- Paulius Perminas, Saulius Jakučionis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ruošdamasi išstoti iš kasetinius šaudmenis draudžiančios konvencijos, Lietuva svarsto ateityje juos įsigyti per bendrus su sąjungininkais vyksiančius pirkimus.
Parlamentarai ketvirtadienį po pateikimo pritarė siūlymui denonsuoti minimą konvenciją ir toliau svarstys šį klausimą skubos tvarka.
Už šį siūlymą balsavo 99 parlamentarai, prieš buvo vienas, susilaikė trys Seimo nariai.
Paklaustas apie ketinimus įsigyti kasetinių šaudmenų, krašto apsaugos viceministras Renius Pleškys sakė, kad galimybės jų pirkti dar nebuvo detaliai analizuotos, bet tai bus daroma netolimoje ateityje.
„Kalbėsimės su sąjungininkais, kalbėsimės su tais, kurie įsigijo, ir greičiausiai jungsimės į bendrus pirkimus su kitomis šalimis“, – Seime sakė R. Pleškys.
Viceministras sakė, kad nuo tada, kai Lietuva tapo konvencijos dalimis, saugumo situacija šalyje iš esmės pablogėjo, pasikeitė grėsmės, o esminiai pokyčiai įvyko Rusijai užpernai užpuolus Ukrainą.
Vyriausybė siūlymui trauktis iš konvencijos pritarė praėjusią savaitę, o prezidentas Gitanas Nausėda parlamentui denonsavimą pateikė pirmadienį.
Pasak Prezidentūros, prisiimti tarptautiniai teisiniai apribojimai apriboja Lietuvos ir jos teritorijoje veikiančių sąjungininkų gynybos pajėgumus, kovinę galią, mažina atgrasymo efektyvumą.
R. Pleškys pažymėjo, jog šaudmenys bus naudojami gynybinėms operacijos agresijos prieš Lietuvą atveju.
„Rusijos karas prieš Ukrainą rodo, kad veiksmingai pakeisti kasetinius šaudmenis ir jų gynybinę galią stabdant plataus masto puolimą yra itin sunku. Pakeitus standartinę amuniciją į kasetinę, amunicijos kiekis tam pačiam efektui pasiekti tampa gerokai mažesnis“, – sakė viceministras.
Pasak jos, kasetinių šaudmenų įsigijimas leistų bendras Lietuvos išlaidas amunicijai sumažinti per pusę.
„Kasetiniai šaudmenys yra svarbi priemonė siekiant padidinti gynybos veiksmingumą prieš didelės teritorijos taukinius“, – kalbėjo R. Pleškys.
„Negalėdama turėti šios amunicijos, apmokyti personalo, Lietuva ir jos teritorijoje dislokuoti sąjungininkai riboja savo gynybinius pajėgumus, mažina atgrasymo veiksmingumą, taip suteikdama pranašumą potencialiam agresoriui iš anksto žinoti, kad besiginanti šalis neturi ir negalės panaudoti veiksmingų gynybos priemonių“, – pridūrė jis.
Prezidentūra beveik prieš metus siūlymą pasitraukti iš konvencijos vertino kiek skeptiškiau.
Tuomet, rugpjūtį, prezidento vyriausiasis patarėjas, komunikacijos grupės vadovas Frederikas Jansonas teigė, jog Lietuvos pasitraukimas iš tarptautinio susitarimo sukeltų klausimų tarptautinėje erdvėje.
„Dar prieš pusmetį buvo skeptikų ir Prezidentūroje dėl Lietuvos įvaizdžio. Aš manau, kad ne įvaizdis turi būti svarbiausia, o Lietuvos galimybes“, – kalbėjo buvęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
R. Pleškys sako, kad pasitraukimas iš konvencijos nepaneigia Lietuvos įsipareigojimų tarptautinės humanitarinės teisės principams.
„Imsimės visų būtinų priemonių, kad sušvelnintume bet kokius galimus kasetinių šaudmenų padarinius. Pavyzdžiui, užtikrinsime kuo greitesnį nesprogusių šaudmenų sunaikinimą po karinės operacijos“, – teigė krašto apsaugos viceministras.
Iš NATO valstybių narių, turinčių sieną su Rusija, tik Lietuva ir Norvegija šiuo metu yra konvencijos narės.
Joje nedalyvauja Jungtinės Valstijos (JAV), taip pat kitos Lietuvos sąjungininkės – Estija, Suomija, Latvija, Lenkija, Rumunija, Turkija.
Prie konvencijos dėl kasetinių šaudmenų nenaudojimo Lietuva prisijungė 2011 metais.
Susitarimu draudžiamas kasetinių šaudmenų naudojimas, gamyba ir įsigijimas bei nustatomi konkretūs įsipareigojimai siekiant pašalinti šių ginklų sukeltus humanitarinius padarinius.
Kasetinis šaudmuo yra iš oro arba žemės paleidžiama talpa, kurios viduje yra nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų antrinių šaudmenų, išmėtomų futbolo aikštės dydžio teritorijoje.
Praėjusių metų liepos viduryje šių daugelyje šalių uždraustų šaudmenų nuo Rusijos besiginančiai Ukrainai perdavė JAV.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
KT skelbs sprendimą dėl pareigūnams sumažintų priedų
Konstitucinis Teismas (KT) ketvirtadienį skelbs nutarimą dėl priimant naują Vidaus tarnybos statutą sumažintų priedų už tarnybą. ...
-
VRM pristatys sukčiavimo internetu ir telefonu tendencijas
Ketvirtadienį Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) bus pristatytos aktualios sukčiavimo internetu ir telefonu tendencijos bei prevencinės priemonės. ...
-
Prie NATO oro policijos misiją vykdančių italų prisidės prancūzai
Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose ketvirtadienį vyks NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdančių karinių vienetų pasikeitimo ceremonija. ...
-
Lapkričio 28-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 28-oji, ketvirtadienis, 48 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.12 val., leidžiasi 16 val. Dienos ilgumas 7.48 val. Mėnulis (delčia) teka 5.12 val., leidžiasi 14.26 val. Vardadieniai: Egmonas, Gintenis, Jokūbas, Rimgaudas, Rufas, Stepona...
-
Lietuva palaiko Lenkijos idėją vykdyti Baltijos jūros policijos misiją: būtume pajėgūs2
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas palaiko Lenkijos siūlymą steigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti bei sako, jog Šiaurės, Baltijos šalių bei NATO karinis laivynas būtų pajėgus tokią misij...
-
NKSC plečia tarptautinį bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių paieškos srityje
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC) stiprins bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių analizės srityje, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Tiriant kabelių Baltijos jūroje pažeidimus sudaryta trijų valstybių pareigūnų tyrimo grupė
Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl Baltijos jūros dugnu nutiestų interneto ryšio kabelių pažeidimų, Lietuvos, Suomijos ir Švedijos prokuratūrų bei teisėsaugos institucijų vadovai nusprendė sudaryti Jungtinę tyrimo grupę. ...
-
Iš Lietuvos deportuojamos verslininkės: mus siunčia namo, bet mes neturime namų6
Prieš penkerius metus Šiauliuose verslą įkūrusios vietnamietės Migracijos departamento sprendimu deportuojamos iš Lietuvos, nes neįdarbino lietuvių. Pusseserės pasakoja, kad turėjo verslą ir Šiauliuose, ir Vilniuje, tačiau...
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...