- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasipiktinimo audra dėl Paryžiaus olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos, įskaitant piktus Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) komentarus, antradienį įgavo teisinį aspektą: vienos iš šventėje pasirodžiusių artisčių advokatė pareiškė, kad kreipėsi į teisėsaugą dėl grasinimų ir kitų įžeidimų internete, kurių sulaukė jos klientė.
LGBTIQ ikona laikomos Barbaros Butch (Barbaros Buč) advokatė Audrey Msellati (Odri Mselati) naujienų agentūrai „The Associated Press“ sakė, kad ji pateikė oficialų teisinį skundą dėl kibernetinio priekabiavimo, grasinimų mirtimi ir įžeidinėjimų. Skunde neįvardijamas joks konkretus įtariamų nusikaltimų kaltininkas ar kaltininkai.
A. Msellati sakė, kad skundas pateiktas Paryžiaus prokuratūrai, kuri turi nuspręsti, ar dėl jo reikia pradėti oficialų policijos tyrimą.
Ji apibūdino B. Butch kaip „kovingos dvasios“ moterį, trokštančią apginti save ir savo pasirinkimą ir vis dar labai besididžiuojančią savo dalyvavimu.
„Ji nesigaili net ir dabar“, – sakė teisininkė.
Ankstesniame pareiškime advokatė taip pat sakė, kad teisiniai skundai bus teikiami nepriklausomai nuo to, „ar tai padarė Prancūzijos piliečiai, ar užsieniečiai, ir ketinama patraukti baudžiamojon atsakomybėn visus, kurie ateityje bandys ją įbauginti“.
Nors Paryžiaus olimpiados atidarymo ceremonijos meno vadovas Thomas Jolly (Tomas Žoli) ne kartą sakė, kad jo neįkvėpė Leonardo Da Vinci (Leonardo da Vinčio) paveikslas, kuriame pavaizduotas Jėzus Kristus ir jo apaštalai, „Paskutinė vakarienė“, kritikai pasirodymo dalį, kurioje dalyvavo B. Butch, interpretavo kaip pasityčiojimą iš religijos.
Netgi respublikonų kandidatas D. Trumpas Jungtinėse Valstijose pirmadienį pareiškė manantis, kad tai buvo gėdinga.
„Esu labai atviras, – sakė buvęs prezidentas ir dabartinis respublikonų kandidatas „Fox News“ laidos vedėjai Laurai Ingraham, kuri konkrečiai paklausė jo apie palyginimus su „Paskutine vakariene“. – Visgi manau, kad tai, ką jie padarė, buvo gėdinga.“
B. Butch, save vadinanti „meilės aktyviste“, olimpiados atidarymo ceremonijos metu dėvėjo sidabrinį galvos apdangalą, kuris atrodė kaip aureolė. Iš abiejų pusių ją supo drag artistai, šokėjai ir kiti pasirodymo – vakarėlio – dalyviai.
Prancūzijos katalikų vyskupai ir kiti asmenys tvirtino, kad krikščionys buvo dėl tokių vaizdų įskaudinti ir įžeisti.
Paryžiaus olimpinių žaidynių organizatoriai teigė, kad „niekada nebuvo siekiama parodyti nepagarbos kuriai nors religinei grupei“ ir kad buvo siekiama „švęsti bendruomenės toleranciją“.
Th. Jolly teigė, kad šią akimirką matė kaip įvairovės šventę, o stalą, ant kurio didžėjė B. Butch sukiojo plokšteles, – duoklę puotai ir prancūzų gastronomijai.
„Nenorėjau (...) tyčiotis ar šokiruoti, – kalbėjo Th. Jolly. – Labiausiai norėjau pasiųsti meilės, įtraukumo žinutę.“
Atlikėjas Philippe'as Katerine'as (Filipas Katerinas), kitoje scenoje pasirodęs mėlynai nudažyta oda ir beveik nuogas, taip pagerbiant senovės graikų derlingumo, augalijos, stichinių gamtos jėgų dievą Dionisą, taip pat sakė laikraščiui „Le Monde“, kad ruošiantis ceremonijai „Paskutinė vakarienė“ nė nebuvo minima.
Savo pareiškime, paskelbtame socialiniame tinkle „Instagram“, B. Butch sakė: „Kad ir ką kai kas sakytų, aš egzistuoju. Niekada nesigėdijau to, kas esu, ir prisiimu atsakomybę už viską – taip pat ir už savo meninius pasirinkimus. Visą gyvenimą atsisakiau būti auka: aš neužsičiaupsiu.“
Ji sakė, kad jai buvo didžiulė garbė pasirodyti penktadienio ceremonijoje.
„Mano širdis vis dar pilna džiaugsmo“, – nurodė ji.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į gyvenimą žiūrėti kaip į dovaną
Kiekvieno menininko kelias yra unikalus, o kelionės pradžia dažnai tampa pagrindu, ant kurio statoma visa kūryba. Monikos Jagusinskytės kuriamas meninis pasaulis - tai subtili sintezė tarp tekstilės, kūno ir vaizdo, pasakojimas apie moterišką p...
-
Ant mirties slenksčio balansavęs Valentinas Masalskis: atsitiktinumų gyvenime nėra6
Panevėžyje žinomas Lietuvos aktorius ir režisierius Valentinas Masalskis, statydamas spektaklį Juozo Miltinio dramos teatre, netikėtai atsidūrė realaus ligonio vaidmenyje. Menininkas sutiko viešai pasidalinti istorija apie užslėptą sveikatos ...
-
99 proc. erdvės, 1 proc. šokio lygu 100 proc. tikroviškumo
Neseniai susimąsčiau: kur ir kaip baigiasi mūsų galaktika? Kas slypi už jos ribų? Ar už visatos ribų tęsiasi tiesiog beribė tuštuma, kurioje net aidas nuskęstų nepasiekiamoje tyloje? Apie tokius dalykus galvojau dar vaikystėje – dar...
-
Valstybės kontrolierius: sudėtinga užtikrinti UNESCO vertybių priežiūrą
Atlikus auditą paaiškėjo, kad Lietuvoje nesilaikoma kai kurių tarptautinių reikalavimų, siekiant apsaugoti UNESCO vertybes. Valstybės kontrolieriaus teigimu, komunikacijos trūkumas, neatliekamas poveikio paveldui vertinimas bei tikslių duomen...
-
2025-ieji – Čiurlionio, Baroko literatūros ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metai
Siekiant pažymėti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines, Seimas 2025-uosius metus yra paskelbęs šio kompozitoriaus, dailininko metais. Šios sukakties proga taip pat priimtas sprendimas nuo ateinančių metų pradžios Vi...
-
Sausį planuojama skelbti naują konkursą į Kalbos inspekcijos vadovo pareigas
Sausį planuojama skelbti naują konkursą Valstybinės kalbos inspekcijos vadovo pareigoms eiti. ...
-
Obelynės sodyboje Kūčių vakarą vyks eglutės įžiebimo šventė ir Kalėdų sutiktuvės9
Tado Ivanausko Obelynės sodyboje antradienio vakarą vyks penktus metus iš eilės rengiama eglutės įžiebimo šventė ir Kalėdų sutiktuvės. ...
-
Mirė rašytojas ir vertėjas Četrauskas1
Eidamas 81-uosius pirmadienį mirė Lietuvos rašytojas ir vertėjas Teodoras Četrauskas. ...
-
Ukrainoje apdovanojimas „Už intelektinę drąsą“ įteiktas istorikui, muziejininkui Dolinskui1
Ukrainoje, Lvivo Potockių rūmuose, istorikui, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės generaliniam direktoriui dr. Vydui Dolinskui įteiktas prestižinis nepriklausomo kultūrologinio žurnalo „Ï“ apdovanojimas &n...
-
Romoje netrukus prasidės šventieji Jubiliejaus metai
Popiežius Pranciškus antradienį oficialiai pradės 2025-uosius Šventuosius metus, atgaivindamas seną bažnytinę tradiciją, skatinančią tikinčiųjų piligrimines keliones į Romą. ...