Mugėje „Derliaus šventė“ kvepėjo dešra ir česnakais

Tradicinė respublikinė mugė "Derliaus šventė 2010" savaitgalį sugrįžo į Kauną.

Dar XV a. lenkų istorikas Janas Dlugošas aprašė seną lietuvių paprotį spalio mėnesį su šeimomis puotauti ir aukoti prisirinktus žemės vaisius. Tuomet rudens sambariais vadinta šventė dabar lietuviams geriau žinoma derliaus pabaigtuvių vardu. Tradiciškai ji minima antrąjį spalio šeštadienį.

Pasidžiaugti derliumi, kuris po permainingų orų šiemet buvo kiek mažesnis nei paprastai, į Kauną susirinko dešimtys žemdirbių, ūkininkų ir miestiečių. Kas su sodo ir daržo gėrybėmis, pačių gamintais maisto produktais, tautodailės dirbiniais, kas – tiesiog pažioplinėti.

"Jūsų atkakliomis pastangomis lietuviški maisto produktai tvirtai skinasi kelią tarptautinėse rinkose. Drąsiai teigiu, kad Lietuvos žemdirbių indėlis į šalies ekonomiką yra svarus ir svarbus", – gausiai susirinkusius šventės dalyvius sveikino Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pasidžiaugusi mažaisiais ūkininkų turgeliais, kurie, pasak jos, tapo neatsiejama didmiesčių gyvenimo dalimi, ir paskatinusi dalytis geromis idėjomis, padėsiančiomis klestėti smulkiajam verslui, šalies vadovė leidosi apžiūrėti sodo ir daržo gėrybėmis nukrautų prekystalių.

Rankoje sugniaužta maža juoda piniginė leido suprasti, kad šalies vadovė iš žemdirbių dovanų neims. Pirmasis pirkinys, keliavęs į jos krepšelį, – duonos kepaliukas. Po akimirkos D.Grybauskaitės vadovės palydovai glėbyje jau spaudė vidutinio dydžio moliūgą. "Man jis reikalingas kaip puošmena", – tiesdama 10 litų šyptelėjo Prezidentė.

Vienintelė, įkalbėjusi garbią viešnią paimti dovanų – kaunietė Antanina Miknevičienė. Į maišelį ji įdėjo du indelius raugintų kopūstų su priedais ir marinuotų česnakų.

"Derliaus šventėje" buvo galima įsigyti ir daugiau produktų, be kurių neįsivaizduojama daugelis mugių: saldaus pieno sūrių, paskanintų cinamonu, abrikosais, aitriosiomis paprikomis ir kitais tradiciniais prieskoniais, medaus statinaičių, raudonskruosčių obuolių, sūdytų ar rūkytų lašinių, duonos gaminių ir kitų skanėstų. Tautodailininkai ir amatininkai praeiviams siūlė medinius drožinėtus šaukštus, rankų darbo papuošalus, kailinius drabužius.


Šiame straipsnyje: derliaus šventė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių