- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ieškantys nebrangios ir lengvai prižiūrimos spalvingos puošmenos namams pirmiausia į pirkinių vežimėlius dedasi viržius. Tačiau pirkėjai dairosi ir įvairovės – jų akis traukia ir pasirodžiusios grakščiosios erikos, išraiškingosios bruknuolės. Ką reikėtų žinoti apie šias rudens puošmenas, kad jos džiugintų ilgiau?
Gėlių ir augalų žinovė Vesta Paukštelo dalijasi trumpu gidu, kaip šiuos pirkėjų mėgstamus augalus prižiūrėti namuose, kad jie džiugintų kuo ilgiau.
Rudens simbolis
„Viržiai – nereiklūs visžaliai augalai, išliekantys dekoratyvūs ne tik žydėjimo laikotarpiu, bet ir visus metus. Jie pasižymi ilgu žydėjimo sezonu ir atsparumu atšiauriems rudens orams, puikiai tinka rudeniniams gėlynams puošti. Viržiai gražiai atrodo įkurdinti tarp akmenų ar alpinariumuose, suteikia jaukumo pasodinti balkonų, palangių ar terasų vazonuose. Ypač dekoratyviai atrodo rododendrų ar erikų draugijoje. Be to, viržiai gražiai auga ir namie, jais pasirūpinti nesunku“, – sako V. Paukštelo.
Viržiai mėgsta šiltas ir saulėtas vietas, tačiau verta juos apsaugoti nuo stiprių vėjų ir pasirūpinti, kad iš dalies būtų uždengti stogu. Šie augalai geriausiai auga laidžioje, rūgščioje dirvoje, kurios pH yra 4,0–5,5. Dirvą galima pasiruošti patiems, sumaišant rūgščias durpes, kompostą ir smėlį, arba rinktis paruoštą mišinį.
Neperliekite ir nešlapinkite lapų. Drėgnas, bet ne permirkęs dirvožemis – tai, ko viržiams reikia. Reguliariai laistykite, tik nepamirškite, kad, tai darant, negalima nesudrėkinti lapų, kad išvengtumėte grybelinių ligų, primena V. Paukštelo.
Jeigu viržius auginate namuose, kambaryje jiems reikėtų parinkti saulėtą, nuo skersvėjų apsaugotą vietą, toliau nuo šilumos šaltinių. Viržius galima statyti ant palangių, tačiau geriau vengti pietinių krypčių, nes per stipri saulė gali jiems pakenkti. Papuošti stalą ar komodą viržiais – taip pat geras pasirinkimas, tačiau nepamirškite, kad augalą turi pasiekti dienos šviesa. Jie gali peržiemoti namuose ir žydėti kitą sezoną – norėdami tai padaryti, perkelkite augalą į nešildomą patalpą ir gerokai mažiau laistykite.
Grakščios: erikos – lyg viržių sesutės, tačiau jų žiedai stambesni ir spalvingesni. / freepik.com nuotr.
Ryškios spalvos vazone
Grakščiosios erikos – iš pažiūros lyg viržių sesutės, tačiau gali skirtis tiek žiedų gausa, tiek ir priežiūra. Viržių žiedeliai – smulkesni, taurės formos, o tai pačiai augalų šeimai priklausančių erikų – panašesni į mažyčius ąsočius ar tulpes. Jie stambesni, todėl vizualiai gali vilioti net labiau, o spalva džiugina ryškumu.
Sodinkite erikas vazone ir saugokite nuo šalnų. Vienas iš pagrindinių skirtumų tarp viržių ir išpopuliarėjusių grakščiųjų erikų, pasak gėlių žinovės, – jų gebėjimas peržiemoti. Viržiams nebaisi rudeniška vėsa ar net šalčiai lauke, o dabar žydinčios grakščiosios erikos jų netoleruoja. Stipriau atvėsus orams, šiomis iš Pietų Afrikos kilusiomis gražuolėmis reikėtų džiaugtis namuose ar oranžerijoje.
Geriausia erikoms – saulėta vieta. Joms patinka saulė, nors gali toleruoti ir šiek tiek pavėsio. Artėjant šalnoms, perneškite erikas į vėsią, tačiau taip pat saulėtą vietą, kur jos galėtų peržiemoti.
Kadangi bruknuolės puikiai auga ir namuose, per Kalėdas jos taps jaukia šventinių dekoracijų dalimi.
Erikos mėgsta drėgmę, bet ne permirkimą. Dirva turi būti drėgna, tačiau, kaip ir viržiai, erikos nepakenčia permirkusios žemės. Jeigu norite, kad augalai sėkmingai peržiemotų, reikėtų pasirūpinti, kad oras joms skirtoje patalpoje būtų ir drėgnas.
