- Justė Kiburytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Galvos skausmas gali būti daugybės ligų požymis, todėl medikai perspėja, kad laukti, kol jis praeis, ar gydytis patiems yra pavojinga.
Pirmoji priežastis – įtampa
Tokiomis dienomis, kai dangus nuo ryto iki vakaro apniukęs, lyja arba krenta šlapios snaigės, o saulė, kažkas suskaičiavo, šiemet švietė vos 50 val., vienas pirmųjų prastos savijautos simptomų – galvos skausmas.
Tačiau geros nuotaikos nestokojanti prityrusi, ligonių mylima šeimos gydytoja Svetlana Afanasjeva perspėja: jei skauda galvą, oras niekuo dėtas. Atvirkščiai, kad ir koks jis būtų, tinkamai apsirenkite ir eikite pasivaikščioti. Jei galvos skausmą sukelia rūpesčiai, jį grynas oras ir geros emocijos kaip ranka nuims.
"Poilsis, pasivaikščiojimas, sportas, geras filmas, gera knyga, pečių juostos masažas, o ne tabletės ar kiti cheminiai preparatai yra geriausi vaistai nuo įtampos sukelto galvos skausmo, kuris kankina ne vieną mūsų. Jį sukelia mums būdingas amžinas skubėjimas, rūpesčiai, nepritekliai. O kiek priežasčių mes per darbo dieną prisiklausome!" – patirtimi pasidalija gydytoja S.Afanasjeva.
Kai nėra tyrimų
Galvos skausmų pobūdis yra labai įvairus ir gali būti daugybės ligų simptomas. Kai dėl jo žmogus kreipiasi į savo šeimos gydytoją, šiam reikia labai greitai nuspręsti: ramiai bendrauti, aiškinantis skausmo priežastis, ar skubiai siųsti pacientą ištirti. Tai priklauso nuo skausmo pobūdžio.
"Aiškinamės, kada pradėjo skaudėti galvą, kaip dažnai skauda, ar intensyviai, kiek laiko, kurioje galvos vietoje, kur plinta, ar skaudėdavo galvą mamai, močiutei", – gydytoja S.Afanasjeva vardija, kad visa tai yra labai svarbu nustatant skausmo priežastį.
Ir tai yra pagrindiniai rodikliai, nes nėra tyrimų, kuriais būtų nustatomas ir identifikuojamas galvos skausmas.
"Žmonės labai bijo vėžio, prašo paskirti tyrimus kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso metodais. Deja, daliai ligų diagnozuoti kol kas nėra nė vieno tyrimo. Vienos tokių yra migrena, įtampos galvos skausmai, ir jų pagrindinis diagnostikos metodas lieka anamnezė", – aiškina gydytoja S.Afanasjeva.
Kai žmogus sako, kad stiprus skausmas į galvą trenkė staiga, lyg perkūnas, tai gali būti kraujo išsiliejimo į smegenis ar plyšusios aneurizmos simptomas. Šios ligos labai pavojingos.
Pavojaus signalai
Patys pavojingiausi yra galvos skausmai, lydimi vėmimo, traukulių. Šiuos požymius medikai žymi raudonosiomis vėliavėlėmis, juos patyrusius ligonius operatyviai nukreipia į Skubios pagalbos skyrių.
"Kai žmogus sako, kad stiprus skausmas į galvą trenkė staiga, lyg perkūnas, tai gali būti kraujo išsiliejimo į smegenis ar plyšusios aneurizmos simptomas. Šios ligos labai pavojingos", – perspėja S.Afanasjeva.
Ji sako, kad visuomet nerimą kelia staigus skausmas vaikams iki dešimties metų amžiaus ir vyresniems kaip 50 metų amžiaus žmonėms. Tai patyrusiesiems būtina skubi specialistų konsultacija. Ir atvirkščiai, kai dažniausiai moterys skundžiasi kasdieniu galvos skausmu, kankinančiu visą gyvenimą, toks skausmas gydytojos negąsdina. Juolab kai jis yra juosiantis ar spaudžiantis, lyg būtų uždėtas šalmas ant galvos. Tai, pabrėžia gydytoja, yra įtampos skausmo požymiai.
Reikia eiti pas gydytoją
"Jei žmogus niekada nesiskundė galvos skausmu, o dabar jis kankina arba kardinaliai pasikeitė intensyvumas, galvą skauda naktį, nebebūna šviesių periodų, tai gali būti ir onkologinės ligos požymis", – šeimos gydytoja, žinodama, ko pacientai labiausiai bijo, įvardija ir vėžio simptomus.
Galvos skausmas ir staiga sutrikusi psichika, dezorientacija gali byloti apie galvos smegenų vėžį ar jo metastazes, jau sirgus šia liga. Visa tai, kaip ir Alzheimerio liga, nustatoma radiologiniais ir kitais tyrimais. Galvos skausmą sukelia ir meningitas, encefalitas. Šioms ligoms būdinga ir aukšta kūno temperatūra, vėmimas.
