- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Esant nestabiliai politinei situacijai sprendimą dėl daugybinės pilietybės referendumo surengimo reikia atidėti, sako referendumo darbo grupės vadovė Dalia Asanavičiūtė.
„Siūlau daryti pauzę, kol stabilizuosis situacija ir bus aišku, ar einame į pirmalaikius rinkimus, ar Vyriausybė traukiasi, o gal situacija liks tokia, kokia yra dabar, ir bus galima grįžti prie galutinio tvirtinimo Seime“, – pirmadienį BNS sakė Seimo narė.
Antradienį Seimas planavo tvirtinti referendumo datą, bet šis Seimo nutarimo projektas išbrauktas iš darbotvarkės.
Pasak D. Asanavičiūtės, tai nereiškia, kad nebus referendumo, tik reikia aiškumo jį organizuojant. Mat šiuo metu referendumo darbo grupė yra sudaryta iš Seimo narių, Vyriausybės kanceliarijos, Užsienio reikalų ministerijos (URM), Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovų.
„Jeigu bus išankstiniai Seimo rinkimai, jeigu Vyriausybės sudėtis keisis, keisis atsakingi užsienio reikalų viceministrai, kurie labai žymiai prisideda prie referendumo įgyvendinimo (...), jeigu keisis ir visa komanda, keisis Seimo sudėtis, nebeliks mūsų darbo grupės Seime, kuri skirta pasirengti referendumui, nesu tikra, kad tas visas noras liks toks pats ir referendumas bus nuoširdžiai, su tinkamu finansavimu ir pasiruošimu įgyvendintas“, – teigė D. Asanavičiūtė.
Norisi palaukti, būti užtikrintiems, kad yra valia įgyvendinti referendumą ir įgyvendinti tinkamai, tik tuomet galima tikėtis sėkmės.
„Norisi palaukti, būti užtikrintiems, kad yra valia įgyvendinti referendumą ir įgyvendinti tinkamai, tik tuomet galima tikėtis sėkmės, tada mes galime grįžti prie to klausimo. Pagal įstatymą turime dar tam laiko“, – pridūrė ji.
Įstatyme numatyta, kad referendumo data skiriama ne vėliau kaip po 12 mėnesių ir ne anksčiau kaip po trijų mėnesių nuo Seimo nutarimo dėl referendumo paskelbimo priėmimo dienos.
„Galime ramiai grįžti rudens sesijoje ir toliau ruoštis referendumui“, – sakė politikė.
„Darbai nesustoja, užduotas tonas ir tempas, bet galutinis sprendimas turėtų būti priimtas tuomet, kai bus stabili situacija ir bus aišku, kad asmenybės lieka tos pačios, kurios padeda įgyvendinti referendumą iš techninės pusės“, – pridūrė ji.
Seimo narė pabrėžė, kad 2019 metais būtent netinkamas pasirengimas lėmė pilietybės referendumo nesėkmę.
„2019 metais finansavimas buvo skirtas likus kiek daugiau nei mėnesiui iki referendumo ir komunikacija prasidėjo tik tuo metu. Jeigu pasikartos tas pats, jeigu nebus einama pagal mūsų darbo grupės, URM ir VRK planą, nebus tinkamos priežiūros, turėsime rezultatą kaip 2019 metais“, – sakė D. Asanavičiūtė.
Privalomąjį referendumą dėl daugybinės pilietybės įteisinimo planuojama surengti 2024 metų gegužės 12 dieną. Dėl to Seime liko dar vienas balsavimas.
Planuojama, kad referendumas vyktų drauge su prezidento rinkimų pirmuoju turu.
Siūloma referendume balsuoti dėl tokios Konstitucijos nuostatos: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka. Konstitucinis įstatymas taip pat nustato Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindus ir tvarką.“
Tokiu būdu iš pagrindinio šalies įstatymo būtų išbraukiamas draudimas turėti dvigubą pilietybę.
Detalias dvigubos pilietybės įgijimo ir netekimo sąlygas, tvarką, kitus dalykus nustatytų konstitucinis įstatymas. Jo projektas jau yra parengtas ir registruotas teisės aktų projektų bazėje.
Konstitucijos pakeitimas dėl pilietybės laikomas priimtu, jeigu jam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą.
D. Asanavičiūtė yra sakiusi, kad šiuo metu tai būtų per 1,1 mln. Lietuvos piliečių.
2019 metais su prezidento rinkimais jau vyko referendumas, kuriuo siekta išplėsti dvigubos pilietybės galimybes, tačiau tuomet neužteko balsų tokiai nuostatai priimti.
Emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną šiuo metu, išskyrus kai kurias išimtis, dvigubos pilietybės turėti negali.
Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad tik referendumu pakeitus Konstituciją galima atverti galimybę turėti dvigubą pilietybę po nepriklausomybės atkūrimo kitų šalių pilietybę įgijusiems Lietuvos piliečiams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Panevėžio mero posto ketina siekti šeši kandidatai, Jonavos ir Joniškio – po keturis
Dėl Panevėžio miesto mero posto kovą nori varžytis šeši politikai, dėl Jonavos ir Joniškio rajono merų – po keturis, penktadienį pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Finansų ministras po viceministro pasisakymų: tai – vienintelis komentaras2
Finansų ministras Rimantas Šadžius sako neabejojantis viceministro Valentino Gavrilovo lojalumu Lietuvos valstybei, todėl jis gali tęsti darbą. ...
-
Dėl finansų viceministro – pikta reakcija iš Prezidentūros6
Finansų viceministro Valentino Gavrilovo teiginius, kad jis ir toliau švęs gegužės 9-ąją kaip pergalės Antrajame pasauliniame kare dieną Prezidentūra vadina nesuprantamais. ...
-
Budrys: Lietuvai reikalinga Pekine veikianti ambasada7
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, jog Lietuvai reikalinga Kinijoje veikianti šalies ambasada. ...
-
Žemaitaitis teisme: sužinojome skandalingą faktą20
Seimo nario, partijos „Nemuno aušra“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio byloje dėl neapykantos kurstymo prieš žydus liudijusi istorikė Nijolė Maslauskienė sakė, kad nėra duomenų teigti, jog žydai labiausiai prisidėjo prie s...
-
Kremlius puolė reaguoti į Nausėdos žodžius apie Kaliningradą28
Prezidentui Gitanui Nausėdai pareiškus, kad „Karaliaučius niekada netaps Kaliningradu“, Maskva tokią Lietuvos vadovo poziciją vadina „teritorinėmis pretenzijomis“. ...
-
Tik pradėjusio dirbti ministro sprendimas – jau ant Seimo komisijos stalo5
Žiniasklaidoje pasklidus informacijai, kad aplinkos ministras Povilas Poderskis pradėjęs darbą atšaukė naujai suformuotą buvusios savo darbovietės valdybą, šį klausimą nusprendė nagrinėti Seimo Antikorupcijos komisija, praneša ...
-
Šimonytė neutralumo nesilaikė: parėmė vieną iš kandidatų į TS-LKD pirmininkus13
Buvusi premjerė Ingrida Šimonytė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko rinkimuose rems buvusią švietimo ministrę Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę. ...
-
Valdas Adamkus lieka ligoninėje5
Praėjusią savaitę dėl pablogėjusios sveikatos į Santaros klinikas paguldytą kadenciją baigusį Lietuvos prezidentą Valdą Adamkų iš ligoninės tikimasi paleisti kitą savaitę, skelbia Santaros klinikos. ...
-
Kasčiūnas: nebeturime atrodyti skaldantys ar aukščiau kitų (interviu)3
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko pareigų siekiantis Laurynas Kasčiūnas sako – jei sulauks pasitikėjimo ir turės galimybę vietoje Gabrieliaus Landsbergio stoti už partijos vairo, konservatoriai turės...