„Naktigonių“ festivalio uvertiūra – Klaipėdos skulptūrų parke

Penktadienį Klaipėdos skulptūrų parke, prie Rimanto Dauginčio skulptūros „Naktigonė“, visuomenei bus pristatytas „Naktigonių – 2010“ festivalis.

Primins „žmogų fakelą“

Būtent šį penktadienį – Pasaulinę kultūrų puoselėjimo dieną 12 val. VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ Klaipėdos skulptūrų parke paskelbs jau penktųjų literatūros ir muzikos „Naktigonių“ programą ir simboliškai prisimins kraštietį šviesaus atminimo skulptorių R.Daugintį (1944–1990)  – „žmogų fakelą“, gimusį būtent tą dieną ir iškeliavusį Amžinybėn prieš 20 metų. Jis prieš du dešimtmečius gegužę, protestuodamas gyvu fakelu veržėsi per tuometės TSRS ir Vengrijos sieną... Sutapimas – gegužės 21-oji yra ir skulptoriaus R.Dauginčio gimimo diena (gimė Baubliuose, Kretingos raj.).

R.Daugintis yra sakęs: „Kiekvienas paukštis gieda apie savo medį. Man nėra brangesnio ir gražesnio krašto už mano tėviškę, už mūsų darbščius ir dorus žmones, tarp kurių gyvenu ir dirbu... Ir prabėgus daugeliui metų, grįžtant į vaikystės vietas, atrodo, kad mane pasitinka pakelės gluosniai, vėl maloniai šypsosi pažįstami žmonių veidai, kurių vargai ir džiaugsmai man taip gerai žinomi ir artimi. Kai rudenį pirkios pakvimpa prinokusiais obuoliais, medumi, kai pritariant svirpliui ar žiogui tylų vakarą kalbiesi su žmogumi apie gyvenimą, supranti, kad gyvenimas – pats nuostabiausias dalykas, o žmogus – gražiausia poezija. Nėra logikos, pateisinančios, kad ko nors būtų galima nepadaryti... Mėgstu viską, kas gyvybinga, kas teikia gyvenimą. Visada noriu, kad mano skulptūrose šnarėtų gimtinės laukų vėjas. Svajoju sukurti paminklą žmogui, parodantį begalinį gyvenimo džiaugsmą, gėrio pergalę. Nepakenčiu anemiškų, bejausmių kūrinių arba tuščių, nors ir efektingų formų.“

Deja... 1990-ųjų gegužę Lietuvą apskriejo žinia: skulptorius R.Daugintis susidegino. Lietuvos dailininkų sąjungos nekrologe tuomet buvo rašoma: „Išlydėdami skulptorių R.Daugintį į Vengrijoje vykstantį simpoziumą balandžio pabaigoje nė nenujautėme, kad atsisveikiname su juo visam laikui. Nenuspėjami likimo ir žmogaus sielos vingiai. Jie R.Daugintį atvedė prie tragiškosios 1990-ujų gegužės 9-osios, kai gyva ugnimi prie TSRS ir Vengrijos sienos suliepsnojo dar vienas mūsų tautos sūnus. Gegužės 19-ąją jis ligoninėje mirė“.

Iškovojusiems Tėvynei laisvę

Klaipėdos skulptūrų parką puošia dvi R.Dauginčio skulptūros – „Barnabas išeina į jūrą“ (1977) ir „Naktigonė“ (1982). Pastaroji – literatūros ir muzikos festivalio bendravardė. Penktąsias „Naktigones“ klaipėdiečiams pristatys jų iniciatorius ir organizatorius aktorius Sigutis Jačėnas. Apie R.Daugintį papasakos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas klaipėdietis skulptorius Arūnas Sakalauskas. Renginyje muzikuos Klaipėdos universiteto profesorius Pranciškus Narušis.

Istorinių pergalių kovose už Tėvynės laisvę sukaktims dedikuotos „Naktigonės – 2010“ startuos gegužės 31-ąją, vyks visą vasarą ir finišuos rugsėjo 6-ąją. Festivalyje Justino Marcinkevičiaus lyriką skaitys aktorė Gražina Urbonaitė, Pauliaus Širvio eilėraščius – aktorius Petras Venslovas, Romualdo Granausko, Just.Marcinkevičiaus, Jono Strielkūno kūriniai skambės iš aktorės Dalios Rasos Jankauskaitės lūpų, o jiems tautos dainomis antrins Lietuvos muzikos ir teatro akademijos  profesorius Juozas Rimas.

Šiųmetėse „Naktigonėse“ monospektaklį „Pasikalbėjimas su Lietuva“ pagal lietuvių poetų kūrybą vaidins aktorius Tomas Vaisieta, o Kosto Ostrausko monodramą „Vaižgantas“ – aktorius Ferdinandas Jakšys.

Festivalyje kompaktinę plokštelę „Mykolas Kleopas Oginskis. Atsisveikinimas su Tėvyne“ pristatys aktorė Virginija Kochanskytė, pianistė Šviesė Čepliauskaitė, dainininkė Giedrė Zeicaitė ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.

Renginio viešnia aktorė Doloresa  Kazragytė klaipėdiečiams pristatys naujausią autobiografinių esė knygą „Ramybės nerimas“, kūrybos vakarą surengs rašytojas, režisierius, dainų autorius ir atlikėjas Vytautas V. Landsbergis.

10 iš 13-os renginių – nemokami

„Naktigonėse“ taip pat svečiuosis kino režisierius ir prodiuseris Arūnas Matelis, kuris atveš savo dokumentinius filmus „Baltijos kelias“, „Skrydis per Lietuvą, arba 510 sekundžių tylos“ bei „Prieš parskrendant į Žemę“.

Festivalyje muzikuos smuikininkas Juozas Staniulis, perkusininkas Edmundas Federavičius, džiazo pianistas Saulius Šiaučiulis, birbyne, klarnetu ir saksofonu lietuviško žodžio teatrui antrins P.Narušis, operos solistas Mindaugas Gylys ir Klaipėdos universiteto mišrus choras.

10 iš 13-os festivalio renginių vyks jau tradicinėje vietoje – Klaipėdos apskrities viešojoje I.Simonaitytės bibliotekoje ir jos kiemelyje (Herkaus Manto g. 25) tradiciniu laiku – pirmadieniais nuo 19 val. Įėjimas vėlgi tradiciškai – nemokamas.

Dar tris vakarus liepą „Naktigonės“ pakvies į „Švyturio menų doką“, kur jau reikės pirkti bilietus po 10 ar 15 litų į grupės „Thundertale“ / „Perkūno sakmė“ koncertą, skirtą pergalės Žalgirio mūšyje 600 metų sukakčiai, taip pat norint pakliūti į Domanto Razausko eilių ir dainų vakarą bei išgirsti, kaip poeto Vlado Šimkaus eilėraščius skaito Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas aktorius Rolandas Kazlas, muzikuojant Sauliui Augliui (vibrofonas) ir Genadijui Savkovui (akordeonas).

„Naktigones“ iš dalies finansuoja Kultūros rėmimo fondas ir Klaipėdos miesto savivaldybė. Tarp festivalio informacinių partnerių – „Klaipėdos“ dienraštis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių