Šiaurės ir Baltijos šalys: padėtis Sakartvele kelia didžiulį rūpestį

  • Teksto dydis:

Sakartvele sekmadienį inauguravus prezidentą Micheilą Kavelašvilį, o kadenciją baigiančiai prezidentei ir opozicija jo išrinkimą skelbiant neteisėtu,  Šiaurės ir Baltijos šalys ragina Sakartvelą apsvarstyti galimybę surengti naujus parlamento rinkimus.

Aštuonios Šiaurės ir Baltijos šalys (NB8) – Lietuva, Latvija, Estija, Suomija, Švedija, Norvegija, Danija ir Islandija – sekmadienį išplatino bendrą pareiškimą, kuriame įvertino sudėtingą padėtį Sakartvele, pasmerkė smurtą prieš taikius protestuotojus ir paragino apsvarstyti galimybę surengti naujus parlamento rinkimus.

„Padėtis Sakartvele kelia didžiulį rūpestį. Mes jau pakvietėme išsamiai ir nešališkai ištirti pažeidimus prieš spalio 26 d. vykusius parlamento rinkimus ir jų metu. Pasmerkėme smurtą prieš taikius protestuotojus, politikus ir žiniasklaidos atstovus ir jų bauginimą, apgailestaujame dėl grasinimų prezidentei Salomei Zurabišvili“, – rašoma pareiškime, kuri cituoja Užsienio reikalų ministerija.

Šiaurės ir Baltijos šalys pareiškime pabrėžia, kad didelį nerimą kelia Sakartvelo judėjimas dar didesnės poliarizacijos ir didesnės krizės link.

Pareiškime teigiama, kad Sakartvelui reikia skubiai rasti išeitį iš krizės ir atkurti visuomenės pasitikėjimą demokratinėmis institucijomis.

„Raginame Sakartvelo valdžios institucijas imtis neatidėliotinų veiksmų šia linkme, tarp jų – įgyvendinti ESBO rekomendacijas ir apsvarstyti galimybę surengti naujus rinkimus laikantis šių rekomendacijų“, – skelbiama bendrame pareiškime.

Pasmerkėme smurtą prieš taikius protestuotojus, politikus ir žiniasklaidos atstovus ir jų bauginimą, apgailestaujame dėl grasinimų prezidentei Salomei Zurabišvili.

Per parlamento ceremoniją sekmadienį prisaikdintas naujasis Sakartvelo prezidentas buvęs futbolininkas valdančiajai partijai lojalus kraštutinių dešiniųjų pažiūrų M. Kavelašvilis.

Tūkstančiai kartvelų prie parlamento protestavo prieš valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ prezidento inauguraciją. Manoma, kad ji dar labiau paaštrins politinę krizę, kurią lydi masinės proeuropietiškos demonstracijos. Kadenciją baigiantį prezidentė S. Zurabišvili ir opozicija naujo šalies vadovo išrinkimą paskelbė neteisėtu.

Inauguacijos išvakarėse  prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad Sakartvelas rizikuoja pakartoti Baltarusijos scenarijų, šalies valdantiesiems stabdant eurointegracijos procesą. Lietuva palaiko Europos Parlamento raginimą Sakartvele surengti naujus parlamento rinkimus.

Tūkstančiai kartvelų šeštadienį Tbilisio centre sudarė susikibusių žmonių grandinę, palaikančią šalies integraciją į ES, taip pradėdami antrąjį kasdienių protestų mėnesį. 

Dešimtys tūkstančių žmonių reguliariai išeina į gatves nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ lapkričio pabaigoje nusprendė sustabdyti derybas dėl stojimo į ES. Policija vis dažniau ėmė naudoti prievartos ir bauginimo taktikas bandydama išsklaidyti protestus.

Šiemet kartvelai pirmą kartą tiesiogiai nerinko prezidento. Jį išrinko „Sakartvelo svajonės“ kontroliuojama rinkikų kolegija gruodį. Valdančioji partija tokiu būdu sustiprino savo valdžią po spalį įvykusių rinkimų, kurie, kaip teigia opozicija, buvo suklastoti padedant Rusijai.

Vakarų valstybės, tarp jų ir Lietuva, dėl žmogaus teisių pažeidimų įvedė sankcijas Sakartvelo valdantiesiems ir partijos „Sakartvelo svajonė“ atstovams.

JAV penktadienį įvedė sankcijas buvusiam Sakartvelo ministrui pirmininkui ir valdančiosios partijos įkūrėjui turtingiausiam kartvelui Bidzinai Ivanišviliui, teigdamos, kad jis kenkia šalies demokratinei ateičiai, siekdamas naudos Rusijai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

na

na portretas
Skaičiai po rinkimų pasako viską - 54 prieš 37% ... Jei 80% - oficialiai vakarų skelbiami skaičiai - gruzinų nori į ES - kur jie buvo ir už ką balsavo per rinkimus ? Tikriausiai klastojimų būta - bet tikrai ne 54-37 17% ... Per prievartą mielas nebūsi - nenori - nereikia , tegul paskui neverkia . Matyt , daržovėmis , gėlėmis ir sankcionuotomis prekėmis prekiauti su Maskva pelningiau negu būti ES .

Kaip pagalvoji

Kaip pagalvoji portretas
I dio tizmas klesti, mūsų ir kiti jorkšyrai dar kartą viauktelėjo. Atseit sudorojo taikius protestuotojus, ane? Tik kažkodėl viskas liepsnojo nuo molotovo kokteilių, petardų ir kt. Apgailėtinas vasalų gyvenimas auklėti kitus, nematant savęs.O Gruzija atsilaikė, net prezidentė dingo gražiuoju.

Proxy

Proxy portretas
Patys įžūliai kišasi į kitos valstybės rinkimus, bet kaip visada kaltins kad tai RU kišasi
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių