- Parengta pagal pranešimą spaudai
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dažnai jaučiamas nuotaikos pablogėjimas, pastebima mažėjanti motyvacija ir energijos trūkumas – tai natūralus organizmo atsakas į trumpėjančias ir tamsėjančias dienas. Eksperčių teigimu, įtraukus keletą paprastų kasdienių įpročių į savo rutiną, šį niūrų laikotarpį galima paversti lengvesniu ir išlaikyti gerą emocinę būklę.
Nuotaiką veikia sezonai
Psichologė Sonata Vizgaudienė sako, kad slogi nuotaika ir pasyvi būsena tamsiuoju metų laiku – natūralus dalykas, nes žmogaus organizmas yra priklausomas nuo gamtos ir metų kaitos.
„Kuo didesnis šviesos kiekis, tuo mūsų savijauta geresnė – tai pastebime keičiantis metų laikams. Įsibėgėjant rudeniui, pastebime nuotaikų pokyčius – tampame prislėgti, o į kasdienes problemas reaguojame jautriau, jos atrodo didesnės ir sunkiau įveikiamos“, – teigia psichologė.
Vaistininkė Vilma Masionytė paaiškina, kas nutinka organizmui, kuriam trūksta natūralios šviesos. „Dažnai kamuoja energijos trūkumas ar motyvacijos stoka, nes mūsų organizmui trūksta natūralios šviesos, skatinančios laimės hormonų gamybą. Tai gali lemti nuotaikos svyravimus, sumažėjusią energiją ir apatiją“, – sako vaistininkė.
Specialistės akcentuoja, kad užklupus blogai nuotaikai, pirmiausia svarbu ją pastebėti ir sau įvardyti, kas lemia suprastėjusią emocinę būklę.
„Iš pradžių svarbu pergalvoti, ar prislėgtą nuotaiką lemia ištikusios bėdos, nepalankios situacijos ar iškilę sunkumai. Jei jaučiame, kad nieko neatsitiko, tačiau nuotaika vis tiek yra slogi, tai reiškia, kad ji yra reakcija į besikeičiantį metų laiką“, – pastebi S. Vizgaudienė.
Svarbu gebėti sau padėti
Įvardijus sau, kad suprastėjusi nuotaika – besikeičiančio sezono padarinys, nereikėtų numoti ranka. Pasak psichologės, slogiai emocinei būklei užsitęsus, gali kilti rimtesnių problemų.
Siekiant nepasiduoti sezoninei nuotaikų kaitai, reikėtų ne tik į savo rutiną įtraukti naujų veiklų, bet ir vengti dar labiau skatinančių suprastėjusią emocinę būklę.
„Užsitęsus suprastėjusiai nuotaikai gali atsirasti kūno simptomatika – jaučiama įtampa visame kūne, ypač pečiuose. Taip pat gali atsirasti galvos skausmas, bendras silpnumas, sustiprėjęs nerimas ir baimės jausmas. Jei nuotaika išlieka slogi ilgiau nei dvi savaites, reikėtų ieškoti priemonių, galinčių mums padėti, tačiau tai nebūtinai reiškia, kad reikia skubėti pas specialistą“, – tvirtina S. Vizaudienė.
Vaistininkė V. Masionytė primena, kad kovojant su slogia nuotaika gali padėti ir tam tikri vitaminai. Pasak jos, viena svarbiausių vitaminų grupių nuotaikai – B grupės vitaminai, padedantys psichikos sveikatai, raumenų tonusui ir bendrai savijautai.
„Taip pat ypač naudinga vartoti magnį, turintį didelės įtakos ne tik raumenims, bet ir nervų sistemai, miego kokybei ir migrenos sukeliamiems skausmams, padažnėjantiems šaltuoju periodu. Be to, rekomenduojama vartoti maisto papildus, kuriuose yra didelis 5-HTP medžiagos kiekis – ji veikia tarsi laimės hormonas. Nereikėtų pamiršti ir žuvų taukų, sudėtyje turinčių Omega-3 ir vitamino D – dar vadinamo „saulės“ vitaminu“, – tvirtina V. Masionytė.
Padės pozityvi rutina
Prie geresnės emocinės būklės gali prisidėti ir mūsų kasdieniai įpročiai. Pasak V. Masionytės, savo rutiną reikėtų papildyti keletu naudingų veiklų.
„Pavyzdžiui, laikas lauke – net ir trumpas pasivaikščiojimas ryte natūralioje šviesoje gali labai pagerinti savijautą. Taip pat geros nuotaikos hormonus skatina ir fizinis aktyvumas, be to, svarbu palaikyti reguliarią miego rutiną. Reikėtų nepamiršti ir socialinių kontaktų – pabendrauti su artimais žmonėmis, jiems paskambini ar susitikti“, – pataria vaistininkė.
Psichologė priduria, kad, siekiant nepasiduoti sezoninei nuotaikų kaitai, reikėtų ne tik į savo rutiną įtraukti naujų veiklų, bet ir vengti dar labiau skatinančių suprastėjusią emocinę būklę.
„Ypač svarbu atrasti darbo ir poilsio balansą, tačiau tas poilsis turėtų būti naudingas. Patartina mažinti socialiniuose tinkluose praleidžiamo laiko kiekį – ilgos valandos prie telefono lemia pervargimą ir nuotaika blogėja. Taip pat reikėtų vengti ir kitų žalingų įpročių – alkoholio vartojimo ir rūkymo“, – akcentuoja S. Vizgaudienė.
10 žingsnių į geresnę savijautą
1. Susitvarkyk kambarį. Atsikratęs šiukšlių kambaryje, atsikratysi jų ir mintyse. Iškart pasijusi smagiau!
2. Atrask džiaugsmą mažuose dalykuose: jaukus vakaras su knyga, geras filmas, naujas patiekalas – namai turi kuo džiuginti.
3. Susirask mėgstamą užsiėmimą. Gal kadaise svajojai piešti ar tapyti, groti gitara, užsiimti kulinarija? Laikas pabandyti!
4. Pasidomėk renginių savame mieste pasiūla. Tikrai atrasi tokį, į kurį norėsis nueiti. Svarbu išeiti iš namų!
5. Geriau pažink savąjį miestą. Juk skubant pritrūksta laiko aplankyti nematytas vietas, o dabar jo tikrai yra.
6. Bendrauk! Gal laikas paskambinti seniai girdėtam žmogui ar susitikti gyvai, o gal prisijungti prie draugų kvietimo kur nors nueiti?
7. Suburk bičiulius. Pakviesk į teminį vakarėlį: naujo patiekalo degustacija, kelionių nuotraukų peržiūra, stalo žaidimai – kartu viskas smagiau!
8. Palepink save. Gal spa procedūromis, gal nauja šukuosena, o gal nieko neveikimu – specialistai teigia, kad patinginiauti irgi naudinga.
9. Venk paniurėlių. Sutemų ir taip yra, kam dar dauginti jų tamsiomis kieno nors mintimis?! Bendrauk su tais, kurie turi saulės širdyje.
10. Apdovanok savo organizmą sveikesniais pasirinkimais: mažiau nesveiko maisto, daugiau judėjimo – organizmas tikrai padėkos!
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Švenčių padarinys – pošventinis liūdesys11
Po švenčių neretai jaučiamės apsunkę ne tik nuo silkės ar baltos mišrainės. Sunkios tampa ir mintys. Kaip sausį nepasiduoti pošventiniam liūdesiui ir vėl grįžti į ritmą? ...
-
Sausis – liūdniausias mėnuo?1
Po švenčių spindesio sausis daugeliui gali atrodyti ir atrodo tamsiausias mėnuo. Kaip išvengti šios sausio mėnesio depresijos? Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su Žmogaus studijų centro partneriu – psichologu Justinu Buroku...
-
Ekspertė pataria, kaip išmokti „sveikai“ pyktis1
Didysis santykių menas – ne nesipykti, o mokėti išsakyti savo nuomonę ir poziciją be ilgų kivirčų ar durų trankymo. ...
-
Paromis neužmieganti Rūta Survilaitė – atvirai apie nemigą: ir daiktai ima keisti formas22
„Taip atrodo nemiga. Labai prašau plačiai dalintis. Tai svarbu“, – savo feisbuko paskyroje neseniai rašė teisininkė, vertėja, poetė Rūta Survilaitė, savo mintimis besidalijanti ir tinklaraštyje „Margos p...
-
Panika ir panikos priepuoliai – ne tas pats: kaip atskirti ir sau padėti
Dažnai apimti panikos žmonės sutrinka ir nežino, ko girebtis. Kodėl kai kuriuos žmones staiga apima kūną ir protą paralyžiuojantis baimės ir nerimo jausmas? Ar įmanoma kontroliuoti savo elgesį, kai, rodos, širdis iššoks i&scar...
-
Po egle padėkite meilę ir pagarbą vienas kitam
Kalėdų laukimas įaudrina vaiko vaizduotę: vaikas mato naujausių žaislų reklamas, viskas atrodo spalvinga, nauja ir dėl to dar labiau geidžiama. Be to, ir darželyje arba mokykloje vaikai dalijasi įspūdžiais, ko paprašė Kalėdų Senelio ar t...
-
Per šventes slegia vienišumas? Atlikite šiuos paprastus žingsnius
Ne kiekvienas iš mūsų didžiausias metų šventes sutiks būryje draugų ar artimųjų. Tačiau ar iš tikrųjų tai yra blogai ir ar verta vaikytis socialinėje erdvėje piešiamo tobulų švenčių įvaizdžio? Kas svarbiau &...
-
Ankstyvas pasiruošimas šventėms – didesnė laimė?1
Tyrimai rodo, kad ankstyvas ruošimasis šventėms ir namų dekoravimas gali turėti įtakos mūsų laimės jausmui. Ant eglutės kabindami žaisliukus ir kepdami imbiero sausainius, panyrame į nostalgiškus vaikystės prisiminimus, pagerina...
-
Dovanojimo psichologija: kaip nesugadinti malonumo
Dovanojant ir gaunant dovanas smegenyse išsiskiria cheminės medžiagos, lemiančios gerą savijautą. Žinojimas, kad atsitiks kažkas pozityvaus, smegenyse aktyvuoja tas sritis, kurios susijusios su malonumu ir motyvacija. Tačiau gajūs ir su dovanom...
-
Neišgedėta netektis gali turėti liūdnų padarinių: kaip įveikti sielvartą?1
„Kai kada net ir gydytojai gedėjimą klaidingai painioja su depresija. Tai sunkūs, bet natūralūs jausmai ir juos išgyventi būtina“, – teigia psichologė dr. Vaiva Klimaitė. Anot jos, susitaikymo su netektimi procese būtina tiek ...