Vilnius skirs 300 tūkst. eurų Dnipro T. Ševčenkos teatrui rekonstruoti

Vilniaus savivaldybė skirs 300 tūkst. eurų Dnipro Taraso Ševčenkos teatrui rekonstruoti, penktadienį pranešė sostinės meras Valdas Benkunskas.

„Iš pagalbos Ukrainai fondo, kurį jau trečius metus biudžete turime, esame pasiruošę skirti 300 tūkst. eurų mūsų miesto partnerio Dnipro Taraso Ševčenkos teatro rekonstrukcijai“, – žurnalistams Ukrainos kultūros sektoriaus atkūrimo konferencijoje sakė Vilniaus vadovas.

Teatre turėtų atsirasti 500 vietų koncertų salė, ji būtų apsaugota nuo oro pavojaus ir „pritaikyta prie šiuolaikinių realijų, kuriuos išgyvena Ukrainos miestai“.

„Tai yra mūsų miestas partneris, bet ir su T. Ševčenka turime artimą tarpusavio ryšį. – sakė V. Benkunskas. – Iškilus menininkas, kuris paliko ryškų pėdsaką ir Vilniaus miesto istorijoje.“

Šis įsipareigojimas – viena iš sostinėje vykstančios konferencijos deklaracijos dalių.

Kaip žurnalistams teigė kultūros ministras Simonas Kairys, šiuo dokumentu šalys ne tik numatys pagalbą Ukrainai atkuriant konkrečius kultūros objektus, bet ir įsipareigos tokių vertybių atkūrimui ar išsaugojimui skirti atskirą dėmesį Berlyne vyksiančioje Ukrainos atstatymo konferencijoje.

„Pagrindinis tikslas, kad kultūros dėmuo viso atstatymo procese būtų sistemingas“, – sakė ministras. – Viena iš temų, kur mes tikrai numatome padėti, tai yra Ukrainos specialistų kompetencijų stiprinimas, ypač kalbant apie restauraciją, skaitmenizaciją.“

„Kursime bendrą programą, bendrą modelį, kad ta pagalba būtų ne proginė, o sisteminė“, – pridūrė jis.

Pagrindinis tikslas, kad kultūros dėmuo viso atstatymo procese būtų sistemingas.

Laikinasis Ukrainos kultūros ir informacinės politikos ministras Rostyslavas Karandejevas teigė, kad Ukrainai svarbu ne tik išsaugoti esamus kultūrinius objektus nuo Rusijos agresijos, bet ir užtikrinti, jog sugadintieji būtų atkurti, o tuo besirūpinantys žmonės turėtų reikiamų kompetencijų.

„Mes deklaruojame, kad kultūra ir jos problemų sprendimas negali būti atidėti į pokario periodą. Mums svarbu pradėti ir vykdyti konkrečius dalykus jau šią dieną“, – kalbėjo laikinasis ministras.

„Mes nematome kitų galimų mūsų vystymosi formų, tik partnerystėje su Europos Sąjungos šalimis ir tarptautinėmis organizacijomis, kurios palaiko Ukrainą, – kalbėjo jis. – Vienas iš klausimų, kurį prašome apmąstyti – maksimali Rusijos izoliacija nuo procesų, kurie vyksta tarptautinėje kultūrinėje sferoje, siekiant sumažinti Rusijos įtaką, tuos nuostolius, kurie, deja, atsiranda Ukrainos teritorijoje.“

UNESCO generalinio direktoriaus pavaduotojas kultūros klausimais Ernesto Renato Ottone Ramirez (Ernestas Renatas Otonas Ramiresas) teigė, jog Ukrainos kultūros objektų atkūrimas galėtų kainuoti mažiausiai  6,9 mlrd. JAV dolerių.

„Kultūra ir paveldas negali būti palikti užnugaryje. Negali būti atkūrimo plano, jei neintegruosi kultūros“, – teigė UNESCO vadovo pavaduotojas kultūros klausimais.

Ukraina skaičiuoja, kad nuo invazijos pradžios 2022 metų vasario 24 dieną Rusija sunaikino ar sugadino 1062 kultūrinius objektus 18 regionų. Iš jų 123 yra nacionalinės svarbos, 864 – vietinės.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių