- Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimui antradienį pristatytas naujas Vidaus tarnybos statutas, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tvirtina radusi kompromisą su pareigūnų profsąjungomis dėl pagrindinių jų netenkinančių nuostatų.
„Prieš savaitę turėjome susitikimą su visomis profesinėmis sąjungomis ir visi sutinka, kad tai reikalingas pokytis, tai yra susiję ir konkrečiu finansavimu, tai yra 24 mln. eurų, pirmiausia didžiausią dėmesį skiriant žemiausios ir vidurinės kategorijos pareigūnų algoms. Mes susitarėme dėl kai kurių kompromisinių dalykų, septyni punktai profesinėms sąjungoms tiko, ir artimiausiu metu pati registruosiu tuos dalykus, kurie buvo suderinti su profesinėmis sąjungomis“, – pažymėjo ministrė.
Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos vadovė Loreta Soščekienė BNS patvirtino, kad pareigūnus Vidaus reikalų ministerijos pažadėtos korekcijos tenkina, svarbu, kad pakeitimai atsirastų projekte.
„Praėjusią savaitę mes turėjome rimtą susitikimą ministerijoje ir iš tiesų dėl tų punktų, kurie mums kėlė didžiausi nerimą, esame aptarę ir suradę kompromisinius variantus, kurie profesines sąjungas iš esmės galėtų tenkinti“, – BNS antradienį sakė L. Soščekienė.
Paketui antradienį vakariniame posėdyje pritarta po pateikimo: už balsavo 66 Seimo nariai, prieš buvo 25 ir susilaikė 26 parlamentarai. Toliau pataisas svarstys Seimo komitetai, svarstymas plenariniame posėdyje suplanuotas gruodžio 12 dieną.
Atlyginimų kėlimui – 24 mln. eurų
Antradienį Seime pristatydama naują statutą A. Bilotaitė tvirtino, kad priėmus paketą kils atlyginimai mažiausiai uždirbantiems pareigūnams, iš viso keičiant Vidaus tarnybos statutą pareigūnų atlyginimams didinti numatyta 24 mln. eurų.
„Naujas statutas orientuotas į ilgalaikės pareigūnų gerovės sukūrimą, nes susiduriame su ne vienu iššūkiu, statutinės tarnybos daugeliui yra nepatrauklios. Nepaisant to, kad nuosekliai didinamas darbo užmokestis, jos nepatrauklios, reikalavimai tikrai nemaži, tiek sveikatai, tiek pasirengimui, todėl visose statutinės tarnybose turime trūkumą, apie 16 procentų“, – sakė A. Bilotaitė.
Praėjusią savaitę mes turėjome rimtą susitikimą ministerijoje ir iš tiesų dėl tų punktų, kurie mums kėlė didžiausi nerimą, esame aptarę ir suradę kompromisinius variantus, kurie profesines sąjungas iš esmės galėtų tenkinti.
„Kai šiandien kalbame, kaip pritraukti pareigūnus į pirmines pozicijas, mes suprantame, kad tai nėra patrauklu, ir šis statutas orientuotas į tai, kad pakeltume grindis, ir paskatintume jaunus žmones ateiti ir pradėti statutinę karjerą“, – tvirtino ministrė.
Ji teigė, kad bus didinami minimalūs pareigūnų algų koeficientai, dėl to pareiginė alga pasidės 5711 pareigūnų, o priedas už laipsnį įtraukiamas į pareiginę algą.
„Priedas už tarnybą negalės viršyti 20 proc. pareiginės algos, tačiau gaunantiems šį priedą didesnį, jis nebus mažinamas, ir esame su profesinėmis sąjungomis sutarę, kad tie pareigūnai, kurie išdirbs daugiau nei 20 metų, darbo užmokesčio politikose bus numatytas didėjimas už kiekvienus papildomus metus“, – tvirtino ministrė.
Opozicija – kritiška
Opozicinių „valstiečių“ atstovas Dainius Gaižauskas pažymėjo, jog pareigūnų profesinių sąjungų atstovai susitikimuose su frakcijomis sakė pakeitimams nepritariantys ir didelė dalis patyrusių pareigūnų gali palikti tarnybą.
„Kai jūs būtent šį projektą ruošėte, visos profesinės sąjungos apsilankė frakcijose, kad prasidės protesto akcijos, mitingai, nes profesinės sąjungos akcentavo, kad, jei jis bus priimtas, iš tarnybų pasitrauks didelė dalis pareigūnų, ir ypač šiomis dienomis, kai tokios grėsmės – tai nedovanotina“, – sakė D. Gaižauskas.
A. Bilotaitė tvirtino, kad atsižvelgiant į pareigūnų pastabas projektas bus koreguojamas, tai patvirtina ir Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos vadovė.
Pasak L. Soščekienės, kompromisai rasti dėl apmokėjimo už laipsnį, stažą, taip pat pareigūnų perkėlimo esant tarnybiniam būtinumui, nuobaudų skyrimo terminų.
„Iš esmės aš manau, kad (kompromisus – BNS) galėčiau vertinti daugiau teigiamai“, – tvirtino L. Soščekienė, pridūrusi, kad sutarimų laikantis pareigūnai daugiau nerengtų protestų.
„Vienas dalykas iš tribūnos apsakyti, kad mes sutarėm, kitas dalykas – tuos susitarimus įgyvendinti. Jei tie susitarimai bus įgyvendinti ir atsiras projekte, viskas bus gerai“, – sakė federacijos vadovė.
Ministrė registravo pasiūlymus
Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė antradienį registravo su profesinėmis sąjungomis suderintus kompromisinius siūlymus, pranešė Vidaus reikalų ministerija (VRM).
VRM nurodo, kad su profsąjungomis sutarta numatyti galimybę pareigūnų darbo apmokėjimo sistemą nustatyti statutinės įstaigos šakos kolektyvinėje sutartyje. Jeigu šakos kolektyvinės sutarties nėra, pareigūnų darbo apmokėjimo sistemą nustatytų centrinės statutinės įstaigos vadovas.
Ministerija nurodo, kad būtų įtvirtinta galimybė darbo užmokestį padidinti ne tik tarnybinės veiklos vertinimo būdu, būtų nustatyti aiškūs priemokų dydžiai ir mokėjimo sąlygos, aiškesnė pareigybių sistema bei hierarchija ir už tai gaunamas atlygis.
Įgyvendinant valstybės tarnybos pertvarką nustatyta, kad priedas už stažą sudarys ne daugiau kaip 20 proc. pareiginės algos, tačiau, kaip pažymi A. Bilotaitė, šiuo metu didesnį priedą už stažą gaunantiems pareigūnams jis nebus mažinamas per visą tarnybos laiką.
Be to, tarnybos stažas bus vienas kriterijų nustatant pareiginės algos dydžius ir sudarys galimybę vėlesniais tarnybos metais didinti pareiginę algą. Priedą už laipsnį siūloma įtraukti į minimalų pareiginės algos koeficientą – dėl to padidės pareigūnams mokamas priedas už tarnybos stažą, kuris skaičiuojamas nuo pareiginės algos.
Pasak ministerijos, rastas kompromisas ir dėl pareigūnų perkėlimo tvarkos. Iki trijų mėnesių būtų sutrumpintas siūlomas laikotarpis, kai esant tarnybiniam būtinumui pareigūnas be jo sutikimo gali būti perkeliamas į kitas pareigas į kitą vietovę. Pirminiame projekte buvo įrašyti šeši mėnesiai. Taip pat siūloma tikslinti tarnybinių nuobaudų skyrimo tvarką.
Nerimavo dėl socialinių garantijų
Vidaus reikalų ministerija (VRM) parengus naują Vidaus tarnybos statutą, ministerija teigė, kad pakeitimai leis padidinti mažiausiai uždirbančiųjų pareigūnų atlyginimus, bet pareigūnai nerimavo dėl, jų teigimu, prastėsiančių socialinių garantijų.
VRM teigia, kad nauju statutu numatoma didinti minimalius pareiginių algų koeficientus pirminės ir vidurinės grandies pareigūnams, mažinti darbo užmokesčio netolygumus tarp statutinių įstaigų.
Pagal projektą, būtų peržiūrimas pareigybių suskirstymas į pareigybių grupes – jų mažėtų nuo 15 iki dešimties. Ministerija teigia, kad taip būtų nustatyta aiškesnė pareigybių sistema bei hierarchija. Centrinėse statutinėse įstaigose būtų patvirtintos pareigūnų darbo apmokėjimo sistemos.
Profsąjungos laikėsi pozicijos, kad siūlomi pakeitimai, kuriais pareigūnams taikomos garantijos sulyginamos su valstybės tarnautojų, pablogins jų padėtį.
Pareigūnai daugiausiai kritikavo pakeitimus, kuriais naikinamas priedas už laipsnį, priedas už stažą mažinamas nuo 30 proc. iki 20 proc. pareiginės algos dydžio, su perkėlimo į kitas pareigas tarnybinio būtinumo atvejais, butpinigių ir kelionės išlaidų kompensavimo sąlygomis susijusiais pokyčiais.
