- „Kauno dienos“, paralympics.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Karjera: M.Panovo sportinių trofėjų kolekcijoje – paralimpiados ir pasaulio bei Europos čempionatų aukso medaliai
-
Lyderis: pernai M.Panovas svariai prisidėjo prie Lietuvos aklųjų riedulio rinktinės sėkmės paralimpiniame atrankos turnyre JAV
-
Triumfas: 2016-aisiais M.Panovas su bendražygiais Rio de Žaneiro paralimpiados finale 14:8 įveikė amerikiečius
"Pasilikti sau galimybę sugrįžti yra taip pat svarbu, kaip ir nuspręsti pasitraukti", – pareiškė karjerą Lietuvos aklųjų riedulio (golbolo) rinktinėje baigiantis paralimpinis čempionas Mantas Panovas.
Rinktinėje – nuo 2009-ųjų
Iš Rokiškio kilęs M.Panovas iki 2003 m. mokėsi Juozo Tumo-Vaižganto vidurinėje mokykloje, 2003–2005 m. – Kauno aklųjų ir silpnaregių pagrindinėje mokykloje, 2005–2008 m. – Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centre. 2012 m. Vilniaus kolegijoje baigė klasikinio-gydomojo masažo studijas.
Mantas pirmiausia buvo pasirinkęs lengvąją atletiką. Aklųjų rieduliu susidomėjo 2007-aisiais, nacionalinėje rinktinėje debiutavo 2009-aisiais.
Per savo karjerą M.Panovas iškovojo paralimpinių žaidynių (2016 m.), pasaulio čempionato (2010 m.) ir Europos pirmenybių (2009, 2013 ir 2017 m.) bei pasaulio aklųjų (IBSA) žaidynių (2015 m.) aukso medalius, dukart (2015 ir 2019 m.) – Europos čempionatų bronzą.
Lyderis: pernai M.Panovas svariai prisidėjo prie Lietuvos aklųjų riedulio rinktinės sėkmės paralimpiniame atrankos turnyre JAV / paralympics.lt nuotr.
Pernai liepą M.Panovas svariai prisidėjo prie Lietuvos aklųjų riedulio rinktinės sėkmės paralimpiniame atrankos turnyre JAV, kur tapo rezultatyviausiu žaidėju, o mūsiškiai iškovojo kelialapį į Tokijo paralimpiadą.
Svarstė kelerius metus
30-metis paralimpinis čempionas pripažino: su rieduliu atsisveikina dėl užsitęsusių sveikatos problemų. Apsispręsti pastūmėjo ir tai, kad Tokijo paralimpinės žaidynės atidėtos metams.
– Vis užklumpantys nugaros skausmai, kelių problemos – ką gi, susidėvėjo... Be to, reikia operuoti nosį. Ne vienus metus kentėjau, bet dabar nusprendžiau, kad jau laikas baigti, kol dar galiu išeiti iš sporto pakelta galva. Nutariau, kad reikia sąžiningai sau pasakyti: pakaks. Fizinis skausmas kerta ir per psichiką, sukelia papildomą stresą. Vis dažniau apima nuovargis, greičiau susierzinu. Noriu veikti tai, kas teiktų džiaugsmą, – sakė M.Panovas.
– Ar ilgai brendo sprendimas imtis esminio pokyčio?
– Tai tęsėsi kelerius metus. Mintys formavosi, kol radau drąsos sau pripažinti: dabar – tinkamiausias metas. Jeigu Tokijo paralimpinės žaidynės būtų vykusios šį rugpjūtį, tai tikrai būčiau dar sportavęs. Tačiau paralimpiadą perkėlė į 2021-uosius. Tai patvirtino, kad sportas nėra visas gyvenimas, tik tam tikra jo dalis. Ji svarbi, kai nieko neskauda, kai jautiesi patogiai psichologiškai. Sunku buvo padėti tašką. Šiek tiek apmaudu, bet, kita vertus, man bus ramiau, jeigu sau pripažinsiu, kad padariau, ką galėjau, kad prisidėjau, kiek galėjau.
Nemėgsta išleistuvių
– Kokią matai mūsų riedulio rinktinę be savęs?
– Nemanau, kad ją ištiks krizė, žaidimas suprastės. Yra žaidėjų, irgi galinčių įrodyti, kad jie verti atstovauti savo šaliai aukščiausio lygio varžybose. Kažkada ir man buvo suteikta tokia galimybė. Kai žaidėju pasitikima, o aikštėje lydi sėkmė, tada įkvėpimas padeda sportininkui dar labiau atsiskleisti.
– Kada numatytos išleistuvės?
– Tikriausiai jų nebus, nes tokių dalykų nemėgstu.
– Nacionalinei komandai skyrėte dvylika metų. Ką mieliausiai prisiminsite?
– Džiaugsmingiausia – žengti į aikštę ir padėti rinktinei įveikti sunkiausias situacijas. Man tai svarbiausia, netgi labiau nei euforija, iškovojus auksą. Pergalės irgi labai reikšmingos, su jomis susiję daugybė nuostabių prisiminimų. Tačiau kai treneris pasakydavo: eik, Mantai, padaryk, ką gali, pasitikiu tavimi – tai neprilygstamos, nepamirštamos akimirkos. Tokie išbandymai suteikė visokeriopos patirties – ir sporte, ir apskritai gyvenime.
