- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rugsėjį daugeliui tėvų tampa aktualu, į kokią popamokinę veiklą užrašyti savo atžalą.
Ne ką menkesni iššūkiai laukia ir šių būrelių vadovų – norint sudominti, atrasti ir ugdyti šiuolaikinių vaikų talentus seni ugdymo modeliai negalioja, tenka pasitelkti visą kūrybiškumą.
Leiskite žaisti
Prieš rugsėjo 15-16 dienomis Kauno „Akropolyje“ vyksiančią nemokamą būrelių ir užimtumo mugę „Z vaikai“ specialistai pataria, kaip išsirinkti, kas labiausiai padės skleistis būtent jūsų vaiko talentams.
Nėra vieningos nuomonės, kada „gimė“ Z karta, tačiau sutinkama, kad šiuos vaikus dabar galima rasti mokyklos suoluose. Personalo verslo partnerė Rūta Klimašauskienė, kurios pranešimą bus galima išgirsti ir renginio metu, pabrėžia, kad Z karta auga galimybių pertekliuje, todėl svarbu išmokti atsirinkti.
„Šiuolaikiniai vaikai auga apsupti technologijų ir čia jie jaučiasi it žuvys vandeny. Kas suaugusiems yra neretai sudėtinga, jiems tai elementaru. Antra, Z karta turi begalę skirtingų veiklų galimybių. Viena vertus, tai yra gerai, kita vertus, kartais būna sunku pasirinkti tinkamiausią variantą“, – pabrėžia ji.
Yra nemažai vaikų, kurie labiau užimti nei verslininkai! Vaikas turi teisę į žaidimus, laisvalaikį, vaikystę.
Specialistės teigimu, auginti, lavinti Z kartos atstovą yra didelis iššūkis tiek tėvams, tiek pedagogams, bet svarbiausia atrasti nuoširdų, artimą santykį su vaiku, padėti priimti svarbius sprendimus, galinčius turėti įtakos jo tolesniam gyvenimui. Visgi, ieškokite to, kas vaikui ne tik naudinga, bet ir įdomu, turi žaidimo elementų.
Neperkraukite vaiko dienotvarkės
„Aš esu perkrautų vaikiškų dienotvarkių, kai kiekviena minutė kažkam jau suplanuota, priešininkė. Yra nemažai vaikų, kurie labiau užimti nei verslininkai! Vaikas turi teisę į žaidimus, laisvalaikį, vaikystę. Mes krauname, krauname informaciją, laviname visus įmanomus jų įgūdžius, tačiau vaiko smegenims reikia laiko visa tai apdoroti“, – sako R. Klimašauskienė.
Trijų vaikų mama pabrėžia, kad svarbi ne tik popamokinių veiklų įvairovė, bet ir tęstinumas, gebėjimas išlaikyti dėmesį ir motyvaciją. „Taip, pabandyti skirtingų veiklų yra svarbu, tačiau turime padėti šiuolaikiniams vaikams stiprinti ir dar vieną įgūdį – pabaigti, ką pradėjo. Įmonių vadovai nurodo susiduriantys su problema, kad jaunesniems darbuotojams sunkiau užbaigti pradėtą darbą“, – teigia specialistė.
Leiskite būti savarankiškiems
„CodeAcademy Kids“ vadovė Aurelija Makselytė pasakojo daugiausiai dirbanti su Z bei Y kartai priklausančiais moksleiviais. Jos teigimu, tiek Z, tiek paskutinių metų Y kartos moksleiviams nepatinka griežtos taisyklės, jie nori sprendimus priimti savarankiškai.
„Mūsų moksleiviams patinka jiems duodamos individualios užduotys. Kadangi programuoti jie mokosi kurdami savo kompiuterinius žaidimus, internetines svetaines ir kitus individualius projektus, tame projekte jie jaučiasi svarbiausi ir vieninteliai reikalingi, o tai, manau, įgalina juos kurti ir pamiršti, jog jie mokosi“, – kalbėjo A. Makselytė. Vadovės teigimu, dirbant su šiais vaikais akivaizdu, kad technologijos jiems yra tiesiog įaugusios į kraują.
Mąstykite apie platesnį žinių pritaikymą
Būrelių ir užimtumo mugėje dalyvaus ir VDU Botanikos sodo NSO laboratorija, kurios dalyviai žaismingai ieško įvairių gamtos mokslų žinių – ne tik botanikos ir zoologijos, bet ir paleontologijos, chemijos, biochemijos, ląstelės biologijos, fizikos, biofizikos, aplinkotyros. Paslaugų ir edukacijos skyriaus vyresnioji specialistė Erika Juškaitytė neslėpė – Z kartos vaikai labai veiklūs, tad norint juos sudominti reikia išties pasistengti.
„Jei randi, kaip „prieiti“ prie tokio vaiko, sėkmė garantuota. Jie „užsikabina“, labai kūrybiškai žvelgia į duotas užduotis, geba vienu metu daryti kelis darbus, tiesa, reikia duoti kuo mažiau teorijos, o viską pasakoti praktiškai, pasitelkiant pavyzdžius, juos įdarbinti“, – patarė E. Juškaitytė.
Vaikų, kurie užsirašo ne tik į tradicinius būrelius, tik daugėja. Pašnekovės teigimu, šiandien renkantis popamokinę veiklą svarbu ne tik tai, kad vaikas kurį laiką bus užimtas, bet ir tai, ar naująsias žinias bus galima pritaikyti plačiau.
„Mūsų užsiėmimai siejasi su mokyklos kursu, biologijos, chemijos ir kitomis pamokomis, tad vaiką labai motyvuoja, kad grįžęs į mokyklos suolą jis jau kažką žino daugiau nei jo klasiokai“, – aiškino E. Juškaitytė.
Užimtumo mugėje bus galima rasti ne tik gausybę įvairiausių būrelių pasiūlymų, lavinamųjų žaidimų ir knygų, bet ir įvairių integruotų veiklų: dirbtuvių, pamokėlių, protmūšių, žaidimų ir kitų edukacinių veiklų, kurios padeda greičiau atrasti vaikui mėgiamą veiklą.
Kaip pasakoja Kauno „Akropolio“ valdytoja Brigita Kuodytė, visos mugės metu jos lankytojai turės galimybę dalyvauti būrelių prisistatymuose, kurių metu bus demonstruojami dalyvių gebėjimai – nuo laboratorijos eksperimentų iki baleto pasirodymų. Taip pat vyks naudingi seminarai tėvams. Pavyzdžiui, pirmąją renginio dieną Vlada Musvydaitė atskleis, kaip motyvuoti vaikus. Seminaruose bus kalbama ir apie dėmesingu įsisąmoninimu (ang. Mindfulness) grįstą tėvystę, šiuolaikinių tėvų (ne)meilę vaikams ir kitomis aktualiomis temomis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Upėse rasti net keli negyvi jaunuoliai: savižudybė iš esmės yra žmogžudystė75
Šiais metais upėse rasti keli negyvi paaugliai. Tai visuomenę sukrėtė ir sukėlė diskusijas. Ar daugėja paauglių savižudybių ir ar ryškėja bauginančios tendencijos? Apie tai papasakojo vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušn...
-
Perdegimas darbe: pusės metų laikotarpis yra vienas iš svarbiausių kriterijų1
Vilniaus universiteto psichologai su kolegomis iš užsienio atliko profesinio perdegimo tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad Lietuva patenka į aukščiausio perdegimo lygio šalių trejetuką kartu su Japonija ir Nyderlandais, nors Lietuv...
-
Norite pokyčių savo gyvenime? Atlikite šiuos penkis žingsnius3
Pastebite, kad jums sunku ką nors keisti? Norite gyvenime naujovių, pokyčių, tačiau juos vis atidėliojate? Pradėję greitai sugrįžtate prie senų įpročių? Profesionali supervizorė Nomeda Jerochova įvardija penkis konkrečius žingsnius,...
-
Šiuolaikinio jaunimo jausmų kalba: kokia ji?
Pasaulyje, kuriame dažnai pabrėžiama technologijų svarba, akademiniai rezultatai ir išoriniai pasiekimai, dažnai pamirštame menines veiklas kaip būdą prakalbinti jaunimą ir padėti jaunoms asmenybėms atsiskleisti. ...
-
Tėvai ir vaikai: skirtingi laikotarpiai – skirtingi išgyvenimai
Kad ir kaip būtų paradoksalu, visą gyvenimą mes esame vaikai. Suaugę, patys tapę tėvais, senstantys mes tebeturime tėvus. Jei ne gyvenančius šiame pasaulyje, tai bent jų vaizdinį, įspaudą savo sąmonėje. ...
-
Nevenkite kalbėti apie pavojus – tai gali išgelbėti vaiko gyvybę
Vaikams vis mažiau būnant namuose ir daugiau laiko leidžiant su draugais ir būreliuose, tėvai neretai jaučia nerimą dėl jų saugumo. Kai su vaiku nepavyksta susisiekti telefonu, tėvams kyla įtampa – galbūt jis pakliuvo į pavojingą situacij...
-
Blogos nuotaikos vengti nebūtina?
Rudens sezonui perkopus į antrą pusę, daugelis pastebi pakitusią emocinę būseną. Specialistai mano, kad tokiu metų laiku depresyvios nuotaikos išvengti įmanoma, tačiau žmonės turi išmokti priimti esamą būseną. ...
-
Kaip kalbėti su vaiku apie netektį ir mirtį?4
Suprantama, kad tėvai nori matyti tik linksmus ir laimingus savo vaikus ir kuo ilgiau apsaugoti juos nuo skaudžių temų ir įvykių. Tačiau augdamas vaikas neišvengiamai su jais susidurs ir patirs, kad tam tikros situacijos kinta ir reikia prie jų ...
-
Savaitgalį – rodyklių sukimas: kokį poveikį daro sveikatai?24
Šį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, laikrodžio rodyklės bus sukamos viena valanda atgal. Nors būta įvairių diskusijų apie tai, kad reikėtų nustoti kasmet sukti rodykles (dėl to šiemet parašy...
-
Trapus kelias į laimę: vyrų ir moterų skirtumai
Laimė yra tai, ko mes ieškome bet kokioje gyvenimo situacijoje, ir nesvarbu, ką darytume, – žygdarbius ar visiškas nesąmones, tikime, kad tai padarys mus laimingus. Tačiau dažnai net ir pasiekę savo išsvajotos karjeros auk&sca...