Spalį pareigūnai dėl svarstomų pakeitimų buvo surengę protesto akciją.
Kai kurias garantijas žada išlaikyti
Vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas atsakydamas į profesinių sąjungų nuogąstavimus yra patvirtinęs, kad tie pareigūnai, kurie turi didesnį nei 20 proc. priedą už stažą, jį išlaikys.
Jis taip pat pabrėžė, kad priedą už laipsnį siūloma inkorporuoti į minimalų pareiginės algos koeficientą – dėl to padidės pareigūnams mokamas priedas už tarnybos stažą, kuris skaičiuojamas nuo pareiginės algos.
Vyriausybės teikiamas paketas numato, kad įgyvendinant Valstybės tarnybos pertvarkos antrąjį etapą, pareigūnų darbo užmokesčiui apskaičiuoti nuo 2024 metų sausio 1 dienos bus taikomas ir naujas pareiginės algos bazinis dydis – 1 tūkst. 785,4 euro.
VRM skelbia, kad keičiant Vidaus tarnybos statutą pareigūnų atlyginimams didinti numatyta 24 mln. eurų.
VRM statutiniams pareigūnams – policininkams, pasieniečiams, ugniagesiams, Viešojo saugumo tarnybos ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnams – numatyta 11,8 mln. eurų. Tuo metu Kalėjimų ir Probacijos tarnyboms numatyta 9,4 mln. eurų, o muitininkams – 2,7 mln. eurų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ž. Pinskuvienė: dedu tašką nacionalinėje politikoje4
Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė skelbia pasitraukianti iš nacionalinės politikos. ...
-
Iš pareigų pasitraukė Marijampolės vicemerė A. Pavelčikienė
Iš Marijampolės vicemerės pareigų praėjusią savaitę pasitraukė socialdemokratė Agnė Pavelčikienė, pranešė Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda. ...
-
Joniškio taryba paskyrė laikinąjį merą dar iki V. Gailiaus sprendimo palikti savivaldybę1
Joniškio rajono taryba sprendimą dėl laikinojo mero priėmė dar iki buvusiam savivaldybės vadovui Vitalijui Gailiui pranešant, jog atsisako mandato. Laikinuoju meru paskirtas liberalas Gediminas Čepulis. ...
-
Seimo naujokai lyg pirmokai leidosi į ekskursiją: atėjau į mygtuko spaudymo kursus1
Seimo naujokai pratinasi prie darbo parlamente. Tarsi mokyklos pirmokai dalyvavo kanceliarijos surengtoje ekskursijoje, kaip orientuotis klaidžiuose Seimo koridoriuose, kaip naudotis elektronine balsavimo sistema. ...
-
Litvakas L. Kaplanas dėl R. Žemaitaičio laiško kreipėsi į Generalinę prokuratūrą13
Lietuvos, Izraelio ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) pilietybes turintis litvakas, pianistas Liova Kaplanas pirmadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl partijos „Nemuno aušra“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio atsakymo į sav...
-
Kreipėsi į politikus: „Nemuno aušros“ buvimas koalicijoje kelia grėsmę demokratijos kokybei15
Antradienį Lietuvos jaunimo organizacijų atstovai viešai kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą ir šalies parlamentą, reikšdami nepritarimą dėl „Nemuno aušros“ įtraukimo į valdančiąją koaliciją. Organizaci...
-
Ukrainos ambasadorius – apie tai, ko tikimasi iš naujos Lietuvos valdžios
Ukraina tikisi, kad naujoji Lietuvos valdžia nepakeis šalies pozicijos Ukrainos atžvilgiu ir Kyjivas užmegs glaudų bendradarbiavimą su būsimąja Vyriausybe, sako ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta. ...
-
V. Čmilytė-Nielsen: mūsų kadencija bus prisimenama kaip sėkmingo darbo pavyzdys10
Ši Seimo kadencija po kurio laiko bus prisimenama kaip sėkmingo darbo pavyzdys, sako darbą baigiančio Seimo pirmininkė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen. ...
-
Paviešino, kam gali atitekti sveikatos apsaugos ir švietimo ministrų portfeliai3
Politikos koridoriuose girdimos naujos pavardės dėl galimų kandidatų į Švietimo, mokslo ir sporto (ŠMSM) bei Sveikatos apsaugos (SAM) ministerijas, skelbia portalas delfi.lt. ...
-
„Nemuno aušra“ į Seimo vicepirmininkes siūlys A. Širinskienę6
„Nemuno aušra“ į Seimo vicepirmininko postą siūlys parlamentarę Agnę Širinskienę, sako šios politinės jėgos lyderis Remigijus Žemaitaitis. ...