Partijų pozicijos dėl mokesčių ir sutampa, ir skiriasi

  • Teksto dydis:

Nesvarbu, kurios partijos suformuos naujojo Seimo daugumą, joms neturėtų kilti problemų apsisprendžiant dėl dviejų su mokesčiais susijusių klausimų - visų didžiųjų politinių partijų lyderiai pritaria visuotiniam pajamų deklaravimui ir nepalaiko idėjos įvesti automobilių mokestį.

Beveik visos partijos, išskyrus Tėvynės sąjungą - Lietuvos krikščionis demokratus ir, iš dalies - Darbo partiją, yra linkusios pritarti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo sumažinimui nuo 21 proc. iki prieš ekonominę krizę buvusių 18 procentų. Tuo metu dėl įvairių PVM lengvatų bei progresinių mokesčių naujajame Seime, tikėtina, kiltų aršios diskusijos.

Politikai linkę palaikyti idėją grąžinti 18 proc. PVM

PVM tarifas iki 21 proc. buvo padidintas 2009 metais, tuometinio konservatoriaus Andriaus Kubiliaus Vyriausybės sprendimu. Nors 2008-ųjų gruodį, Seimui sprendžiant dėl PVM didinimo, A.Kubilius sakė tikintis, kad krizė amžinai netruks ir jai pasibaigus bus galima grįžti prie 18 proc. tarifo, dabar būtent konservatoriai kategoriškai pasisako už 21 proc. tarifą.

„Dėl 1 procentiniu punktu sumažinto PVM tarifo į biudžetą nebūtų surinkta 133 mln. eurų, kuriuos reikėtų kompensuoti“, - BNS sakė pirmą kartą į Seima kandidatuojantis konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. Jis taip pat pabrėžė, kad mažesnis PVM tarifas neturės didelės įtakos daugumai prekių ir paslaugų kainų, nes realiai atpigtų tik prabangos prekės.

Kitų didžiųjų partijų lyderiai sakė pritariantys standartinio PVM tarifo mažinimui, tačiau diskusijų kiltų, ar tai padaryti iš karto, ar kasmet PVM tarifą mažinant po 1 procentinį punktą.

Už PVM tarifo mažinimą pamažu pasisako trečią kadenciją parlamente dirbti nusiteikęs Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas Eugenijus Gentvilas, nuo 1996 metų Seime dirbantis Socialdemokratų partijos rinkimų štabo vadovas Algirdas Sysas, pirmą kartą rinkimuose dalyvaujantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašo lyderis Saulius Skvernelis.

„Po 1 procentinį punktą ir iki kadencijos pabaigos pasiektume 18 proc.“, - BNS tvirtino E.Gentvilas.

Anot S.Skvernelio, iš karto sumažinti PVM iki 18 proc. būtų galima, tik pagerinus šio mokesčio pajamų surinkimą, ko padaryti kol kas nesiseka.

„Jeigu susirinktume PVM, bet dabar jis nesurenkamas, kas sudaro apie 1 mlrd. eurų, galėtume kalbėti apie mažinimą iškart iki 18 proc.“, - BNS pabrėžė S.Skvernelis.

„Tvarkos ir teisingumo“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos, Antikorupcinės N.Puteikio ir K.Krivicko koalicijos lyderiai taip pat sakė palaikantys PVM mažinimą, tačiau neturėjo nuomonės dėl terminų.

Partijų pozicijos dėl PVM lengvatų skiriasi

Ketvirtą kartą įgyti parlamentaro mandatą nusiteikęs Darbo partijos frakcijos Seime vadovas Kęstutis Daukšys tvirtina, kad darbiečiai palaikytų siūlymą išlaikyti 21 proc. PVM tarifą tik tuo atveju, jei būtiniausiems maisto produktams ir vaistams jis būtų sumažintas iki 5 procentų. Dabar vaistams taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas, o maisto produktams lengvatos netaikomos.

„Taip pagyvintume vartojimą, darbo vietų steigimą“, - BNS argumentavo K.Daukšys.

Antikorupcinės N.Puteikio ir K.Krivicko koalicijos lyderis, ketvirtą kadenciją dirbti Seime nusiteikęs Naglis Puteikis taip pat sakė remiantis lengvatinį PVM tarifą visam maistui, išskyrus gurmanišką ir prabangų, bei vaistams. PVM lengvatą maisto produktams palaiko ir antros kadencijos siekianti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos parlamente frakcijos vadovė Rita Tamašunienė.

„Maisto prekių krepšeliui turėtų būti taikoma lengvata, kas leistų perkamąją galią pačių mažiausių pajamų žmonių padidinti, nes ES tik mes ir Danija maisto produktams taikome standartinį PVM“, - BNS aiškino parlamentarė. Ji taip pat sakė remianti dabartines PVM lengvatas, siūlo mažesnį jo tarifą nustatyti kaimo turizmo paslaugoms.

PVM lengvatai maisto produktams iš esmės neprieštaravo ir A.Sysas, tačiau, anot jo, ji turėtų būti taikoma visam maistui, neskirstant jo į atskirus krepšelius. A.Sysas taip pat sakė remiantis idėją kompensuojamus vaistus skirti nemokamai žmonėms nuo 80 ar 85 metų, tuo metu daugumai kitų dabar galiojančių PVM lengvatų, įskaitant ir šildymui, nepritaria - anot jo, reikėtų išlaikyti tik PVM lengvatą spaudai.

„Tvarkietis“ R.Žemaitaitis kritikavo siūlymus taikyti PVM lengvatą maisto produktams: „Svarbiausiems maisto produktams jokių lengvatų įvesti nereikia, nes iš jų daugiausia uždirba oligarchai“. Tačiau jis yra linkęs išlaikyti dabartines lengvatas  šilumai, viešajam transportui, vaistams, spaudos leidiniams ir viešbučiams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių