- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvoje stebima liūdna tendencija – pagal inovatyvių onkologinių vaistų prieinamumą, šalis ir toliau rikiuojasi vienoje paskutinių vietų Europos Sąjungoje. Tačiau artėjant Seimo rinkimams, kokybiškesnių sveikatos paslaugų ir didesnio vaistų prieinamumo klausimą spręsti žada ne viena kandidatuojanti partija.
Onkologiniai pacientai inovatyvių vaistų nesulaukia
Remiantis Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros duomenimis, pasaulyje kasmet registruojama 18 mln. naujų vėžio atvejų, miršta – maždaug 9 mln.
Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) vadovė Neringa Čiakienė „Lietuvos ryto“ televizijai teigė, kad šiuo metu Lietuvoje su onkologinės ligos diagnoze gyvena apie 110 tūkst. asmenų.
„Kasmet onkologinės ligos diagnozę pirmą kartą išgirsta 18 tūkst. žmonių, o jei tuos skaičius padalintume iš dienų skaičiaus, tai maždaug 50 žmonių kasdien išgirsta onkologinės ligos diagnozę“, – sakė N. Čiakienė.
Kiekvienais metais atliekamas didžiausias Europoje tyrimas apie inovatyvių vaistų prieinamumą W.A.I.T 2023 atskleidė: Lietuva – Europos sąrašo gale.
Remiantis praėjusių metų duomenimis, iš 167 vaistų, kurie per tyrimo laikotarpį 2019 – 2022 m. buvo registruoti Europos vaistų agentūroje, Lietuvoje kompensuojamųjų vaistų sąrašuose šių metų sausio 1 d. buvo 14 vaistų. ES vidurkis – 72.
„Yra dvi problemos. Viena – per mažai vaistų pateikiama kompensuoti, nes yra labai ilgas ir biurokratinis kelias. Kita problema – netgi jei vaistas yra pateikiamas registravimui ir yra priimamas sprendimas, kad jis būtų naudingas, galiausiai pritrūksta lėšų vaistui kompensuoti”, – niūrią realybę atskleidė POLA direktorė.
Iš politikų – pažadų šūsniai
Lietuvoje artėjant Seimo rinkimams, kandidatuojančios partijos negaili pažadų inovatyvaus gydymo laukiantiems pacientams.
„Jeigu bent viena ES narė yra vaistą pripažinusi, automatiškai de facto perkeliame į savo vidaus teisę”, – televizijai teigė „Nemuno aušros” pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
Siūlymui antrino partijos „Laisvė ir teisingumas”, taip pat Demokratų „Vardan Lietuvos”.
„Nereikėtų gaišti 800 dienų, kaip kad dabar vyksta, inovatyvaus vaisto pritaikymui ir „nuleidimui“ naudoti Lietuvoje“, – sakė „Laisvės ir teisingumo“ pirmininkas Artūras Zuokas.
„Veiksmai, kurie nereikalauja nei mėnesių, nei metų, jei nenori žmonių pasmerkti mirčiai“, – antrino Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Inovatyvių vaistų prieinamumo problemą valstiečių ir žaliųjų sąjunga spręstų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Kokios fondo dalies tam prireiktų, tiksliai neįvardijo – tai priklausytų nuo aplinkybių.
„Buvome pradėję tokią iniciatyvą – buvome prisijungę prie kolegų iš Lenkijos, Vengrijos, Čekijos dėl bendrų vaistų pirkimų. Tai leistų ir greičiau tai padaryti, ir sutaupyti biudžeto lėšų. Deja, bet dabar viskas yra „numarinta“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Aurelijus Veryga.
Konservatoriai ir socialdemokratai dėl onkologinėmis ligomis sergančių pacientų pasiryžę keisti mokesčių sistemą.
„70 proc. klausimų, kuriuos mes svarstome ar diskutuojame Parlamente, yra apie tai, kad mūsų mokesčių sistema teisinga visiems“, – teigė Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų narys Matas Maldeikis.
Lietuvos socialdemokratų partijos narys Algirdas Sysas teigė, kad „pats metas Lietuvoje padidinti vertikalų mokesčių progresyvumą“.
„Žmonės, kurie gauna pajamas ne vien iš darbo santykių, bet iš kitų, sumoka santykinai labai mažą PSD mokesčio procentą, palyginti su mokytojais, medicinos darbuotojais, bendrai viešuoju sektoriumi“, – sakė A. Sysas.
Neprieinamas inovatyvus gydymas – papildomi kaštai valstybei
POLA asociacijos direktorė N. Čiakienė pabrėžė – norint pokyčių, vaistą reikia pradėti vertinti kaip investiciją į žmogaus sveikatą.
„Alternatyvus gydymas, hospitalizacija, nedarbingumas taip pat kainuoja valstybei, bet eina kitos biudžeto eilutės ir jos tarpusavyje nesumuojamos“ , – teigė N. Čiakienė.
POLA duomenimis, Lietuvoje gydymą onkologiniai vaistais gauna apie 48 tūkst. pacientų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Birutis: gynybos pinigai turi būti ne tik ginklams
Kultūros ministras Šarūnas Birutis žada siekti, kad 1,5 proc. planuojamo didinti krašto apsaugos biudžeto būtų skiriama visuomenės kritiniam mąstymui ir atsparumui propagandai didinti. ...
-
Šiaurės ir Baltijos šalys: Lukašenka ir toliau neturi jokio demokratinio teisėtumo
Palaikymą demokratinėms Baltarusijos jėgoms išreiškusios Šiaurės ir Baltijos šalys ragina nedelsiant išlaisvinti visus politinius kalinius, nurodoma Užsienio reikalų ministerijos (URM) sekmadienį išplatintame pa...
-
Trumpo sprendimas sukėlė sąmyšį
Pasaulyje šurmulį sukėlė Amerikos prezidento Donaldo Trumpo sprendimas trims mėnesiams stabdyti visą amerikiečių paramą užsienio šalims, tarp jų ir Ukrainai. Tačiau kol kas pateikiama prieštaringa informacija – ar tikrai U...
-
Ministrai: tai – ne atsitiktinis įvykis
Paaiškėjus, kad sekmadienį Baltijos jūroje buvo pažeistas dar vienas povandeninis kabelis, užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys tikina – Lietuva tokius pranešimus vertina labai rimtai. Anot jo, Rusijos „šeš...
-
Skvernelis siūlo priemonę, kaip drausminti posėdžių nelankančius parlamentarus
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo sumažinti parlamentines išlaidas ir griežčiau bausti tuos parlamentarus, kurie be pateisinamų priežasčių nelankys posėdžių. ...
-
Įvertino siūlymą informuoti rinkėjus apie partijų teistumą: turi pastabų
Parlamentarų grupei pasiūlius įpareigoti politines partijas rinkimų kampanijos metu informuoti gyventojus apie savo teistumą, Seimo teisininkai mano, kad tiek partijoms, tiek kitiems kandidatams turi būti keliami vienodi reikalavimai dėl tokios informac...
-
Cichanouskaja: rinkimai Baltarusijoje yra farsas
Lietuvoje gyvenanti baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja sekmadienį Baltarusijoje vykstančius prezidento rinkimus pavadino farsu, kuriuo siekiama išlaikyti valdžioje autoritarinį Aliaksandrą Lukašenką. ...
-
G. Nausėda: to, kas šiandien vyksta Baltarusijoje, negalime vadinti rinkimais
Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka po sekmadienio renginio, kuris nevadintinas rinkimais, nebus legitimus šalies vadovas, sako Gitanas Nausėda. ...
-
Įvertino Baltarusijos prezidento rinkimus: žmonės įbauginti
Baltarusijoje sekmadienį vykstant Vakarų bendruomenės nesąžiningais laikomiems prezidento rinkimams, Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Remigijus Motuzas akcentuoja, kad situacija kaimyninėje šalyje ypač sudėtinga. ...
-
Referendumui dėl pilietybės palaikyti surengtą koncertą VRK pripažino papirkimu
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) gegužę referendumą dėl daugybinės pilietybės palaikyti surengtą koncertą pripažino pažeidus agitacijos ir papirkimo draudimus. ...