"Migrena gali sukelti vėmimą, bet visuomet aiškinamės ir kitas jo priežastis: ar nebuvo įkandusi erkė, ar pacientas nebuvo peršalęs", – atkreipia dėmesį S.Afanasjeva ir patvirtina, kad galvą gali skaudėti, ištikus hemoraginiam insultui, bet ne išeminiam.
Pastarojo simptomai – staiga nusilpusi viena kūno pusė, sutrikusi kalba. Padidėjus kraujospūdžiui, tvirtina gydytoja, galvą skauda retai, nebent tik pradėjus sirgti hipertenzija gali veržti pakaušį. Ilgainiui smegenys pripranta prie aukšto kraujospūdžio ir dėl to galvos nebeskauda.
"Greičiau vaistai nuo hipertenzijos gali sukelti galvos skausmą – toks gali būti šalutinis jų poveikis", – pabrėžia S.Afanasjeva.
Yra jautresnių moterų, kurios sako, kad galvą skauda sutrikus skrandžio veiklai, kai kurioms skauda menstruaciniu periodu. Dėl to šeimos gydytoja S.Afanasjeva savo pacienčių prašo vesti skausmo dienyną. Tai padeda tiksliau identifikuoti skausmo priežastis.
Ar pačiai gydytojai skauda galvą, kai darbo krūvis didžiulis, pacientai skundžiasi ne tik dėl ligų, bet ir mažų atlyginimų bei pensijų, brangių vaistų?
"Man galvos skausmas – retenybė. Turiu auksinį vyrą, jis mane nuramina", – savo vaistus įvardija S.Afanasjeva, nepatarianti griebtis nei citramono, nei kitokių tablečių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vaistų leidimasis namuose: procedūra – elementari, bet rizikos yra
Sveikatos negalavimų kamuojami žmonės neretai skausmus gali numalšinti tiesiog vaistais. Į raumenys leidžiami vaistai veikia ne tik efektyviau, bet ir jų poveikis išlieka ilgesniam laikui. Specialistai pabrėžia, jog leidžiant vaistus nam...
-
Šaltasis sezonas jau čia pat – ką reikia žinoti ruošiantis kelionei svetur?
Lietuvoje subjurus orams, vis dažniau akys krypsta į atostogų šiltuose kraštuose pasiūlymus. Planuoti atostogas rekomenduoja ir farmacininkai: tamsusis periodas gali sukelti nuovargį, prastą nuotaiką ir net sezoninę depresiją, nes žmon...
-
Ką reiškia gyventi sveikai?4
Aplink daug mitų, kaip gyventi sveikai, – ką valgyti, kaip sportuoti, kaip ilsėtis. Sveika gyvensena – sritis, kurioje gausu išgalvotų istorijų, mitų ar sprendimų, kuriems įtakos daro sveikos gyvensenos mados. Dažnai šioje in...
-
Insultas – ne tik senjorų diagnozė: atskleidė, kas rizikuoja labiausiai2
Medikai skelbia, kad net ir vis labiau propaguojant sveiką gyvenseną ir ilgaamžiškumą, insulto atvejų taip ženkliai nemažėja, kaip norėtųsi ir tai ne tik senjorų diagnozė. ...
-
Anapilin iškeliavo profesorė N. Misiūnienė2
2024 m. lapkričio 3 d. netekome iškilios asmenybės – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorės emeritės, habilituotos mokslų daktarės Nijolės Misiūnienės. ...
-
Sergamumas ūminėmis kvėpavimo takų infekcijomis mažėjo: nuo COVID-19 mirė du žmonės4
Praėjusią savaitę mažėjo sergamumas gripu, COVID-19 ir kitomis ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, nuo koronaviruso mirė du žmonės, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...
-
Kitąmet keisis medikų atlyginimai: susiderėjome kaip susiderėjome2
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir devynios medikus vienijančios profesinių sąjungų organizacijos pirmadienį pasirašė naują Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinę sutartį. Kaip praneša ministerija,...
-
SAM siūlo nuo kitų metų įteisinti savanorišką sterilizaciją10
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo nuo kitų metų vasario Lietuvoje įteisinti savanorišką sterilizaciją. ...
-
Gydymo įstaigos jau išbando naująją tvarką: ar pasiteisino?12
Sveikatos apsaugos ministerija imasi priemonių, kaip mažinti eiles pas gydytojus. Ne kartą akcentavę didžiulę administracinę naštą, gydytojai galės šiek tiek atsikvėpti, mat receptus nuo šiol pratęsti galės ir slaugytojai. Nauj...
-
Ministerijoje bus pasirašoma sveikatos sistemos šakos kolektyvinė sutartis
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pirmadienį vyks Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties pasirašymas. ...