Triumfas: 2016-aisiais M.Panovas su bendražygiais Rio de Žaneiro paralimpiados finale 14:8 įveikė amerikiečius / R. Navicko / "RGB pictures" nuotr.
– Kas toliau?
– Ramiai pasvarstysiu, ko imtis, ko noriu iš gyvenimo. Nenoriu skubėti, savęs spausti. Norėčiau susirasti darbą, kuris mane tenkintų, kad galėčiau save realizuoti. Mėgėjiškai sportuoti irgi norėčiau, nes gyventi be veiklos – ne toks mano būdas. Labai mėgstu vaikštinėti, per dieną įveikiu 10–12 km. Šeima mane palaiko, žmona geriausiai žino, ką aš patyriau, kas man svarbu.
Komentarai
Valdas Gecevičius, Lietuvos aklųjų riedulio rinktinės treneris:
"Manto sprendimas buvo labai netikėtas, ypač šiuo metu, kai laukia Tokijo paralimpinės žaidynės. Jis buvo vienas komandos lyderių, labai gerai žaidė praeitą sezoną. Jo labai reikėjo komandai. Kažkas kitas turės užimti Manto vietą, tačiau prireiks laiko, kol subręs naujas lyderis. Šiuo metu M.Panovo pasitraukimas – didelis nuostolis rinktinei. Pasakiau Mantui, kad visada lauksime jo sugrįžtančio."
Paulius Kalvelis, Lietuvos paralimpinio komiteto generalinis sekretorius:
"M.Panovo žingsnis – staigmena, bet turime gerbti sportininko sprendimą. Jo vaidmuo rinktinėje pastaraisiais metais buvo itin svarus. Mantas rieduliui skyrė daug metų ir sveikatos, suteikė mūsų sporto aistruoliams gausybę teigiamų emocijų. Už tai jam nuoširdžiai dėkojame ir linkime visokeriopos sėkmės. Trenerio V.Gecevičiaus ir jo vadovaujamos rinktinės laukia neeilinis iššūkis – iš naujo suderinti žaidimą. Tikiu, kad iki paralimpinių žaidynių bendromis jėgomis tai tikrai padarysime."
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Viltinga rankininkių paraiška: dvi rinktinės – elito gretose1
„Manau, kad pasiteisino mūsų federacijos sprendimas daugiau dėmesio skirti šalies jaunimo komandoms“, – pabrėžė Lietuvos jaunių (iki 17 metų) merginų rankinio rinktinės trenerė Ernesta Žilienė. ...
-
Plaukikų komandoje – olimpiečiai ir jaunimas
Pasaulio plaukimo (25 m baseine) čempionate Budapešte mūsų šaliai atstovaus šeši olimpiečiai. ...
-
Švietimo ministerija imasi sportininkų atstovo paieškų
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) skelbia konkursą užimti nuo kitų metų atsirasiančias naujas sportininkų atstovo pareigas. ...
-
Pasaulio plaukimo čempionate – būrys rusų: R. Meilutytei gali tekti susidurti su J. Jefimova8
Rusijos plaukimo federacija šią savaitę patvirtino, kad apie 30 Rusijos plaukikų prašo neutralaus statuso, kad galėtų dalyvauti artėjančiame plaukimo čempionate trumpame (25 metrų) baseine. ...
-
Fantastiškas tinklininkių žygis tęsiasi: trečia pergalė iš eilės ir kelialapis į finalą
Lenkijoje vykstančiame pirmajame Europos jaunių (iki 16 metų) merginų tinklinio čempionato atrankos etape – EEVZA čempionate – puikų pasirodymą tęsia Lietuvos rinktinė. ...
-
Seserys A. ir A. Butkutės: medalių mes neskaičiuojame4
Iš pasaulio šotokan karatė čempionato su medaliais grįžusios seserys Andrėja ir Austėja Butkutės žino, kad nuo prasto maisto jos tampa lėtesnės, o praleista treniruotė atitolina nuo tikslo. ...
-
2025-ųjų sausį pradės įkaitusiose dykvietėse1
Dakaro raliui ruošiasi rekordinis Lietuvos lenktynininkų desantas: kitąmet Saudo Arabijoje ketina startuoti keturiolika mūsų šalies atstovų, tarp jų yra šių bekelės varžybų debiutantų. ...
-
A. Baronas lieka vadovauti Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijai
Ketvirtadienį vykusiuose Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos (LŠPF) prezidento rinkimuose, surengtuose Kaune, antrai kadencijai buvo perrinktas Aistis Baronas. ...
-
„Kauno sporto apdovanojimai 2024“: laukiama sporto favoritų nominacijų
Septintą kartą skelbiami geriausių Kauno miesto atletų, komandų, trenerių, sporto renginių ar naujai sužibėjusių talentų rinkimai. ...
-
LTOK prezidentė apie A. Reed suteiktą pilietybę: tai svarbi pergalė už ledo arenos ribų2
Šalies prezidentui Gitanui Nausėdai suteikus Lietuvos pilietybę ledo čiuožėjai Allison Reed, viena pirmųjų į šį sprendimą sureagavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė. Pasak jos, tai svarbi L...