- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kasmet daugėja dėl senaties nutrauktų ikiteisminių tyrimų, o prokuratūra, kaip institucija, organizuojanti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaujanti, nesiėmė pakankamų priemonių, kad nusikalstamos veikos būtų ištirtos per trumpiausią laiką.
Tai sakoma Valstybės kontrolės ataskaitoje, ar Lietuvoje sudarytos prielaidos efektyviai organizuoti ikiteisminio tyrimo procesą.
Išnagrinėję padėtį 2008-2012 metų pirmąjį pusmetį valstybės auditoriai konstatavo, kad „nebuvo veiksmingai ir operatyviai sprendžiamos problemos, dėl kurių ilgėja ikiteisminių tyrimų trukmė“. Be to, jie atkreipė dėmesį į kasmet didėjantį dėl baudžiamosios atsakomybės senaties nutrauktų ikiteisminių tyrimų skaičių.
Ataskaitos duomenimis, 2008 metais suėjus senačiai nutraukti 2967 ikiteisminiai tyrimai, 2009 metais - 5672, 2010 metais - 5684, 2011 metais - 12 tūkst. 848, 2012 metų pirmąjį pusmetį - 8094.
Pavyzdžiui, 2011 metais suėjus senaties terminui nutraukti ikiteisminiai tyrimai sudarė daugiau nei 30 proc. visų nutrauktų tyrimų. Iš jų 278 ikiteisminiai tyrimai (apie 2 proc.) nutraukti, suėjus baudžiamosios atsakomybės senaties terminams, esant įtariamajam, o 12 tūkst. 570 (apie 28 proc.) - kai kaltas asmuo nenustatomas, t.y. nesant įtariamojo.
Anot valstybės auditorių, viena iš priežasčių, kodėl daugėja dėl senaties nutrauktų tyrimų, - nepakankama jų atlikimo kontrolė.
„Kaip paaiškino Generalinė prokuratūra ir Policijos departamentas, policijos įstaigų archyvuose susikaupė daug sustabdytų ikiteisminių tyrimų, kuriuose senaties terminai suėjo ankstesniais metais, todėl policijos įstaigos vadovai ragino perduoti prokuratūrai nutraukti kiek įmanoma didesnį kiekį sustabdytų ikiteisminių tyrimų“, - rašoma ataskaitoje.
Tačiau auditorių nuomone, minėta statistika atskleidžia ir problemines ikiteisminio proceso sritis, kurios turėtų būti nuolat analizuojamos.
Beje, ataskaitoje paminėta, kad daug siūlymų dėl ikiteisminio tyrimo proceso tobulinimo yra pateikęs Policijos departamentas, bet daugumai jų nepritarta.
Įstatymuose numatyta, kad ikiteisminis tyrimas turi būti atliktas ne ilgiau kaip per tris mėnesius, jeigu padarytas baudžiamasis nusižengimas, per šešis mėnesius, jeigu padarytas nesunkus, apysunkis ir neatsargus nusikaltimas, per devynis mėnesius, jei padarytas sunkus ir labai sunkus nusikaltimas. Dėl bylos sudėtingumo, didelės apimties ar kitų svarbių aplinkybių terminai gali būti pratęsti.
„Apibendrintos informacijos, kiek ikiteisminių tyrimų 2011 metais buvo baigta nustatytais terminais, kiek terminų pratęsta ir dėl kokių priežasčių, prokuratūra, t.y. institucija organizuojanti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaujanti, neturi ir savo veiklos ataskaitose tokių duomenų neteikia“, - teigiama Valstybės kontrolės ataskaitoje.
Tokius duomenis kaupia vienintelė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Anot jos, nustatytais terminais baigta apie pusė visų STT ikiteisminių tyrimų.
Taip pat nėra galimybės nustatyti, kokia ilgiausia ikiteisminio tyrimo trukmė. Mat Nusikalstamų veikų žinybiniame registre ilgiausia nurodoma tyrimo trukmė - daugiau nei dveji metai. Nepriklausomai nuo to, ar tyrimas vykdomas 2,5 metų, ar 8 metus.
Tuo metu užklausus Vilniaus ir Kauno apskrities vyriausiuosius policijos komisariatus, gauta duomenų, kad esama ikiteisminių tyrimų, kurie atliekami ilgiau nei devynerius metus. Vilniuje tokių buvo 8, Kaune - 14.
Policijos teigimu, dažniausiai ikiteisminiai tyrimai užtrunka dėl ekspertizių ar objektų tyrimų, teisinės pagalbos prašymų vykdymo, asmenų ar dokumentų paieškos, liudytojų nustatymo.
Nusikalstamų veikų žinybinio registro duomenimis, kasmet šalyje pradedama apie 98 tūkst. ikiteisminių tyrimų ir apie 70 proc. jų baigiama tirti einamaisiais metais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Jeglinskas apie sprendimą gynybai skirti 5-6 proc. nuo BVP: yra tikimybė, kad mokesčiai keisis3
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas tikina neatmetantis galimybės, jog nusprendus skirti gynybai 5-6 proc. nuo BVP, gali tekti didinti mokesčius. ...
-
Žiniasklaida: Vilniuje pardavinėjami žemėlapiai, kuriuose Krymas – Rusijos dalis6
Viename iš Vilniaus knygynų pardavinėjami žemėlapiai, kuriuose Maskvos aneksuotas Krymas ar net kai kurios Ukrainos sritys rytuose vaizduojamos kaip faktinės Rusijos federacijos teritorijos, praneša LRT. ...
-
Pradedami Naujininkuose nuo sprogimo nukentėjusio daugiabučio atstatymo darbai
Pradedami Naujininkuose nuo sprogimo nukentėjusio daugiabučio atstatymo darbai. Jiems Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti iki 50 tūkst. eurų. ...
-
Sausį – gamtos išdaigos: ši žiema tikrai stebina
Sausiui dar nepasibaigus lietuviai socialiniuose tinkluose dalijasi gamtos išdaigų vaizdais. ...
-
Pralaimėjusio teismus „Jedinstvo“ lyderio negali išsiųsti iš Lietuvos: paaiškino, kodėl
Valerijaus Ivanovo prorusiška organizacija „Jedinstvo“ priešinosi Lietuvos nepriklausomybei ir šturmavo Aukščiausiosios Tarybos rūmus. Prabėgo daugiau nei trys dešimtmečiai. ...
-
Nuo karo tarnybos atleidžiama vis daugiau jaunuolių: skaičiai stebina26
Pernai šaukimus atlikti privalomąją karo tarnybą gavo 372 Kėdainių rajono savivaldybėje gyvenantys jaunuoliai, o ją atliko tik 46, rašo portalas „Rinkos aikštė“. ...
-
Vilijampolėje atidaryti Savarankiško gyvenimo namai8
Ilgą laiką neramaus būdo gyventojais garsėjęs bendrabutis Vilijampolėje, Lampėdžių gatvėje, pasikeitė neatpažįstamai. Penktadienį duris atvėrė iš pagrindų rekonstruotas pastatas – Savarankiško gyvenimo namai. Kaip prane&sca...
-
Netektis medikų bendruomenėje: mirė jauna Klaipėdos gydytoja1
Pirmadienį medikų bendruomenę sukrėtė liūdna žinia – mirė Klaipėdos gydytoja Aurelija Gestautienė. ...
-
Perspėja: tarp jaunuolių paplito alternatyva cigaretėms
Tarp jaunuolių paplito naujas tabako produktas, pavadinimu snusas. Anot pareigūnų, tai tarsi nikotino „pagalvėlė“, dažniausiai naudojama dedant ją po viršutine lūpa ir įsisavinant pro dantenas. Nepilnamečiai snusą esą naudoja kai...
-
Ne visų norai pildosi: įkrovimo stotelė yra, bet elektromobilio dar teks palaukti?2
Nors Kalėdos praeity, bet Biržuose tebepildomos svajonės. Ketverius metus rajono valdžia iš biudžeto atseikėja pinigų seniūnų svajonėms. Seniūnijas reitinguoja patys seniūnai, lėšų svajonėms gauna tik prizininkai. Šiemet pir...