Vaičiūnas prabilo apie galimą Rusijos kerštą: tokia infrastruktūra ne šiaip sau pažeidžiama

Švedijos žiniasklaidai pranešus apie bandymus pažeisti Lietuvą ir Švediją jungiantį povandeninį elektros kabelį „NordBalt“, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas neatmeta, kad tokie pasikartojantys išpuoliai prieš kritinę infrastruktūrą Baltijos jūroje gali būti bandymas kompromituoti vasarį numatytą Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizaciją su kontinentine Europa.

„Be abejo, tokie bandymai pažeisti infrastruktūrą yra platesnio paveikslo dalis. Akivaizdu, kad vyksta hibridinis karas ir tokia infrastruktūra ne šiaip sau pažeidžiama. Ji pažeidžiama su labai aiškiu tikslu. Vienas iš tikslų gali būti kompromituoti Baltijos šalių sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais ir taip parodyti, kad Baltijos šalys yra pažeidžiamos energetiškai“, – LRT radijui antradienį sakė Ž. Vaičiūnas. 

Ministras pabrėžė, kad tokie incidentai neturės įtakos vasario pradžioje suplanuotai sinchronizacijai: „Tuos planus vykdome, esame pasirengę, taip pat rengiamės galimoms grėsmėms“.

Ž. Vaičiūnas sako, kad kritinės Baltijos jūroje infrastruktūros apsaugai yra „mobilizuotos visos pastangos“ tiek Lietuvos, tiek Švedijos pusėje, nuo penktadienio apsaugą sustiprino ir NATO.

„Visos pastangos dedamos į tokios infrastruktūros apsaugą ir pasirengimą, jei reikėtų, tokią infrastruktūrą atstatyti“, – sakė ministras. 

Jo teigimu, šiuo metu ankstinamas anksčiau numatytas techninių priemonių, kurios leistų iškart nustatyti bet kokius bandymus pažeisti „NordBalt“ infrastruktūrą, diegimas.  

Akivaizdu, kad vyksta hibridinis karas ir tokia infrastruktūra ne šiaip sau pažeidžiama.

Ž. Vaičiūnas sako, kad užfiksuoti bandymai pažeisti „NordBalt“ jungtį neturi poveikio elektros tiekimui.

Švedijos visuomeninis transliuotojas SVT sekmadienį pranešė, kad prie „NordBalt“ Baltijos jūros dugne buvo aptikti inkaro vilkimo palikti apgadinimo ženklai.

Pasak Švedijos civilinės gynybos ministro Carlo-Oskaro Bohlino (Karlo Oskaro Bohlino) šią žalą veikiausiai padarė kinų laivas „Yi Peng 3“, pernai lapkričio 17–18 dienomis vilkdamas inkarą nutraukęs telekomunikacijų kabelius tarp Švedijos ir Lietuvos, Vokietijos ir Suomijos.

Kalėdų dieną, kaip įtariama, diversijos metu buvo sugadintas povandeninis kabelis „Estlink 2“, kuriuo elektra tiekiama iš Suomijos į Estiją. Be to, žalos padaryta ir keturiems kitiems telekomunikacijų kabeliams tame pačiame regione.

Diversija įtariamas tanklaivis „Eagle S“ galimai priklauso vadinamajam Rusijos „šešėliniam laivynui“. Tai reiškia, kad juo, apeinat Maskvai taikomas sankcijas, gabenama rusiška nafta ir jos produktai.

Incidentai Suomijos įlankoje įvyko praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po to, kai lapkritį Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai.

Ekspertai ir politikai yra sakę, kad pastarojo meto veiksmai, nukreipti prieš gyvybiškai svarbią infrastruktūrą, yra Rusijos hibridinio karo prieš Vakarų šalių dalis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Nesąmones kalbi

Nesąmones kalbi portretas
Atsijungti buvo galima, bet kad neturėjom kitų jungčių. Būtume likę be elektros.

Landb Lietuva

Landb Lietuva portretas
Kovo 12 1990 reikejo atsijungti nuo ru tinklu, todel nemegsta žmones Landb

Reik Petro I tipo prezidento

Reik Petro I tipo prezidento portretas
Kada laivyna statys?
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių