Populiarėja trumpalaikė nuoma savarankiškai įsiregistruojant: kokių problemų kelia?

  • Teksto dydis:

Trumpalaikės nuomos modelis, naudojant savarankišką įsiregistravimą, populiarėja ir Europoje, ir Lietuvoje. Keli veiksmai išmaniajame telefone ar kompiuteryje, SMS žinute gautas raktų dėžutės kodas ir nuomojamo buto raktai jau jūsų rankose. Lietuvos viešbučių atstovai sako, kad, kai svečių niekas nepasitinka, iškraipomas paslaugų sektoriaus svetingumo modelis. Italijos valdžia mano, kad įsiregistravimas be kontakto kelia ir didesnių problemų, todėl tokį nuomos būdą jau uždraudė. Plačiau apie tai – LNK reportaže.

Indrė Lažauskaitė investavo į butą sostinės centre, kurį nuomoja trumpam laikui. Šį, kaip ir daugelį kitų butų, galima išsinuomoti per specialias programėles.

„Geriausias variantas, kaip ir veikla kažkokia, bet tuo pačiu leidžia uždirbti daugiau nei ilgalaikė nuoma“, – sakė I. Lažauskaitė.

Trumpalaikės nuomos programėlės sparčiai populiarėja visoje Europoje. Išsinuomoję butą, pranešimu gaunate durų arba raktų dėžutės kodą ir į butą patenkate savarankiškai.

„Kai mes tik pradėjome šią veiklą, dar neturėjome įdiegę savarankiško įėjimo sistemos. Tai buvo sudėtinga, nes reikėjo prisiderinti prie kiekvieno svečio atvykimo laiko – nesvarbu, ar tai ankstyvas rytas, ar vėlyva naktis. Teko vykti net ketvirtą valandą ryto, kad išleisčiau svečią“, – pasakojo I. Lažauskaitė. 

Po nakvynės klientai raktus palieka ten, kur juos rado: raktų dėžutėje ant sienos arba buto viduje, ir išeina neišlydėti. Kai kurie mano, kad toks nuomos būdas nėra saugus kaimynams.

„Pasitaiko atvejų, kai trumpalaikės nuomos svečiai apgadina laiptinę, išmindžioja gėles ar prišiukšlina – tai, deja, faktas“, – kalbėjo Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Nors trumpalaikės nuomos programėlės reikalauja pateikti asmens dokumentus, atvykus niekas jų netikrina, nes svečių niekas nepasitinka. Taigi išnuomoti butą galima bet kam.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

„Airbnb“ turi savo draudimą ir klientų patikrinimo, reitingavimo sistemą“, – teigė trumpalaike nuoma užsiimanti moteris.

Tačiau Italijoje raktų dėžutės, kurios jau tapo net turistiniu simboliu, dabar nepatinka vietos valdžiai. Nuspręsta, kad jos bus naikinamos, nebebus ir savarankiško patekimo į butus. Anot Italijos valdžios atstovų, tai leis apsaugoti aplinkinius.

„Tokie svarstymai apie grįžimą tik prie tradicinių raktų, nemanau, kad yra logiški, nelabai pagrįsti“, – savo nuomonę išsakė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdomoji direktorė Eglė Ližaitytė.

Tokiu būdu sudaromos sąlygos veikti didesniems rinkos žaidėjams, pavyzdžiui, viešbučiams ar investiciniams fondams.

Trumpalaikės nuomos verslą gerai išmanantis ekspertas įsitikinęs, kad taip siekiama iš rinkos išstumti dalį nuomotojų.

„Tokiu būdu sudaromos sąlygos veikti didesniems rinkos žaidėjams, pavyzdžiui, viešbučiams ar investiciniams fondams“, – pabrėžė nepriklausomas NT nuomos ekspertas Tomas Grižas.

Nors Lietuvoje savarankiško įsiregistravimo panaikinti neplanuojama, trumpalaikės nuomos verslininkai jaučia didėjantį spaudimą ir čia.

„Italijoje nuspręsta naikinti raktų dėžutes ir savarankiško įsiregistravimo sistemas. Lietuvoje Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ketina apmokestinti butų nuomą per administratorius didesniais mokesčiais“, – teigė T. Grižas.

Viešbučių asociacijos prezidentė mano, kad trumpalaikė nuoma su savarankišku įsiregistravimu iškreipia tradicinį paslaugų sektoriaus modelį.

„Žiūrint senus filmus ar prisimenant senovinius viešbučius, paslaugumo esmė buvo ta, kad svečias jaustųsi kaip namuose. Be žmogaus šis paslaugos aspektas nyksta. Nenorėčiau, kad verslas visiškai taptų dirbtinio intelekto ir skaitmenizacijos auka“, – sakė E. Šiškauskienė.

Vis dėlto Europos Viešbučių asociacija laikosi priešingos nuomonės. Ji siūlo skaitmenizuoti viešbučius ir diegti daugiau savitarnos sprendimų.

„Ypač ekonominės klasės viešbučiams leidžiama ir net skatinama pereiti prie automatinių įsiregistravimo ir išsiregistravimo sistemų“, – tikino E. Ližaitytė.

Tačiau Italija šiuo klausimu nesutaria su bendromis Europos paslaugų sektoriaus taisyklėmis ir renkasi kitą kryptį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių