Trečią savaitę tęsiantis protestams Sakartvele rengiami prezidento rinkimai

  • Teksto dydis:

Sakartvele trečią savaitę tęsiantis proeuropietiškiems protestams, šeštadienį rengiami prezidento rinkimai, kuriuose, kaip spėjama, pergalę užsitvirtins šalies valdančiajai partijai lojalus asmuo.

Juodosios jūros šalyje sumaištis tvyro nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalį vykusiuose parlamento rinkimuose, o praėjusį mėnesį priimtas vyriausybės sprendimas atidėti stojimo į Europos Sąjungą (ES) derybas sukėlė naują masinių mitingų bangą.

Naujausi protestai planuojami ir šeštadienio rytą, kai valdančioji partija surengs prieštaringai vertinamus prezidento rinkimus. Prognozuojama, kad naujuoju šalies vadovu bus paskirtas buvęs futbolininkas Micheilas Kavelašvilis.

Penktadienio vakarą tūkstančiai protestuotojų išėjo į Tbilisio gatves ir surengė dar vieną protesto akciją įvairiose sostinės vietose, įskaitant parlamentą.

„Kadangi parlamentas nėra teisėtas, šie rinkimai taip pat yra neteisėti (...) mes tikrai nežiūrime į tai rimtai“, – naujienų agentūrai AFP sakė advokatė Keti Macharašvili.

Kita protestuotoja Dariko Gogoli nurodė, kad „Sakartvelo svajonė“ „suklastojo rinkimus ir tiesiog tempia šalį į Rusiją“.

53-ejų metų moteris paragino surengti naujus parlamento rinkimus ir dabartinę šalies prezidentę Salomę Zurabišvilį nesitraukti iš pareigų.

Šiemet kartvelai pirmą kartą tiesiogiai nerinks prezidento.

Prezidentą rinks rinkikų kolegija, kurią turi sudaryti 300 žmonių: visi Sakartvelo parlamentarai (150 deputatų), visi Abchazijos Aukščiausiosios Tarybos nariai (20 deputatų), visi Adžarijos Aukščiausiosios Tarybos nariai (21 deputatas) ir 109 žmonės iš savivaldybių tarybų.

Būsimas Sakartvelo prezidentas bus renkamas penkerių metų kadencijai.

Ne mažiau kaip 30 rinkikų kolegijos narių turi teisę kelti kandidatą į prezidentus. Kiekvienas delegatas turi iškelti tik vieną kandidatą į prezidentus ir balsuoti tik už vieną iš jų. Rinkimai vyks parlamente.

Tai, kas rytoj įvyks parlamente, yra parodija – tai bus visiškai neteisėtas, antikonstitucinis ir neteisėtas įvykis.

Prezidentui išrinkti reikia 200 balsų. Tačiau jei nė vienas kandidatas nesurinktų reikalingų balsų, būtų rengiamas antrasis turas, kuriame dalyvautų du geriausius rezultatus pasiekę kandidatai. Antrame ture laimės tas, kuris surinks daugiausia balsų.

„Beprecedentė konstitucinė krizė“

Opozicija pareiškė, kad boikotuos šeštadienį vykstančius rinkimus ir primygtinai pareikalavo S. Zurabišvili išlikti vienintele teisėta šalies vadove.

Prezidentė atsisako trauktis iš pareigų ir reikalauja surengti naujus parlamento rinkimus.

„Tai, kas rytoj įvyks parlamente, yra parodija – tai bus visiškai neteisėtas, antikonstitucinis ir neteisėtas įvykis“, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė ji.

Opozicija kaltina „Sakartvelo svajonę“ autoritarizmo plitimu ir šalies artinimu prie Rusijos orbitos.

53 metų M. Kavelašvilis yra vienintelis kandidatas į iš esmės ceremoninį postą. Jis pagarsėjęs savo aršiai antivakarietiška retorika ir priešiškumu LGBTIQ teisėms.

„Sakartvelo svajonė“ tiesioginių prezidento rinkimų atsisakė 2017 metais.

Tęsiantis protestams, prezidentei atsisakant trauktis, o opozicijos įstatymų leidėjams boikotuojant parlamentą, M. Kavelašvilio laukia sunkūs išbandymai.

Vienas iš Sakartvelo konstitucijos autorių Vachtangas Chmaladzė teigė, kad visi naujojo parlamento sprendimai yra negaliojantys.

Anot jo, naujai išrinktų įstatymų leidėjų mandatai buvo patvirtinti dar nepasibaigus teismo procesui, kurį inicijavo rinkimus užginčijusi S. Zurabišvili.

„Sakartvelas susiduria su precedento neturinčia konstitucine krize“, – AFP sakė jis. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių