- Lukas Miknevičius
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos ekonomikos augimas pastaruoju metu lėtėja ir planuoto 3,7 proc. BVP augimo šiemet pasiekti greičiausiai nepavyks. Vis dėlto ekspertai teigia, kad tragedijos daryti nereikia, nes šalies ūkis drastiškai nesulėtės.
Pakeitė nuomonę
Dar rugsėjį Finansų ministerija šalies BVP augimo prognozę šiems metams padidino nuo 3,4 iki 3,7 proc. Tačiau vakar Lietuvos pramonininkų konfederacijoje vykusiame ateinančių metų biudžeto projekto pristatyme finansų ministras Rimantas Šadžius prabilo, kad šio rodiklio pasiekti greičiausiai nepavyks, nes trečią šių metų ketvirtį ekonomika augo kur kas lėčiau, nei planuota.
Anot R.Šadžiaus, saugia BVP augimo prognoze galima laikyti anksčiau skelbtus 3,4 proc. "Manau, kad augimas bus tarp 3,4 ir 3,7 proc.", – kalbėjo ministras.
SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda teigė, kad vakarykštis R.Šadžiaus pareiškimas jį kiek nustebino. Ne todėl, kad R.Šadžiaus paskelbti skaičiai prasilenktų su realybe, o dėl to, kad vos prieš kelias dienas ministras kalbėjo priešingai.
"Man buvo truputį keista girdėti ministro pareiškimą, nes dar praėjusią savaitę jis kalbėjo, kad Lietuvos ekonomikos augimas gali būti ir didesnis nei 3,7 proc. Keista, kad nuomonė taip pasikeitė, – juk ir praėjusią savaitę ekonomikos duomenys iš esmės nerodė tokių pozityvių ženklų", – sakė G.Nausėda.
Pusmetis bus nekoks
Statistikos departamentas praėjusią savaitę paskelbė, kad trečią šių metų ketvirtį, palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, Lietuvos BVP, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, ūgtelėjo vos 2,2 proc. Pasak G.Nausėdos, šis rodiklis neleidžia tikėtis, kad bendras metinis ekonomikos augimas bus didesnis, nei prognozuota.
"Finansų ministerija prognozavo 3,7 proc., SEB bankas – 3,8 proc. metinį BVP augimą. Tačiau trečio ketvirčio rezultatai rodo, kad galutinis skaičius bus mažesnis. Juolab kad ir prognozės ketvirtam ketvirčiui nėra itin optimistinės. Antras metų pusmetis bus prastesnis už pirmąjį, o tai reiškia, kad metinis BVP augimas palįs po minėtais 3,7 ar 3,8 proc. Vis dėlto tragedijos daryti nereikia, nes bet kokiu atveju žemiau 3 proc. ribos tikrai nenusirisime", – prognozavo ekonomistas.
Net ir 3 proc. metinis BVP augimas būtų kone tris kartus didesnis už bendrą ES vidurkį, tačiau, G.Nausėdos manymu, tuo guostis nereikėtų.
"Mūsų tikslas turėtų būti ne augti sparčiau nei ES vidurkis, o kuo greičiau pasivyti senųjų ES šalių gyvenimo lygį. Kad tai padarytume greičiau, reikia didesnio BVP augimo nei 3 proc.", – sakė SEB banko prezidento patarėjas.
Pagerino prognozę
Ekonomikos prognozes Lietuvai vakar paskelbė ir Europos Komisija (EK). Ji, priešingai nei R.Šadžius, teigia, kad mūsų šalies BVP augs sparčiau, nei skelbta anksčiau. Tiesa, ankstesnės EK prognozės buvo kur kas konservatyvesnės, nei skelbtos Finansų ministerijos ir Lietuvos ekonomistų.
Anksčiau prognozavę, jog Lietuvos ekonomika šiemet augs 3,1 proc., EK ekonomistai vakar paskelbė šią prognozę gerinantys iki 3,4 proc. Anot EK, kitais metais Lietuvos BVP augs 3,6 proc., o 2015-aisiais – 3,9 proc. Panašias prognozes artimiausiems metams pateikė ir G.Nausėda. Anot jo, kitąmet metinis BVP augimas turėtų siekti 3,5 proc., o dar kitais metais – 4 proc.
Naujausiose EK prognozėse teigiama, kad šiuo metu pagrindinis Lietuvos ekonomikos augimo variklis yra vidaus vartojimas, kurį skatina didėjantys atlyginimai, sumenkusi infliacija, mažėjantis nedarbas ir padidėjęs gyventojų pasitikėjimas. Teigiamos įtakos šalies ekonomikos augimui taip pat turi investicijos.
Prognozuojama, kad privatus vartojimas Lietuvoje šiemet augs 4,8 proc., kitąmet – 3,8 proc., o 2015 m. – 4,5 proc. Valdžios sektoriaus vartojimas šiemet turėtų augti 1,4 proc., o 2014 ir 2015 m. – po 1,6 proc., bendrojo kapitalo formavimas (investicijos) – atitinkamai 4,9 proc. ir po 6,8 proc.
Nedarbo lygis, pernai siekęs 13,4 proc., šiemet turėtų sumažėti iki 11,7 proc., 2014 m. – iki 10,4 proc., o 2015-aisiais – iki 9,5 proc. Prognozuojama, kad vidutinis darbo užmokestis šiemet augs 4,3 proc., kitąmet – 3,8 proc., o 2015 m. – 4,5 proc.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimas svarstys, ar didinti baudas už e. cigarečių pardavimą nepilnamečiams
Seime antradienį svarstoma prezidento Gitano Nausėdos iniciatyva padidinti baudas už elektroninių cigarečių pardavimą, jų pirkimą ar perdavimą nepilnamečiams. ...
-
„Litgrid“: suremontavus Suomijos branduolines elektrines elektra pigo 4 proc.3
Pasibaigus branduolinių elektrinių remontui Suomijoje, vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje praėjusią savaitę mažėjo 4 proc. iki 86,6 euro už megavatvalandę (MWh). ...
-
Lietuvai siūloma pasitraukti iš energetikos chartijos sutarties1
Energetikos ministerija siūlo Lietuvai pasitraukti iš beveik prieš tris dešimtmečius pasirašytos Energetikos chartijos sutarties. ...
-
VERT: vidutinė šilumos kaina gruodį didėja 7 proc.2
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje gruodį sieks 7,72 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 7,2 proc. daugiau nei lapkritį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Europine geležinkelio vėže pirmąkart atgabentas krovinys iš Austrijos
Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ pirmą kartą europine vėže atgabeno krovinį iš Austrijos – į Šeštokus netoli Lenkijos sienos pervežtos ...
-
Atlyginimų atotrūkis tarp sostinės ir kitų regionų trečiąjį ketvirtį kiek mažėjo1
Atlyginimų atotrūkis tarp Sostinės ir Vidurio ir vakarų Lietuvos regionų trečiąjį šių metų ketvirtį siekė 394,7 euro ir per ketvirtį sumažėjo 18,9 euro, pirmadienį pranešė Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Pradėta platinti trečioji gynybos obligacijų emisija
Pirmadienį pradėta platinti trečioji gynybos obligacijų emisija, pranešė Finansų ministerija. ...
-
Kodėl pabrango sviestas ir pieno produktai?17
Parduotuvėse rekordiškai pabrango sviestas, auga ir kitų pieno produktų kainos. Prognozuojama, kad pieno produktai po Naujųjų gali ir toliau brangti. Apie tai, kiek teks mokėti už sviestą ir kaip tai brangins kitus gaminius, kuriuose naudojamas ...
-
Biurokratijos pelkėje stringa milijardiniai projektai: atskleistos gilios sistemos problemos6
„Teltonikos“ istorija išryškino biurokratijos pelkę Lietuvoje. Šalyje dirba daugiau valdininkų, nei įprasta išsivysčiusiose valstybėse. Negana to, verslas skundžiasi, kad tie patys valdininkai kuria įvairius riboj...
-
J. Rojaka: sprendimai dėl PVM lengvatos restoranams nebus greiti2
Šių metų pradžioje panaikinus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maitinimo verslui ir nemažai restoranų užsidarant, Seimo ekonomikos komiteto narė Jekaterina Rojaka sako, kad galimas PVM mažinimas ar kiti sprendimai galėtų būti pr...