- Giedrius Gaidamavičius, Roma Pakėnienė / BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Komisijai (EK) siūlant perskirstyti pigiai elektrą gaminančių Bendrijos įmonių viršpelnius, Lietuva dalį jų galėtų gauti pagal dvišales sutartis su elektrą eksportuojančiomis valstybėmis, sako Lietuvos deleguotas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
Pasak jo, tokios sutartys turėtų būti pasirašytos iki gruodžio 1 dienos, o procesą prižiūrėtų EK.
„Komisija siūlo Lietuvai ir kelioms kitoms Europos Sąjungos šalims (...) susigrąžinti pelno perviršį iš elektrą eksportuojančių šalių sudarant dvišales sutartis“, – BNS trečiadienį sakė už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos (EK) narys.
Viena šalių, su kuria Lietuva galėtų pasirašyti tokią sutartį, būtų Švedija, iš kurios Lietuva importuoja didelę dalį elektros.
Tai V. Sinkevičius teigė trečiadienį EK pateikus naujus pasiūlymus, kaip vartotojams skubiai sumažinti rekordines elektros kainas. Vienas pasiūlymų – nustatyti 180 eurų už megavatvalandę kainos lubas gamintojams, elektrą gaminantiems iš atsinaujinančių išteklių, atliekų, branduolinės ar vandens energijos.
„Kai kurių tipų elektros energijos generacija, kaip vėjo ar saulės, nepabrango, o kaina rinkoje vis tiek išaugo. Todėl šiandien turime tokią disproporcinę situaciją, kad žemais kaštais elektros energiją gaminantys tiekėjai dėl didelių rinkos kainų uždirba didžiulius pelnus“, – teigė V. Sinkevičius.
„Perviršį tarp šių lubų ir realios kainos rinkoje šalys narės galėtų naudoti kompensuojant elektros sąskaitas namų ūkiams, verslams, skatinant atsinaujinančių išteklių energetikos projektus ir kitais būdais“, – pridūrė eurokomisaras.
Energetikos ministras Dainius Kreivys anksčiau ne kartą teigė, kad EK pasiūlymas vartotojams perskirstyti gamintojų, gaminančių pigią elektrą ir ją bangiai parduodančių, viršpelnius didžiąją dalį elektros importuojančiai Lietuvai yra visiškai nepriimtinas. Antradienį ministras teigė, jog su Komisija deramasi dėl išimčių ir kompensacijų Lietuvai pritaikius šį modelį.
D. Kreivys anksčiau teigė, jog vienas iš viršpelnių skirstymo būdų – pinigus skirstyti ne pagal tai, kur elektra yra pagaminama, o pagal tai, kur ji sunaudojama.
EK siūlo mažinti elektros vartojimą, dujų, anglies ir naftos perdirbimo įmonėms mokėti solidarumo įnašą
Pasak V. Sinkevičiaus, dar viena EK pasiūlyta priemonė – mažinti elektros vartojimą bent 10 proc. per mėnesį ir bent 5 proc. piko valandomis, kai yra didžiausia jos paklausa ir kaina. Konkrečias valandas ir priemones, pasak eurokomisaro, turėtų nusistatyti pačios šalys narės.
„Šalys narės turėtų nustatyti didžiausias paklausos valandas – tai turėtų sudaryti ne mažiau kaip 10 procentų visų mėnesio valandų ir tuomet jau imtis priemonių, kad tomis valandomis elektros paklausa būtų vidutiniškai sumažinta bent penkiais procentais“, – aiškino V. Sinkevičius.
„Šalims narėms paliekama laisvė pačioms identifikuoti, kokios priemonės, atsižvelgiant į šalių narių specifiką, būtų efektyviausios siekiant sumažinti vartojimą“, – pridūrė komisaras.
Trečioji V. Sinkevičiaus įvardyta EK siūloma laikina priemonė – solidarumo įnašu vadinamas dujų, anglies ir naftos perdirbimo įmonių dalies viršpelnių perskirstymas. Pasak eurokomisaro, šių sektorių įmonės, kurių apmokestinamasis pelnas šiemet bus 20 proc. didesnis nei 2019–2021 metų vidurkis, į savo šalies biudžetą turės sumokėti 33 proc. šio viršpelnio.
Anot V. Sinkevičiaus, šios lėšos būtų skiriamos amortizuoti energijos kainas labiausiai pažeidžiamiems vartotojams.
„Tai paliestų vos apie tūkstantį įmonių visoje Europos Sąjungoje ir tai leistų surinkti apie 25 milijardus eurų pagalbai labiausiai nukentėjusiems nuo kainų šuolio“, – teigė eurokomisaras.
