TEA: 2024-aisiais – rekordinis anglių naudojimo mastas

  • Teksto dydis:

Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) trečiadienį pranešė, kad 2024-aisiais bus pasiektas didžiausias pasaulinis anglių naudojimo mastas.

Nepaisant raginimų sustabdyti klimato kaitą skatinantį iškastinio kuro deginimą, energetikos priežiūros institucija prognozuoja, kad pasaulinė anglių paklausa trečius metus iš eilės pasieks rekordines aukštumas ir viršys 8,77 mlrd. tonų.

Tačiau trečiadienį paskelbtoje TEA ataskaitoje taip pat prognozuojama, kad 2027-aisiais bus pasiektas anglių deginimo pasaulyje pikas.

Vis dėlto tiksli situacija priklausys nuo Kinijos, kuri per pastarąjį ketvirtį amžiaus sunaudojo 30 proc. daugiau anglių nei likusios pasaulio šalys kartu sudėjus, nurodo TEA.

Didžiausią įtaką šiam padidėjimui turėjo didėjanti Kinijos elektros paklausa – daugiau nei trečdalis visame pasaulyje sudeginamų anglių atsiduria šios šalies elektrinių krosnyse.

Nors Pekinas stengėsi diversifikuoti elektros šaltinius, įskaitant didžiulę saulės ir vėjo energijos plėtrą, TEA teigimu, Kinijos anglių paklausa 2024-aisiais vis tiek sieks 4,9 mlrd. tonų – tai dar vienas rekordas.

Didėjanti anglių paklausa Kinijoje, taip pat tokiose kylančios ekonomikos šalyse kaip Indija ir Indonezija, atsvėrė nuolat mažėjančią išsivysčiusių ekonomikų paklausą.

Tačiau Europos Sąjungoje ir Jungtinėse Valstijose šis mažėjimas sulėtėjo. Anglių naudojimas šiuose regionuose sumažės atitinkamai 12 ir 5 procentais. 2023-iaisiais mažėjimas buvo 23 ir 17 procentų.

TEA teigimu, anglių gavyba taip pat pasiekė precedento neturintį lygį ir pirmą kartą viršijo 9 mlrd. tonų. Daugiausia prie to prisideda Kinija, Indija ir Indonezija, pasiekusios naujus gavybos rekordus.

2024-ųjų ataskaitoje paneigiama praėjusių metų TEA prognozė, kad 2023-iaisiais pasiekus piką anglių naudojimas pradės mažėti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių