- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Į automobilį įsėdęs vairuotojas ir keleiviai nori jaustis patogiai. Komfortas pirmiausia priklauso nuo sėdynių, o kai automobilis važiuoja – ir nuo važiuoklės. Tačiau svarbu ne tik tai, kaip maloniai jaučiamės, bet ir tai, kokį ilgalaikį poveikį sėdynės ir važiuoklės darbas daro mūsų sveikatai bei savijautai.
Pasitaiko rimtų sutrikimų
Kai kalbama apie komfortiškas sėdynes, dažniausiai įsivaizduojami prabangūs "Mercedes-Benz", "Bentley", "Rolls-Royce" ar kiek žemesnės klasės, bet santykinai dideli modeliai. Tačiau ypatingu komfortu gali pasižymėti net ir maži miesto automobiliai.
Pavyzdžiui, komfortu jau ne vieną dešimtmetį garsėjančių "Citroen" automobilių gamintojai stengiasi, kad prie vairo, nepriklausomai nuo pasirinkto įrangos lygio, patogiai jaustųsi tiek praktiško, tiek ir nedidelio miesto automobilio C3 vairuotojai bei keleiviai. Toks gamintojų požiūris susijęs ne tik su patogumu, bet ir sėdynių poveikiu žmonių sveikatai.
Kaip pastebi klinikos "Osteomedika" kineziterapeutė Gerda Jarukaitė, bloga sėdėjimo padėtis ar netinkamos sėdynės iš tiesų gali sukelti rimtų sveikatos bėdų.
"Kai ilgą laiką praleidžiame sėdėdami, nugaros raumenys sustingsta. Dėl to gali imti varginti raumenų spazmai, nugaros problemos. Dažniausiai kamuoja kaklo ir juosmens skausmai, atsiranda disko išvaržos ar net stuburo iškrypimas. Tarpslankstelinė disko išvarža gali sukelti kojos skausmą ar tirpimą ir kitų traumų bei sutrikimų", – vardijo G.Jarukaitė.
Gerda Jarukaitė
Taisyklinga sėdynės padėtis
Auksinė taisyklė sako, kad net ir su geriausiais įrankiais nepasieksime norimo rezultato, jei naudosime juos netaisyklingai. Ši taisyklė tinka ir automobilių sėdynėms, nes, nepriklausomai nuo jų konstrukcijos, pirmiausia svarbu pasirinkti taisyklingą sėdimąją padėtį.
Kietesnės sėdynės yra geriau, nes sėdint ant minkštų įdumba apatinė nugaros dalis ir atsiranda spaudimas, juosmens srityje įtempiami raiščiai, dėl netaisyklingos dubens padėties sutrinka kraujotaka apatinėse galūnėse, o tai sukelia apatinės stuburo dalies skausmus.
Vairas neturi būti pakeltas per aukštai, bet ir nenuleistas per žemai. Ant jo uždėtos rankos turėtų būti sulenktos 40–45 ° kampu, kad nebūtų per daug ištiestos, nes, kaip pastebi kineziterapeutė, tai gali sukelti kaklo, pečių ir riešo skausmus. Svarbi ir kojų padėtis: įspaudus pedalus, jos neturi būti pernelyg ištiestos. Jei kojos bus per daug sulenktos, kentės juosmens dalis.
"Geriausia, kai automobilio sėdynės atrama pakreipta į priekį, vertikaliai, tačiau dauguma žmonių per smarkiai atlošia sėdynę. Svarbu, kad pečiai šiek tiek remtųsi į sėdynės atramą, – patarė G.Jarukaitė. – Būtina atkreipti dėmesį į apatinę nugaros dalį. Kai kuriuose automobiliuose įtaisytos pripučiamos juosmens atramos, kurios leidžia stuburui prisitaikyti. Bet gali prireikti padėti susuktą rankšluostį po juosmeniu, norint išlaikyti taisyklingą laikyseną ir apmalšinti nugaros skausmą."
Be sureguliavimo, derėtų įvertinti ir sėdynės standumą. Daugelis vairuotojų tvirtai įsitikinę, kad komfortą ir patogumą užtikrina tik itin minkštos sėdynės, tačiau kietumas taip pat turi privalumų. Dėl šios priežasties gamintojai naudoja įvairius sėdynių užpildus.
"Kietesnės sėdynės yra geriau, nes sėdint ant minkštų įdumba apatinė nugaros dalis ir atsiranda spaudimas, juosmens srityje įtempiami raiščiai, dėl netaisyklingos dubens padėties sutrinka kraujotaka apatinėse galūnėse, o tai sukelia apatinės stuburo dalies skausmus", – akcentuoja kineziterapijos specialistė.
Tolygus riedėjimas
Aukštas komforto lygis apibrėžiamas ne tik patogiomis sėdynėmis, bet ir atitinkamomis automobilio važiuoklės darbo savybėmis. Siekdami geriausio rezultato, tokie gamintojai kaip "Mercedes-Benz" ar "Audi" naudoja hidraulines, pneumatines pakabos sistemas ar net elektromagnetinius jų komponentus.
Kad ypatingą važiavimo komfortą gali užtikrinti ne tik brangūs automobiliai, jau daugiau nei prieš pusę amžiaus įrodė legendinis "Citroen DS" modelis, kurio pneumatinė važiuoklė iki šių dienų laikoma vienu iš etalonų. Tačiau komfortą automobilyje sukuria visa vairuotoją ir keleivius supanti aplinka. Pavyzdžiui, praktiškose "Top Box" salono dėtuvėse galima laikyti visus daiktus, galinčius trikdyti keliaujant, interjero medžiagos parenkamos taip, kad būtų malonios liesti ir neblaškytų dėmesio į jas žiūrint, o salono dizainas sukuria namų jaukumo atmosferą.
Naujoviška važiuoklės sistema, išskirtinai komfortiškos sėdynės ir puiki salono ergonomika sukuria įtampą mažinančią aplinką ir leidžia net per ilgas keliones visapusiškai mėgautis ramybe. Tačiau pradėti verta nuo taisyklingos sėdėsenos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Rinkos pulsas: metų rezultatai ir lūkesčiai1
Per 2024-uosius Lietuvoje įregistruoti 1 853 elektromobiliai, Lenkijoje – daugiau kaip 68 tūkst., Norvegijoje – 114,4 tūkst. ...
-
„Regitra“ išplėtė paslaugų spektrą2
Atsižvelgta į klientų poreikius: nuo šiol „Regitroje“ tarptautinį vairuotojo pažymėjimą bus galima užsisakyti skubos tvarka, o informaciją apie asmeninius duomenis gauti telefonu. ...
-
Policija atskleidė, ką planuoja14
Šį mėnesį Lietuvos policijos dėmesys bus sutelktas į vairuotojų blaivumą, pavojingą ir chuliganišką vairavimą, matomumą gerinančių saugos priemonių – atšvaitų – naudojimą tamsiuoju paros metu. ...
-
Kviečia pažinti istoriją, išbandyti kelininko profesiją1
„Tikime, kad muziejus taps ne tik svarbiu edukaciniu centru, bet ir erdve, kurioje lankytojai galės tiesiogiai pažinti kelių sektoriaus evoliuciją ir inovacijas“ – teigė „Kelių priežiūros“ generalinis direktorius dr. Audri...
-
Žiemos išbandymai – ir kėbului, ir akumuliatoriui1
2025-ųjų pirmąją savaitę dosniai iškritęs sniegas priminė apie žiemiškus rūpesčius. Šaltasis sezonas yra sudėtingiausias laikotarpis vairuotojams. Sniego, drėgmės ir druskų poveikis tampa lakmuso popierėliu tiek automobilio ...
-
„Regitra“ praneša: automobilių savininkai turės mokėti daugiau3
Valstybės duomenų agentūrai paskelbus mokestinių metų vartotojų kainų indeksą, keičiasi automobilių registracijos mokesčio dydžiai. Pagal naująjį kainų indeksavimą, „Regitroje“ tarifai bus atnaujinti ir pradėti taikyti šia...
-
Automobilių niekam nereikia?14
Jau ne vienus metus Kaune nutempiami nebenaudojami automobiliai, tačiau savininkai retai kada atsiima savo turtą. Bešeimininkės transporto priemonės tiesiog utilizuojamos. ...
-
Kai kur neliko vieno informacinio kelio ženklo, tačiau vis tiek bus fiksuojami galimi pažeidimai
Lietuvos magistraliniuose keliuose nuo sausio 1-osios nebeliko apie stacionarius matuoklius vairuotojus informavusio kelio ženklo, rašo portalas „Made in Vilnius“. ...
-
„Air Baltic“: Vilniuje mes tampame vis stipresniu vežėju
Latvijos oro bendrovė „Air Baltic“ per artimiausius kelerius metus savo orlaivių parką ketina padidinti 15 naujų lėktuvų, dalis kurių bus bazuojama ir Vilniuje, sako jos generalinis direktorius Martinas Gaussas (Martinas Gausas), rašo...
-
„Regitra“ teiks naują paslaugą: tikimasi, kad ji išpopuliarės tarp vairuotojų1
Tarptautinį vairuotojo pažymėjimą nuo šiol galima užsisakyti skubos tvarka, trečiadienį paskelbė „Regitra“. ...