- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį paskelbė ataskaitą, kurioje teigiama, kad 2022 metais apie 16 proc. 11–15 metų amžiaus vaikų patyrė patyčias elektroninėje erdvėje, palyginti su 13 proc. 2018 metais.
Ataskaita parengta pagal 44 šalių duomenis.
„Ši ataskaita yra raginimas mums visiems atkreipti dėmesį į patyčias ir smurtą, kada ir kur jie bevyktų“, – pareiškime teigė PSO Europos regiono direktorius Hansas Kluge (Hansas Kliūgė).
15 proc. berniukų ir 16 proc. mergaičių nurodė, kad paskutiniaisiais mėnesiais prieš ataskaitos sudarymą bent kartą patyrė patyčias internete, teigiama tyrime „Mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos elgsena“ (angl. Health Behaviour in School-aged Children, HBSC).
Jungtinių Tautų agentūra pažymėjo, kad COVID-19 pandemija pakeitė paauglių tarpusavio elgesį.
„Virtualios bendraamžių smurto formos tapo ypač aktualios prasidėjus COVID-19 pandemijai, kai jaunų žmonių pasauliai tapo vis labiau virtualūs karantino metu“, – teigiama ataskaitoje.
Kitų patyčių formų mastas tik šiek tiek padidėjo, priduriama joje.
11 proc. berniukų ir mergaičių nurodė, kad per paskutiniuosius porą mėnesių prieš ataskaitos sudarymą iš jų mokykloje buvo tyčiojamasi bent du ar tris kartus per mėnesį, palyginti su 10 proc. prieš ketverius metus.
Reikia didinti informuotumą
Daugiausia patyčių elektroninėje erdvėje patyrė berniukai Bulgarijoje, Lietuvoje, Moldovoje ir Lenkijoje, o mažiausiai – Ispanijoje, nurodė PSO.
„Kadangi jaunimas kasdien internete praleidžia iki šešių valandų, net ir nedideli patyčių ir smurto lygio pokyčiai gali turėti didelės įtakos tūkstančių [vaikų] sveikatai ir gerovei“, – sakė H. Kluge.
Ataskaitoje teigiama, kad kas aštuntas paauglys prisipažino virtualioje erdvėje tyčiojęsis iš kitų – šis rodiklis buvo 3 procentiniais punktais didesnis nei 2018 metais.
Tuo metu paauglių, kurie įsivėlė į fizines muštynes, skaičius per ketverių metų laikotarpį išliko stabilus 10 proc. lygyje – 14 proc. tarp berniukų ir 6 proc. tarp mergaičių.
Kadangi jaunimas kasdien internete praleidžia iki šešių valandų, net ir nedideli patyčių ir smurto lygio pokyčiai gali turėti didelės įtakos tūkstančių [vaikų] sveikatai ir gerovei.
Tyrimas atliktas remiantis duomenimis, gautais apklausus 279 tūkst. vaikų ir paauglių iš 44 Europos, Vidurio Azijos šalių ir Kanados.
Daugumoje vietų kibernetinės patyčios buvo didžiausios, kai berniukams buvo 11, o mergaitėms – 13 metų.
Ataskaitoje nustatyta, kad tėvų socioekonominė padėtis neturėjo daug įtakos vaikų elgesiui. Tačiau išimtis buvo Kanada, kur mažiau galimybių turintys jaunuoliai dažniau patyrė patyčias.
Šioje Šiaurės Amerikos šalyje patyčias mokykloje teigė patiriančios 27 proc. mergaičių iš 20 proc. labiausiai nepasiturinčių šeimų, palyginti su 21 proc. mergaičių iš 20 proc. labiausiai pasiturinčių šeimų.
Ataskaitoje pažymima, kad ši problema plačiai paplitusi, todėl raginama dėti daugiau pastangų informuotumui didinti.
„Reikia daugiau investuoti į įvairių smurto tarp bendraamžių formų stebėseną, – teigiama joje. – Taip pat būtina skubiai šviesti jaunimą, šeimas ir mokyklas apie kibernetinių patyčių formas ir jų pasekmes, taip pat socialinių tinklų platformoms pritaikyti reglamentavimą siekiant apriboti kibernetines patyčias.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kazachstanas įkalino 2022-ųjų riaušių lyderius, įtariamus bandymu įvykdyti perversmą
Kazachstanas pirmadienį nuteisė 45 žmones iki 20 metų kalėjimo dėl jų vaidmens smurto paženklintuose 2022-ųjų protestuose, kurie kainavo 238 žmonių gyvybes. ...
-
Vieno Paryžiaus rajonų rotušėje kilo didelis gaisras
Paryžiaus 12-ajame rajone esančioje rotušėje ankstų pirmadienį kilo gaisras, smarkiai apgadinęs XIX amžiaus pastato varpinę. ...
-
sukilėliai teigia užėmę didžiausią Kongo Demokratinės Respublikos miestą
Ruandos remiami M23 sukilėliai pirmadienį nurodė užėmę pagrindinį rytinį Gomos miestą – didžiausią Kongo Demokratinėje Respublikoje (KDR). ...
-
Po Turkijos viešbutyje įvykusio gaisro sulaikyta devyniolika žmonių
Turkijos pareigūnai sulaikė 19 žmonių, gaisrui viename viešutyje slidinėjimo kurorte pareikalavus 78 gyvybių, pirmadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“. ...
-
Nuo karo pradžios Ukrainoje jau žuvo 95 žurnalistai
Nuo Rusijos sukelto plataus masto karo pradžios Ukrainoje jau žuvo 147 menininkai ir 95 žiniasklaidos darbuotojai. ...
-
Šokas: paauglys mirtinai subadytas dėl telefono
Prancūzijos policija tiria bylą dėl mirtinai subadyto 14-mečio, atsisakiusio atiduoti savo telefoną dviem paaugliams Paryžiuje, pirmadienį pranešė policija ir prokurorai. ...
-
Švedų pakrančių apsauga dėl Baltijoje pažeisto kabelio perėmė bulgarų laivą
Po optinio kabelio, nutiesto Baltijos jūros dugnu ir jungiančio Švediją bei Latviją, pažeidimo švedų pakrančių apsaugos tarnyba vijosi ir perėmė vieną bulgarų laivą, pirmadienį pranešė laivo savininkė. ...
-
Norvegijoje sulaikyti penki lenkai, skraidinę dronus prie slapto objekto
Norvegijos policija sulaikė penkis Lenkijos piliečius, kurie skraidino bepiločius orlaivius netoli šalies kontržvalgybos būstinės neskraidymo zonos. ...
-
Ataskaita: „Jeju Air“ lėktuvo varikliuose rasta paukščių plunksnų ir kraujo pėdsakų
Abiejuose gruodžio mėnesį sudužusio „Jeju Air“ lėktuvo varikliuose buvo rasta paukščių plunksnų ir kraujo pėdsakų, tvirtinama pirmadienį paskelbtoje preliminaraus tyrimo ataskaitoje. ...
-
Dėl lytinės prievartos skandalo traukiasi japonų televizijos vadovybė
Japonijos televizijos „Fuji Television“ pirmininkas ir prezidentas atsistatydins, pirmadienį pranešė privatus transliuotojas, praėjus kelioms savaitėms po to, kai garsus laidų vedėjas buvo apkaltintas lytine prievarta. ...