Mažytės gražuolės
Bruknuolės, nuostabūss visžaliai krūmai dekoratyviais lapais ir ryškiomis uogomis, – tikra tiek sodo, tiek namų puošmenos. Augalai užauga iki 10–15 cm aukščio ir dekoratyvūs ištisus metus.
Šliaužiančiosios bruknuolės auga lėtai, gėlyne sudarydamos kompaktiškus tamsiai žalių, blizgančių lapų kilimus, kurie rudens ir žiemos laikotarpiu pasidengia švelniu, bordo rausvumu. Augalai žydi liepos–rugpjūčio mėnesiais, skleisdami baltus arba šviesiai rožinius subtiliai kvepiančius žiedus.
„Didžiausią patrauklumą bruknuolės įgauna vaisiaus užmezgimo metu. Tada tarp žalių, blizgančių lapų pradeda ryškėti apvalūs raudoni rutuliukai, išliekantys ant ūglių nuo vasaros pabaigos per žiemą, iki pat pavasario. Tai nuostabiai gražūs ir nereiklūs augalai, patrauklūs ištisus metus, tad idealūs pradedantiesiems gėlininkams“, – pasakoja V. Paukštelo.
Bruknuolėms auginti skirta dirva turi būti lengva, laidi, šviežia, gausi humuso ir šiek tiek rūgšti. Šie augalai mėgsta pusiau pavėsingą vietą. Jas galima sodinti gėlynuose, alpinariumuose, pamiškėse, po medžių vainikais – išsklaidyta šviesa pati tinkamiausia. Dažniausiai rekomenduojama iškart sodinti daugiau bruknuolių, kad su laiku susiformuotų šių gražių augalų kilimas. Gera žinia, kad jos atsparios šalčiui, net ir lietuviškai žiemai.
Šventiška: ryškiauogės bruknuolės per Kalėdas konkuruoja su puansetijomis ir tampa jaukia šventinių puošmenų detale. / freepik.com nuotr.
Grožėkitės per Kalėdas
Kadangi bruknuolės puikiai auga ir namuose, per Kalėdas jos taps jaukia šventinių dekoracijų dalimi. Papuoškite patį vazoną arba įdėkite girliandą su lemputėmis – bus efektinga kompozicija, atrodys ne ką mažiau gražu nei populiariosios puansetijos.
Geriausia vieta namuose bruknuolėms – veranda, nes ilgai būti šiltoje patalpoje jos nemėgsta. Svarbiausia prižiūrint namuose – didelė oro drėgmė ir augalo apsauga nuo išdžiūvimo. Todėl galite, pavyzdžiui, žemę vazonėlyje padengti pušų žievės mulčiu. Laistykite saikingai ir reguliariai, o kartą per kelias savaites galima į vandenį įlašinti kelis lašus citrinų sulčių, kurios padidins dirvožemio rūgštingumą.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žmonių ir gamtos kaimynystė: želdynai ant stogų ir sienų
Tvarūs pastatai vadinami žaliaisiais ne tik dėl to, kad yra energetiškai efektyvūs, naudoja atsinaujinančius išteklius, perdirbtas, aplinkos neteršiančias medžiagas ir technologijas, bet ir tiesiogine prasme – dėl į juos int...
-
Senų baldų gaivintoja: jaukumo namams teikia daiktai su istorija
Vilniuje esančios antrinio dizaino studijos „CooCoo“ įkūrėja Roberta Gabalaitė juokiasi, kad jos manikiūras dažniausiai būna toks pats – baldų lakas. Prieš penkerius metus palikusi kelionių organizatorės darbą, ji užvėr...
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...
-
J. Beliak: mane traukia seni namai, į kurių sienas įsigėrusi istorija2
Vis dažniau renkamasi pirkti ne naujos statybos namą, o seną, net ir sukiužusį, ir jį atnaujinti. Tai – tvarus būdas išsaugoti statinius. Tiesa, tam pasiryžusi vilnietė Jovita Beliak gerokai nustebino aplinkinius: daugelis nesuprato jos a...
-
Maža erdvė: gali būti ir funkcionalu, ir jauku1
Kokybiškai ir jaukiai įrengti mažą namų erdvę gali būti nemenkas iššūkis – ypač tuomet, kai ir turimas biudžetas ribotas. Interjero dizainerė Irena Kalabuckaitė sako, kad mažų būstų savininkams atnaujinant erdvę svarb...
-
Interjerui – skaitmeninis menas
Moksliškai įrodyta, kad tinkamai sukurtas namų interjeras gali sužadinti vaizduotę ir net pakeisti žmonių mąstymą, požiūrį į darbą ar poilsį. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad harmoniją namuose padeda sukurti ir bendros i...