad lėšas skiria ne algoms, o tink...
-
Danės upės krante netrukus užvirs darbai
Danės upės krante ties Botanikos sodu netrukus užvirs darbai, pranešė Klaipėdos savivaldybė. Siekiant apsaugoti nuo griūties, upės šlaitas bus tvirtinamas – įrengiamas apsauginis įlaidas ir formuojama laikanti atraminė sienutė. ...