- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Su kiekvienais rinkimais socialiniai tinklai tampa vis svarbesniais informacijos sklaidos kanalais, kuriuose politinės žinutės dažnai susipina su humoru ir ironija. Šiandien rinkėjai ne tik stebi debatus ar skaito straipsnius, bet ir dalijasi memais, komiškais informacijos vienetais, sparčiai plintančiais internete.
Šių laikų karikatūros
Memas – komiška nuotrauka ar piešinys su tekstu, kuriais dalijamasi internete.
Tokios platformos kaip „TikTok“ leidžia vos per keletą akimirkų kitiems atskleisti savo politines pažiūras. Vis dėlto trumpieji vaizdo įrašai „TikTok“ ar politiniai memai dažniausiai suvokiami tik kaip pramoga.
Ar gali šie socialinių tinklų elementai formuoti rinkėjų nuomonę? Apie politinį humorą socialiniuose tinkluose, memų įtaką rinkimams ir galimas rizikas pasakoja Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos fakulteto mokslininkė, socialinių medijų ekspertė dr. Justina Zamauskė.
Politinis humoras, interneto memų kultūra tampa vis labiau neatskiriama rinkimų dalimi. Politinių memų kultūra ypač pasklidusi JAV rinkimų metu, šie memai išplinta ir kitose šalyse. Vienas iš pastarųjų dienų ryškiausių pavyzdžių yra JAV prezidento rinkimuose dalyvaujančios Kamala Harris apibūdinimas kaip „brat“. Kitas pavyzdys – po paskutiniųjų K. Harris ir Donaldo Trumpo debatų nusiritusi memų banga. Šiuose debatuose kandidatas į prezidentus D. Trumpas pareiškė, kad imigrantai „valgo kates ir šunis“. Interneto vartotojai, pasinaudodami dirbtiniu intelektu, sukūrė gausybę memų su katėmis ir šunimis, skatinančiais balsuoti už kandidatą, ginantį juos nuo imigrantų, taip pašiepdami D. Trumpą.
Pasak dr. J. Zamauskės, tokie memai yra tam tikra šių laikų karikatūros forma: „Anksčiau karikatūras piešti buvo kur kas sunkiau nei šiandien kurti memus, o politika – viena jautriausių temų, kuria žmonėms patinka diskutuoti. Dėl to ir kuriami politiniai memai. Tokie memai daro įtaką rinkimams, kadangi jie taip pat perduoda politinę informaciją.“
Pasak mokslininkės, politiniai memai Lietuvoje nėra plačiai paplitę: „Lietuvoje politinio humoro atvejų galima rasti, memų – taip pat, tačiau jie nėra itin plačiai paplitę. Nišiniuose socialiniuose tinkluose, tokiuose kaip „Reddit“, jų rasti galima daugiau. Įtakos rinkėjų nuomonei ir politikų reputacijai jie turi, tačiau labiau tikėtina, kad šie memai labiau pastiprina jau turimą nuomonę, nei ją pakeičia.“
Politika – viena jautriausių temų, kuria žmonėms patinka diskutuoti. Dėl to ir kuriami politiniai memai.
Politinė poliarizacija
Socialinių medijų ekspertė teigia, kad politinis humoras socialiniuose tinkluose dažniausiai skatina politinę poliarizaciją: „Memai dažniausiai yra kuriami norint pastiprinti jau turimą nuomonę ar įsitikinimus, kadangi pašiepiančiais memais siekiama pasijuokti iš tų politikų, kurių nepalaikome. Tokie memai pastiprina tų asmenų įsitikinimus, kurie jau ir taip dvejojo memuose vaizduojamų politikų tinkamumu, tačiau nepakeičia nuomonės tų, kurie juos palaiko.“
Anot dr. J. Zamauskės, šios poliarizacijos skatinimas yra didžiausia politinio humoro ir memų kultūros rizika: „Šios atskirties skatinimas internetinėje kultūroje gali turėti ilgalaikių neigiamų padarinių demokratinei visuomenės santvarkai. Kuo didesnė atskirtis tarp skirtingų politinių pažiūrų auditorijų, tuo sunkiau visuomenei priimti bendrus sprendimus ar susitarti visiems svarbiais klausimais.“
„TikTok“ – politinėms žinutėms?
Ypač tarp jaunimo išpopuliarėjusioje socialinėje platformoje „TikTok“ gausu trumpų vaizdo įrašų, susijusių su politika ir rinkimais, itin daug šių vaizdo įrašų dažnai kuriami memų pagrindu, jie yra pašiepiantys, dažniausiai skirti juokui sukelti.
„Trumpų vaizdo įrašų „TikTok“ pagrindinė paskirtis yra pramoga, tačiau kartu jie formuoja nuomonę apie vaizduojamų politikų tinkamumą arba netinkamumą atlikti pareigas“, – įžvalgomis dalijasi tyrėja.
Ekspertė teigia, kad kol kas politinis humoras socialiniame tinkle „TikTok“ nėra efektyvesnis už tradicines politines kampanijas, kadangi nemaža rinkėjų auditorijos dalis, ypač Lietuvoje, nenaudoja šio socialinio tinklo arba jame esančio turinio nevertina kaip rimtos komunikacijos kampanijos dalies.
„Beje, dažniausiai toks turinys yra kuriamas pačių rinkėjų, o ne politinių partijų, todėl jis neprilygsta tiesioginei komunikacijai“, – atskleidžia dr. J. Zamauskė.
Vis dėlto mokslininkė mano, kad ateityje politikai bus aktyvesni socialinėje medijoje ir patys kurs daugiau turinio: „Jeigu kalbame apie pačių politinių partijų turinį „TikTok“, kol kas tokių pavyzdžių neturime daug, šios platformos politinei komunikacijai praktiškai neišnaudojamos. Tačiau memų ar humoristinių vaizdo įrašų, manau, netruksime sulaukti. Šiems rinkimams jau buvo pristatyta dainų, šokių, asociatyvių, „paprastą gyvenimą“ vaizduojančių vaizdo įrašų. Tai tik parodo, kad politikai ieško būdų, kaip sudominti žmones, tad ateityje galime tikėtis ir memų ar politinio humoro socialiniuose tinkluose.“
Artėjant 2024 m. Seimo rinkimams, VU tęsia ciklą „VU ekspertai padeda suprasti“, kuriame VU mokslininkai analizuoja, komentuoja ir apžvelgia visuomenei aktualias temas, rinkimų svarbą ir jų poveikį įvairioms sritims.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dėl verslo dovanos – kaltinimai korupcija: ko geriau nedaryti
Biuruose jau įsisuko kalėdinių dovanų sūkurys – dovanos klientams, partneriams ir darbuotojams jau įteikiamos. Visgi gražus gestas gali pasibaigti net ir bauda, sako teisininkai. Mat brangūs, neatitinkantys įmonės politikų daiktai gali sukelti...
-
Tokios operacijos Lietuvoje dar niekam nebuvo pavykę atlikti: išgelbėtas mažas šunelis2
Vos pusantro mėnesio šuniuko gyvybę išgelbėjo unikali smegenų vandenės operacija. Tokios Lietuvoje dar niekam nebuvo pavykę atlikti. Šuniuką Šiauliuose operavo net penki veterinarai, prieš tai pasikonsultavę su žmone...
-
Idėją vadina utopine: iš ko jie prikels tas Medines Šnipiškes?1
Vilniaus savivaldybė siekia išsaugoti paveldu laikomą Šnipiškių medinę architektūrą. Ateityje čia, esą, turėtų kurtis verslai, kavinės, toliau kilti mediniai pastatai. Tačiau plėtotojai tokią miesto valdžios viziją peikia. ...
-
Už 15 mln. eurų ketinama atnaujinti stebėjimo sistemas keturiose pasienio užkardose1
Už Europos Komisijos (EK) skirtus 15 mln. eurų Lietuva ketina atnaujinti elektronines sienos stebėjimo sistemas keturiose pasienio su Rusija užkardose. ...
-
Nuo kitų metų – svarbūs pokyčiai centrinėse Panevėžio gatvėse
Nuo kitų metų keliose centrinėse Panevėžio miesto gatvių atkarpose siūloma įvesti mažos taršos zoną. ...
-
Prieššventinių dienų košmaras: pareigūnai įspėja – net nebandykite to daryti10
Paskutinių prieššventinių dienų chaosas. Sausakimšos parduotuvės. Įstaigose skubama greičiau sutvarkyti metinius popierius ir kuo anksčiau sprukti. Gatvėse – spūstys ir policijos reidai. Policija jau dabar dirba sustiprinę ...
-
Be jų neįsivaizduojamos Kalėdos, o toks čempionatas – vienintelis pasaulyje?2
Kretingoje pakvipo mandarinais. Čia surengtos pirmosios mandarinų valgymo varžybos. ...
-
Kova su klimato kaita: nuo liepos įsigalios svarbus parlamento sprendimas3
Nuo 2025 m. liepos nebebus taikomas akcizo tarifas biodujoms, šią savaitę nusprendė Seimas. Anot projekto iniciatorių, tokia priemone siekiama prisidėti prie kovos su klimato kaita. ...
-
Naujausia apklausa atskleidė: gyventojai labiausiai skundžiasi dėl vieno dalyko
Baigiantis 2024 metams, apie 10 proc. Lietuvos gyventojų sako, kad pastaruoju metu jų šeimos finansinę padėtis pagerėjo, o 51 proc. nemato pokyčių. Savo ruožtu 36 proc. gyventojų mano, kad jų šeimos finansinė padėtis blogėja. ...
-
Mokytojams – svarbi informacija dėl atlyginimų
Šią savaitę Seimas priėmimo stadijoje pritarė įstatymų pataisoms, kuriomis bus didinami mokytojų pareiginės algos koeficientai bei mažiausiai uždirbančių biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai. ...