- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui apriboti teisę laikyti ar nešiotis ginklus žmonėms, kuriems skirtas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis.
„Projektu siūloma, kad jeigu įvyksta smurtas artimoje aplinkoje ir yra taikoma priemonė smurto orderis, kad asmuo netektų galimybės turėti leidimą ginklui“, – anksčiau BNS sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Apsaugos nuo smurto orderis galioja 15 dienų, kai asmeniui bet kuriuo atveju neleidžiama gyventi kartu ar artintis prie smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančio asmens.
Šiuo metu orderiui pasibaigus ir nepradėjus ikiteisminio tyrimo, asmenys atgauna teisę laikyti ginklą.
Vyriausybės pritartose Vidaus reikalų ministerijos (VRK) pataisose siūloma žmogui, paskyrus smurto orderį, sustabdyti jo licencijos laikyti ginklą galiojimą ir, atlikus tyrimą, proporcingai pagal nusižengimų sunkumą nustatyti laikotarpį, kuriam atimamas leidimas.
„Terminas būtų proporcingas, atitinkantis visus teisinius aktus ir proporcingas tai pačiai veiklai“, – sakė A. Bilotaitė.
Kaip rašoma nutarime, sprendimas dėl leidimų galiojimo sustabdymo panaikinimo ir ginklų grąžinimo būtų priimtas asmeniui privalomai išklausius smurtinio elgesio keitimo programą.
Siūloma tam numatyti vidutinę mokymų trukmę, taip išvengiant galimų piktnaudžiavimo atvejų, kai siekiama greičiau atgauti leidimą laikyti ginklą.
„Ginklai grąžinami ir leidimo laikyti ginklus ar leidimo nešiotis ginklus galiojimo sustabdymas panaikinamas ne anksčiau nei po šešių mėnesių ir tik asmeniui privalomai išklausius smurtinio elgesio keitimo programą (mokymus) arba policijos įstaigai ar teismui panaikinus apsaugos nuo smurto orderį“, – rašoma dokumente.
Vyriausybei pritarus, dabar šis klausimas keliaus į Seimą, kur bus priimamas galutinis sprendimas. Ministrų kabinetas siūlo, kad šie pakeitimai įsigaliotų kitų metų liepą.
Apie ginklų įsigijimo griežtinimą pradėta kalbėti po liepos mėnesį įvykusių nelaimių, kai per tris dienas Lietuvoje užfiksuoti trys atvejai, per kuriuos dėl smurto artimoje aplinkoje žuvo penki žmonės.
Rugsėjį „laisviečiai“ Seimui pateikė siūlymą apriboti teisę laikyti ir nešiotis ginklus ne tik 15 dienų, kol galioja apsaugos nuo smurto orderis, bet trejus metus po šio orderio skyrimo.
Smurto orderis – prevencinė priemonė, nukreipta į greitą smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančių asmenų apsaugą.
Valstybinės duomenų agentūros duomenimis, 2020 metais dėl smurto artimoje aplinkoje gyvybę prarado 28 asmenys, 2021-aisis – 21, 2022-aisiais – 25.
Pernai liepą pradėjus veikti apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiui, pareigūnai per metus skyrė daugiau kaip 20 tūkst. orderių.
2023 metais užfiksuoti 25 nužudymai artimoje aplinkoje, 2022-aisiais tokių atvejų buvo 22.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po teismo sprendimo premjeras nekeičia nuostatos dėl partnerystės, bet mato klausimą Seime
Teismui lapkritį antrą moterį pripažinus vaiko mama, tai nekeičia Vyriausybės programinės nuostatos dėl partnerystės įstatymo, sako premjeras Gintautas Paluckas. ...
-
Paluckas: kitąmet bus imamasi teisinių pakeitimų Regionų ministerijai įsteigti
Kitais metais ketinama imtis teisės aktų pakeitimų, reikalingų Regionų ministerijai steigti, LRT televizijos laidoje „Dienos tema“ ketvirtadienį sakė premjeras Gintautas Paluckas. ...
-
Kai kuriuose Lietuvos rajonuose sninga, labiausiai – Rokiškyje
Jau beveik gruodžio vidurys, tačiau Lietuvoje sniego reikia gerai paieškoti. Vis dėlto, jo rasti galima. Apie pasirodžiusį sniegą žmonės praneša feisbuko grupėje „Orų entuzastai“. ...
-
Rukloje pasikeitė atgrasymo misiją Lietuvoje vykdančios Vokietijos brigados
Rukloje ketvirtadienį pasikeitė atgrasymo misiją Lietuvoje vykdančios Vokietijos kariuomenės brigados. ...
-
Kasčiūnas: Lietuva gali tapti traukos objektu sirams, nenorintiems grįžti į tėvynę10
Daugeliui Europos šalių stabdant sirų pabėgėlių prieglobsčio prašymus ir kalbant apie jau gyvenančių išsiuntimą iš šalies, Lietuva kol kas nieko daryti nesirengia. Migracijos tarnyba aiškina, kad sirams Lietuv...
-
Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“ suteiktas valstybės pripažinimas7
Seimas ketvirtadienį suteikė valstybės pripažinimą senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“. ...
-
„Kalėdos keliauja į apkasus“: Kaunas kviečia susivienyti gerumui
Artėjant didžiosioms metų šventėms, viešoji įstaiga „Iki pergalės“ drauge su Kauno savivaldybe kviečia susivienyti gerumui – siųsti kalėdines dovanas Chersono, Pakrovsko, Torecko ir Sumų apskrityse kovojantiems ukraini...
-
Vilniaus arkikatedroje atveriama Valavičių koplyčia
Vilniuje ketvirtadienį bus atverta ir pašventinta Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių koplyčia. ...
-
Nausėda įstatyme siūlo numatyti, kad gerų sąlygų neįgaliesiems nebuvimas – diskriminacija
Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo įstatymu apibrėžti, kad tinkamai pritaikytų sąlygų neužtikrinimas yra laikomas diskriminacija negalios pagrindu. ...
-
Šiemet pirmą kartą fiksuojamas sumažėjęs ozono sluoksnis: ar verta nerimauti?
„Virš Šiaurės Europos sumažėjo ozono sluoksnis“, – pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...