Jo teigimu, skaičiuojama, kad per šią energetikos krizę iškastinio kuro sektoriaus įmonių pelnai išaugo 5–10 kartų.
Tarp EK pasiūlymų neliko siūlymo įvesti dujų kainų lubas. D. Kreivys anksčiau ne kartą teigė, jog toks siūlymas Lietuvą tenkintų labiau, nes užtikrintų mažesnes elektros kainas tiek gyventojams, tiek verslui.
Pasak V. Sinkevičiaus, apie dujų kainų lubas kaip vieną galimų sprendimų Komisijoje vis dar diskutuojama.
Eurokomisaras teigė palaikantis kainų lubas rusiškoms dujoms, tačiau, pasak jo, jų nustatymas visoms dujoms gali pakenkti jų tiekimo į ES diversifikavimui bei apsunkintų konkurenciją pasaulinėje rinkoje.
„Pasiūlymas turi būti gerai apgalvotas prieš uždedant lubas dujų kainoms – ar neįvyks tokia situacija, kad po kovido atsigaunanti Kinija ims konkuruoti su mumis ir gaus tuos kontraktus, kurie mums yra gyvybiškai reikalingi“, – teigė V. Sinkevičius.
Pasak eurokomisaro, dėl EK pasiūlymų galutinį sprendimą priims už energetiką atsakingi Bendrijos ministrai neeiliniame posėdyje rugsėjo 30 dieną.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Litgrid“: suremontavus Suomijos branduolines elektrines elektra pigo 4 proc.2
Pasibaigus branduolinių elektrinių remontui Suomijoje, vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje praėjusią savaitę mažėjo 4 proc. iki 86,6 euro už megavatvalandę (MWh). ...
-
Lietuvai siūloma pasitraukti iš energetikos chartijos sutarties1
Energetikos ministerija siūlo Lietuvai pasitraukti iš beveik prieš tris dešimtmečius pasirašytos Energetikos chartijos sutarties. ...
-
VERT: vidutinė šilumos kaina gruodį didėja 7 proc.1
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje gruodį sieks 7,72 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 7,2 proc. daugiau nei lapkritį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Europine geležinkelio vėže pirmąkart atgabentas krovinys iš Austrijos
Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ pirmą kartą europine vėže atgabeno krovinį iš Austrijos – į Šeštokus netoli Lenkijos sienos pervežtos ...
-
Atlyginimų atotrūkis tarp sostinės ir kitų regionų trečiąjį ketvirtį kiek mažėjo1
Atlyginimų atotrūkis tarp Sostinės ir Vidurio ir vakarų Lietuvos regionų trečiąjį šių metų ketvirtį siekė 394,7 euro ir per ketvirtį sumažėjo 18,9 euro, pirmadienį pranešė Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Pradėta platinti trečioji gynybos obligacijų emisija
Pirmadienį pradėta platinti trečioji gynybos obligacijų emisija, pranešė Finansų ministerija. ...
-
Kodėl pabrango sviestas ir pieno produktai?8
Parduotuvėse rekordiškai pabrango sviestas, auga ir kitų pieno produktų kainos. Prognozuojama, kad pieno produktai po Naujųjų gali ir toliau brangti. Apie tai, kiek teks mokėti už sviestą ir kaip tai brangins kitus gaminius, kuriuose naudojamas ...
-
Biurokratijos pelkėje stringa milijardiniai projektai: atskleistos gilios sistemos problemos6
„Teltonikos“ istorija išryškino biurokratijos pelkę Lietuvoje. Šalyje dirba daugiau valdininkų, nei įprasta išsivysčiusiose valstybėse. Negana to, verslas skundžiasi, kad tie patys valdininkai kuria įvairius riboj...
-
J. Rojaka: sprendimai dėl PVM lengvatos restoranams nebus greiti1
Šių metų pradžioje panaikinus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maitinimo verslui ir nemažai restoranų užsidarant, Seimo ekonomikos komiteto narė Jekaterina Rojaka sako, kad galimas PVM mažinimas ar kiti sprendimai galėtų būti pr...
-
Vilnius lietuvių nebetraukia: kokias alternatyvas renkasi?3
Kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje respondentai, planuojantys pirkti būstą per artimiausius trejus metus, dažniausiai renkasi sostinę arba jos apylinkes. Tuo tarpu Lietuvoje situacija kitokia – Vilnių kaip trokštamo būsto vietą renkasi ma...