Grupė politikų stojo ginti filosofą V. Rubavičių

37 Seimo narių grupė, atstovaujanti skirtingoms frakcijoms, trečiadienį išsiuntė raštą generaliniam prokurorui Evaldui Pašiliui, prašydama apginti viešąjį interesą ir pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo filosofo Vytauto Rubavičiaus persekiojimo.

Raštą pasirašę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Tvarkos ir teisingumo, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijų nariai išreiškė susirūpinimą dėl viešojoje erdvėje pasirodžiusios skandalingos informacijos apie persekiojamą filosofą dėl, kaip manoma, jo įsitikinimų ir pažiūrų. Kreipimesi Seimo nariai pabrėžė, kad ši istorija ne tik baugina visuomenę, bet ir meta šešėlį ant teisėsaugos institucijų, nes V. Rubavičiaus persekiojimui buvo pasirinktos specialiųjų tarnybų taikomos psichologinio bei moralinio bauginimo priemonės ir metodai, liudijantys apie specifinį galimai nusikalstamą veiką atlikusio asmens (ar asmenų) pasiruošimą, specialią įrangą ir įgūdžius.

Seimo nariai atkreipė dėmesį, kad V. Rubavičiaus terorizavimas buvo siejamas su jo pažiūromis ir ankstesniais pasisakymais viešojoje erdvėje, todėl galimos nusikalstamos veikos, atliktos filosofo atžvilgiu, ne tik pažeidžia Baudžiamojo kodekso nuostatas, bet ir pamatines žmogaus teises ir laisves. Atsižvelgdami į tai, kad galima nusikalstama veika buvo padaryta sunkinančiomis aplinkybėmis, į jos atgarsį visuomenėje bei taikytus specifinius metodus, Seimo nariai paprašė generalinio prokuroro vertinti nusikalstamą veiką ne tik kaip grasinimą nužudyti arba žmogaus terorizavimą, bet kartu nustatyti, ar nebuvo pažeisti asmens privataus gyvenimo neliečiamumą reglamentuojantys Baudžiamojo kodekso straipsniai.

Seimo nariai pabrėžė, kad generalinė prokuratūra yra svarbiausia institucija, turinti ginti viešąjį interesą, todėl paprašė šią rezonansinę bylą, jei ikiteisminis tyrimas jau pradėtas kitose institucijose, perimti savo žinion.

Kultūros ir meno premijos laureatas, filosofas V. Rubavičius praėjusią savaitę kreipėsi į teisėsaugą dėl galimo politinio persekiojimo, apie kurį išvakarėse taip pat informavo Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą bei Kriminalinės žvalgybos parlamentinės priežiūros komisiją.

Kaip Eltai sakė V. Rubavičius, intensyvius persekiojimo veiksmus jis patyrė šį pirmadienį, mažiau intensyvius - antradienį. Gruodžio 11 dieną buvo įsilaužta į jo asmeninį kompiuterį, į kurį buvo siunčiami grasinimai ir patyčios. Siūlyta „keisti mąstymą“, įspėta - „nepasislėpsi“ ir grasinta „pakasti“. Vykstant išpuoliui buvo pakeisti prieinamų interneto tinklų pavadinimai, stebėti ir realiu laiku komentuoti namuose esančių žmonių veiksmai, trumposiomis žinutėmis referuota į namuose vykusį gyvą pokalbį.

Seimo narius pasiekė ir daugiau detalių: tą patį vakarą įeita į namus, pavogtas telefonas, palikti akivaizdūs apsilankymo ženklai, kurių lengvai galima ir nepalikti, kitą rytą telefonas su ištrintais duomenimis rastas paliktas laiptinėje.

Paklaustas, kas ir kodėl galėtų taip elgtis, V. Rubavičius Eltai sakė, kad sunku pasakyti. „Visi žmonės yra susiję, gal kažkam užkliuvo mano rašiniai, o gal kažkas per mane su kažkuo iš politikų nori suvesti sąskaitas, imituodami politinį persekiojimą, ir pasirinkęs mano asmenį kaip tam tikro persekiojimo objektą. Sunku daugiau pasakyti - Lietuvoje juk žmonės išmanūs, moka vieni kitus kankinti. Bet kad yra panaudotos kibernetinės aukšto lygio priemonės, man akivaizdu“, - kalbėjo filosofas.

Pasak V. Rubavičiaus, jis niekada negalėjo skųstis žodžio laisve, visada rašė tai, ką nori, tik ne visuomet būdavo spausdinamas. „Tačiau tai yra suprantama, turint omenyje, kad keičiasi pagrindinės ideologinės nuostatos, ir tam tikros reiškiamos mintys ar susirūpinimas valstybės politikoje vykstančiais reiškiniais tampa nepageidaujami. Nebuvo taip, kad neturėčiau kur pasakyti savo žodžio. Šiuo metu taip pat jaučiuosi laisvas kalbėti, tik taip pat manau, kad žmonės, kurie galbūt labai domisi manimi, girdi ir šį pokalbį. Nieko nepadarysi - gyvename technologinių galimybių metu, kai viskas įmanoma ir apie žmogų viską galima sužinot“, - sakė V. Rubavičius.

Vilniaus Forumo išplatintame pranešime teigiama, kad Lietuvoje daugėja politinio persekiojimo apraiškų. Politiškai motyvuoti išpuoliai prieš laisvai mąstančius ir kritiškai vertinančius Lietuvos padėtį bei ydingus valdžios ir kitų institucijų veiksmus darosi vis dažnesni, atviresni ir įžūlesni.

„Prieš V. Rubavičių pasitelkti veiksmai liūdnai primena specialiųjų tarnybų taikomus moralinio ir psichologinio spaudimo ir bauginimo metodus. Jų pobūdis ir mastas liudija, kad išpuolio vykdytojai yra įsitikinę savo nebaudžiamumu ir jaučiasi esą aukščiau įstatymo. Šiems veiksmams būdingi tipiški politinio persekiojimo dėl ,,neteisingų“ pažiūrų bruožai“, - konstatuojama pranešime.

Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas, filosofijos mokslų daktaras V. Rubavičius - Lietuvos poetas, publicistas, kultūros kritikas, žurnalistas, vertėjas. 2007 m. „Poezijos pavasario“ laureatas. 1975 m. Vilniaus universitete baigė astrofiziką. Dirbo filosofijos, sociologijos ir teisės institute, redagavo žurnalą „Mokslas ir gyvenimas“, buvo „Literatūros ir meno“ vyr. redaktoriumi ir redakcijos darbuotoju.

2012 m. V. Rubavičius apdovanotas Vyriausybės kultūros ir meno premija.  



NAUJAUSI KOMENTARAI

Rasa

Rasa portretas
Paziuros t.b.piderastines,liberastines , ,,rusai puola,, ir dar aferu nematyti.

Zombis

Zombis portretas
Rubavicius ne vienintelis. Jei bus rezultatu, bus daugiau zmoniu, patyrusiu ta pati

Anonimas

Anonimas portretas
Galimai uz tai ir algeles pakele.?
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių