Keisis jau suderintas Darbo kodeksas?

Premjerui Sauliui Skverneliui tikintis, kad Seimas priims Trišalėje taryboje suderintą naują liberalesnį Darbo kodeksą, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė mano, jog išlieka tikimybė, kad Seimas pasielgs kitaip.

„Suprantame, kad tikimybė yra ir ji egzistuoja visuomet. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas laikėsi pozicijos, jog iš esmės turi būti pritarta nuostatoms, kurios buvo priimtos Trišalėje taryboje. Matysime, kaip klostysis situacija“, – spaudos konferencijoje pirmadienį kalbėjo Eglė Radišauskienė.

Ji teigė tikinti, kad Seimui pavyks priimti Darbo kodeksą ir jis įsigalios liepos 1 dieną.

„Kai įsigalios Darbo kodeksas, atliksime stebėseną ir žiūrėsime, kas veikia ir neveikia. Diskutuosime nuolat. Darbo kodeksas yra gyvas organizmas ir jis yra keičiamas nuolatos“, – teigė E. Radišauskienė.

Vienas iš naujojo Darbo kodekso kūrėjų ir Vilniaus Universiteto Teisės fakulteto dekanas Tomas Davulis žurnalistams kalbėjo, jog tiki, kad Seimo nariai pirmą kartą istorijoje nuo Trišalės tarybos sukūrimo 1995 metais nebekeis darbuotojų, darbdavių ir Vyriausybės atstovų susitarimų dėl Darbo kodekso.

„Mes tikimės, kad einame prie aukštesnio socialinio dialogo kultūros lygio. Manau, tai yra būtina, kad galėtume nusiųsti žinutę socialiniams partneriams, jog būtent jie gali susitarti dėl konkrečių nuostatų. Manau, kad turėsime gražią pradžią naujos socialinio dialogo kultūros“, – kalbėjo T. Davulis.

Lietuva Europos Komisijos (EK) prašo naują socialinį modelį pripažinti struktūrine reforma ir su juo susijusioms išlaidoms taikyti išlygą, skaičiuojant 2017 metų viešųjų finansų deficitą. Sausio mėnesį EK preliminariai pareiškė, kad pritaikius išimtį dėl socialinio modelio, Lietuva iš esmės atitiktų Stabilumo ir augimo pakto reikalavimus. Galutinai socialinio modelio atitikimą Stabilumo ir augimo pakto išlygoms, Komisija turėtų įvertinti pavasarį, kai bus vertinama Lietuvos 2017-ųjų stabilumo programa.

Darbo kodeksas yra gyvas organizmas ir jis yra keičiamas nuolatos.

E. Radišauskienė tvirtino, jog vis dar tikimasi, kad EK nepakeis savo nuomonės dėl išlygos.

„Mes tikimės, kad išlyga galios. Finansų ministerija turėjo diskusijas su pačia Europos Komisija ir bandome išlaikyti tą išimtį“, – sakė viceministrė.

Darbuotojų teisės ginamos per silpnai?

Antradienį Seimas ketina svarstyti Trišalėje taryboje šiemet pataisytą naująjį Darbo kodeksą. Liberalesnis kodeksas buvo priimtas praėjusiais metais, tačiau į valdžią atėjus „valstiečių“ ir socialdemokratų daugumai Seime jis bus atidėtas pusmečiui, kad galėtų būti pataisytas. Jeigu Seimas neužtruks, naujas kodeksas turėtų įsigalioti liepos 1 dieną.

Kol vyko darbdavių, darbuotojų ir Vyriausybės atstovų derybos, kurios baigėsi kovo viduryje, premjeras Saulius Skvernelis viešai ne kartą tvirtino, kad Seime bus priimtas toks Darbo kodeksas, koks buvo sutartas Trišalėje taryboje, o visi kiti pakeitimai bus palikti ateities diskusijoms.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė gegužės pradžioje teigė, jog jeigu Seime bus priimtas Trišalėje taryboje sutartas ir nuo liepos turintis įsigalioti naujasis Darbo kodekso, jis iš karto turės būti papildytas, nes dabar darbuotojų teisės yra ginamos per silpnai.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas jau yra apsvarstęs ir pritaręs visiems Trišalės tarybos sprendimams dėl naujojo Darko kodekso. Tačiau komitetas taip pat pritarė kai kurioms nuostatoms, dėl kurių Vyriausybės, darbuotojų  ir darbdavių  atstovai Trišalėje taryboje nesusitarė.

Parlamentarai vėl siūlo licencijuoti laikinojo įdarbinimo įmones, griežčiau reglamentuoti nekonkuravimo susitarimus ir finansines sankcijas darbdaviams, kurie dels atsiskaityti su atleistais darbuotojais. Komitetas siūlo kodekse numatyti, kad darbuotojams už sutrumpintą darbą kenksmingomis sąlygomis būtų mokama kaip už visą darbo laiką, tačiau tam priešinasi darbdaviai.

„Valstiečiai“: Seimas turi gauti Trišalės tarybos išvadą

Be Trišalės tarybos išvados dėl naujojo Darbo kodekso pataisų, kurioms yra pritaręs parlamentinis Socialinių reikalų ir darbo komitetas, svarstymas Seime neprasidės, žada „valstiečiai“.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis nusiteikęs parlamentarams posėdyje antradienį pasiūlyti svarstyti tik tuos Darbo kodekso punktus, kurie suderinti su Trišale taryba. Tačiau „valstiečių“ frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis BNS pranešė, kad plenariniame posėdyje iš viso kodekso pataisos nebus svarstomos.

„Ryt (antradienį - BNS) bus atidėtas iš viso svarstymas. Jie (Trišalės taryba - BNS) rytoj (antradienį - BNS) renkasi ir atitinkamai, jeigu jie gali rytoj tai padaryti (apsvarstyti Socialinių reikalų ir darbo komiteto pataisymus - BNS), bet gal nepadarys, tada pasakys, kiek jiems reikia laiko. Mes  nebūtinai turime ketvirtadienį (Seime priimti pataisas - BNS), ir kitą savaitę galime“, - BNS teigė R.Karbauskis.

Jis mano, kad Socialinių reikalų ir darbo komitete „išgryninti klausimai“ padės Trišalei tarybai priimti greitą sprendimą.

R.Karbauskis BNS teigė plano sulaukti Trišalės tarybos išvados dėl visų Darbo kodekso pataisų neaptaręs nei su  koalicijos partneriais, nei su Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovu Algirdu Sysu.

„Valstiečiai“ Trišalės tarybos prašo įvertinti, ar parlamentiniame Socialinių reikalų ir darbo komitete atliktų kodekso pataisų - prašoma Trišalės tarybos įvertinti, ar komitete priimtos pataisos atitinka Trišalės tarybos poziciją. Pasak V.Pranckiečio, komitete per kodekso pataisų svarstymą buvo pritarta parlamentarų siūlymams, kurie nesuderinti su Trišale taryba.

„Mums svarbu, kad Seime balsuotume už Trišalėje taryboje, kurioje dalyvavo visos suinteresuotos grupės, suderėtą dokumentą. Darbo kodekso svarstymo metu komitete padaryti nukrypimai nuo Vyriausybės pateikto projekto. Tai pažeidžia susitarimą su Trišale taryba, menkina jos svarbą, rengiant šį visai Lietuvai svarbų dokumentą“, - įsitikinęs Seimo  vadovas.

Seimo antradienio plenarinių posėdžių darbotvarkėje kol kas numatytas Trišalėje taryboje kovą pataisyto naujojo Darbo kodekso svarstymas. Ar jis bus atidėtas paaiškės po Seniūnų sueigos arba parlamentarų balsavimo posėdžio pradžioje tvirtinant darbotvarkę.

Socialinių reikalų ir darbo komitetas ne tik yra pritaręs visiems Trišalės tarybos sprendimams, bet ir kelioms nuostatoms, dėl kurių Vyriausybės, darbuotojų ir darbdavių atstovai Trišalėje taryboje nebuvo susitarę.

Komitetas siūlo laikinojo įdarbinimo įmones ne tik licencijuoti, bet ir sugriežtinti jų veiklą, griežčiau reglamentuoti nekonkuravimo susitarimus ir finansines sankcijas darbdaviams, kurie dels atsiskaityti su atleistais darbuotojais. Komitetas taip pat siūlo kodekse, o ne Vyriausybės nutarimu numatyti, kad darbuotojams už sutrumpintą darbą kenksmingomis sąlygomis būtų mokama kaip už visą darbo laiką. Šiems punktams priešinasi darbdaviai.

Trišalės taryboje sutarimo nerasta dėl streikų organizavimo, lokautų paskelbimo, darbuotojų  atstovų papildomų garantijų, terminuotų darbo sutarčių, dėl darbo grafikų, kolektyvinių sutarčių taikymo. 

Liberalesnis kodeksas buvo priimtas praėjusiais metais, tačiau į valdžią atėjus „valstiečių“ ir socialdemokratų daugumai jis buvo atidėtas pusmečiui, kad galėtų būti pataisytas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
UAB Socialine integracija isnaudoja neigaliuosius.Labai dideli valymo plotai.Net minimalaus atlygio nemoka.Kreipemes i darbo gincu komisija.Viskas darbdavio naudai.Girdejome jog turi juoda buhalterija.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių