Greta Mikelandželo skulptūros Milane – Valdovų rūmų eksponatai

  • Teksto dydis:

Kitą savaitę Milane, Sforcų pilyje, greta Mikelandželo skulptūros "Pietà Rondanini" ekspozicijos, atidaroma Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų paroda „Milano ir Lietuvos istoriniai ryšiai: Bona Sforca ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai“. Paroda, skirta Milano ir Lietuvos istoriniams ryšiams.

Parodą atidaro Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ceremonijoje taip pat dalyvauja Italijos, Lombardijos regiono ir Milano miesto valdžios atstovai, atvykti planuoja ir Milano meras Džulijanas Pisapija (Giuliano Pisapia), Lietuvos Respublikos ambasadorė Italijoje Jolanta Balčiūnienė, Lietuvos ekspozicijos Milane rengiamoje pasaulinėje parodoje „Expo 2015“ generalinis komisaras Romas Jankauskas ir daug kitų.

Iš pradžių parodos lankytojams bus trumpai pristatoma Lietuva, svarbiausi jos istorijos faktai ir paveldo objektai. Antra parodos dalis skirta istoriniams Lombardijos ir Milano ryšiams su Lietuva ir Vilniumi nuo Gintaro kelio laikų senovėje iki šių dienų. Trečia dalis pasakoja apie istorinių Lietuvos ir Italijos ryšių svarbiausią centrą – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus, pranešė Valdovų rūmai.

Greta stendų su istorine ikonografija, šiuolaikinėmis fotografijomis ir tekstiniais komentarais taip pat bus eksponuojami autentiški XVI amžiaus daiktai: kokliai, keramikos dirbiniai, gobelenas su jungtiniu Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto herbu, kurio centriniame lauke pavaizduotas valdovo motinos, Milano kunigaikštytės Bonos Sforcos heraldinis ženklas – vaiką ryjantis Žaltys.

Parodos atidarymas numatytas liepos 14-ąją, Lietuvos nacionalinės dienos „Expo 2015“ išvakarėse. Ji veiks iki rugpjūčio 2-osios.

Anot Valdovų rūmų pranešimo, su Bona Sforca susijusių Valdovų rūmų muziejaus eksponatų yra ir „Expo 2015“ Lietuvos paviljone. Tai XVI amžiaus vidurio kampinis koklis su Sforcų herbiniu skydeliu, kiti su Bona Sforca siejamos krosnies kokliai bei šakutė, kaip Bonos Sforcos iš Italijos į Lietuvą ir Lenkiją atneštų naujų virtuvės ir maisto tradicijų simbolis.

Bonos Sforcos duktė – Kotryna Jogailaitė – 1562 metais Vilniaus rūmuose ištekėjusi už būsimojo Švedijos karaliaus Jono III Vazos ir nukeliavusi į Švediją, šią šalį išmokė valgyti šakutėmis.

Milano, Neapolio, Bario ir Rosano princesė Bona Sforca (1494–1557) – Žygimanto Senojo žmona, Žygimanto Augusto motina. Tapusi Lietuvos didžiąja kunigaikštiene ir Lenkijos karaliene, ji lemtingai paveikė Renesanso idėjų, kultūros ir meno sklaidą Lietuvoje ir aplinkiniuose kraštuose.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių