Automobilio nuoma: jokių lipdukų ir varžybų

  • Teksto dydis:

Lietuvoje prigijus automobilių dalijimuisi (angl. car-sharing) ir nuomai, ekspertai atskleidžia, kokiose situacijose vairuotojui neverta užmiršti, kad išnuomota transporto priemonė – ne jo nuosavybė.

Įpročiai keičiasi

„ES automobiliai – populiariausia transporto priemonė, kuria keliaujama dažniausiai. Vis dėlto ir įstatymų leidėjų, ir visuomenės reakcija į klimato krizę pastebimai keičia vairuotojų įpročius. Išsinuomoti automobilį patogu ne tik keliaujant užsienyje, bet ir vietoje, nes jau ir didžiuosiuose Lietuvos miestuose trūksta patogių parkavimosi galimybių šalia namų“, – sakė bendrovės „Litideal“, Lietuvoje atstovaujančios tarptautiniam automobilių nuomos prekės ženklui „Avis“, klientų aptarnavimo vadovė Agnė Adukevičiūtė.

ES statistikos tarnybos duomenimis, 2022 m. mūsų šalyje 1 tūkst. gyventojų teko 589 automobiliai ir pagal šį rodiklį Bendrijoje buvome aštunti.

„2021-aisiais automobilių transportas šalyje sudarė 91,7 proc. viso susisiekimo, gerokai pralenkdamas kitas itin automobilizuotas šalis, tokias kaip Nyderlandai (85,4 proc.) ir Suomija (85,2 proc.)“, – teigė A. Adukevičiūtė.

Galimi papildomi mokesčiai

Anot pašnekovės, aktyviau automobilius nuomojasi didžiųjų šalies miestų atstovai: ir dėl sprendimo neturėti nuosavo automobilio, ir dėl kitų priežasčių – sugedus transporto priemonei, prireikus papildomo šeimos automobilio ir pan.

Sumaniusiems išsinuomoti automobilį kyla klausimų dėl mokumo ar kredito istorijos. A. Adukevičiūtė priminė, kad vairuotojų kredito istorija netikrinama, o tam tikru mokumo testu yra depozito rezervavimas pateikta mokėjimo kortele.

Nuomojamas automobilis klientui perduodamas su pilnu baku degalų arba įkrauta baterija, jei tai elektromobilis. Jei pasibaigus nuomai automobilis grąžinamas su degalų trūkumu ar ne iki galo įkrauta baterija, taikomi sutartyje numatyti papildomi mokesčiai.

„Dauguma vairuotojui tenkančių pareigų savaime suprantamos ir žinomos: laikytis Kelių eismo taisyklių, naudoti tik patvirtintą degalų rūšį, nenaudoti telefono be laisvų rankų įrangos. Be to, trumpam išsinuomotame automobilyje ar ant jo negalima klijuoti jokių savo lipdukų ar laikiklių, stumti ar vilkti priekabą, kitą transporto priemonę, važiuoti bekele ar dalyvauti varžybose, mokyti vairuoti, taip pat negalima be išankstinio susitarimo vežti gyvūnų, nebent šie keliauja transportavimui skirtose dėžėse“, – akcentavo A. Adukevičiūtė.

Trumpam išsinuomotu automobiliu negalima (be išankstinio susitarimo) vežti gyvūnų.

Dėl to vairuotojams primenama visada atidžiai susipažinti su trumpalaikės automobilio nuomos sutartimi prieš ją pasirašant.

Įbrėžimai: kieno rūpestis?

Prieš sėdant į nuomojamą automobilį patariama gerai jį apžiūrėti – ar nėra išorinių pažeidimų, kurie nebuvo nurodyti nuomos dokumentuose.

„Net jei prireikia automobilio trumpam, verčiau sugaišti minutę ir apeiti automobilį, pastebėjus pažeidimų – juos nufotografuoti telefonu. Tai bus ir įrodymas, kad automobilis buvo apibraižytas ar apgadintas dar prieš jums leidžiantis į kelionę. Taip pat verta atkreipti dėmesį ir į automobilio saloną – vairuotojai turi teisę reikalauti švarios, tvarkingos transporto priemonės“, – sakė A. Adukevičiūtė.

Pasak pašnekovės, būtent nuomojamo automobilio pažeidimai kelia didžiausią nerimą vairuotojams, nes, patekus į eismo įvykį ar parkavimosi metu apibraižius automobilį, neretai vengiama apie tai pranešti.

„Nutikus net mažiausiam įvykiui, reikėtų drąsiai informuoti apie situaciją. Nuomotojas suteiks visą reikalingą informaciją vairuotojui, prireikus padės susisiekti su policija, užpildyti eismo įvykio deklaraciją ar atvyks į įvykio vietą“, – vardijo A. Adukevičiūtė.

Įprastai trumpalaikės automobilių nuomos paslaugas teikiančios įmonės automobilius draudžia kasko draudimu. Vis dėlto, kam teks padengti dėl eismo įvykio susidariusius nuostolius, priklauso ir nuo pasirinkto draudimo paketo – su atsakomybe ar be jos. Klientai gali rinktis norimą pagalbos paketą – prireikus automobilvežio, nuleidus ratą, pasibaigus degalams.

„Įprastai trumpalaikei, ilgalaikei ir veiklos automobilių nuomai yra siūlomi nauji, gamintojų garantijas turintys automobiliai, tad jei pagalbos prireikia ten, kur negalime operatyviai pasiekti klientų, į pagalbą pasitelkiame partnerius“, – tvirtino A. Adukevičiūtė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Feldfebelis Otto

Feldfebelis Otto portretas
Daina apie kačiukus...
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

  • Kitąmet vairavimo egzaminą bus galima laikyti tik lietuvių arba oficialiomis ES kalbomis
    Kitąmet vairavimo egzaminą bus galima laikyti tik lietuvių arba oficialiomis ES kalbomis

    Nuo kitų metų sausio vairavimo egzaminus Lietuvoje bus galima laikyti tik lietuvių arba kitomis oficialiomis Europos Sąjungos (ES) kalbomis, tačiau išimtis bus taikoma ukrainiečiams, antradienį pranešė Vidaus reikalų ministerija (VRM). ...

  • Vairuotojai, dėmesio: įsigalioja KET pakeitimai
    Vairuotojai, dėmesio: įsigalioja KET pakeitimai

    Įsigaliojus Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimams, nuo sekmadienio privaloma laikytis saugaus atstumo lenkiant ar apvažiuojant dviratininkus ir pėsčiuosius, draudžiama palikti automobilius intensyvesnio eismo keliuose, taip pat atsiranda nauji kelio ...

    16
  • Gruodžio 1-ąją įsigalios nauji Kelių eismo taisyklių pakeitimai
    Gruodžio 1-ąją įsigalios nauji Kelių eismo taisyklių pakeitimai

    Jau šį sekmadienį, gruodžio 1 d., įsigalios nauji Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimai, numatantys keletą naujovių šalies keliuose. Reikės laikytis saugaus atstumo lenkiant ar apvažiuojant dviratininkus ir pėsčiuosius, bus draudžia...

    10
  • Paspirtukininkai – vis atsakingesni
    Paspirtukininkai – vis atsakingesni

    Bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa parodė, kad 85 proc. elektrinius paspirtukus vairuojančių asmenų žino apie prievolę laikytis Kelių eismo taisyklių (KET), o 41 proc. dėvi apsaugos priemones. Šie skaičiai didesni nei prie&scaro...

  • Dviratininkų gerovei – papildomi milijonai
    Dviratininkų gerovei – papildomi milijonai

    Susisiekimo ministerija, įvertinusi Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ priemones, pasiūlė Finansų ministerijai papildomus 33,7 mln. eurų skirti dviračių infrastruktūros plėtrai. ...

    2
  • Vairuotojų sveikatos patikra – nauja aukso gysla
    Vairuotojų sveikatos patikra – nauja aukso gysla

    Nuo sausio 1-osios vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su sveikatos pažyma. Vairuotojams, kurių sveikatos pažyma baigė galioti, lieka vos mėnuo ją atnaujinti. Nors patikros procedūra itin greita, tokių užuomaršų dar likę gerokai p...

    19
  • Plikledžio sezonas prasidėjo – ką verta prisiminti vairuotojams?
    Plikledžio sezonas prasidėjo – ką verta prisiminti vairuotojams?

    Artėjant žiemai, į darbą skubantys vairuotojai vis dažniau susiduria su slidžia kelio danga. Ryte netikėtai susiformavęs plikledis pastarosiomis savaitėmis sukėlė ne vieną eismą paralyžavusią avariją. Ką reikėtų prisiminti vairuojant slidži...

  • Naujus pokyčius lėmė poreikiai ir prognozės
    Naujus pokyčius lėmė poreikiai ir prognozės

    Keleivių vežimo bendrovė „LTG Link“ parengė naują traukinių metinį tvarkaraštį, įsigaliosiantį gruodžio 15 d. Daugiau reisų suplanuota populiariausiuose maršrutuose, trumpės kelionių trukmė. ...

    1
  • Pasaulyje – „Toyota“, Europoje – „Dacia“
    Pasaulyje – „Toyota“, Europoje – „Dacia“

    Visų laikų geriausiai parduodamų lengvųjų automobilių lyderė „Toyota Corolla“ pernai pasaulyje buvo tik ketvirta, bet šiemet rudenį susigrąžino prarastą poziciją. ...

    8
  • Griežto žingsnio atsisakė, bet trūkumų netoleruos
    Griežto žingsnio atsisakė, bet trūkumų netoleruos

    Nuo 2025 m. vasario 1-osios turėjęs įsigalioti griežtesnis valstybinio numerio ženklų būklės vertinimas Techninės apžiūros centre (TAC) atšaukiamas. Taip nusprendė Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA). ...

    1
Daugiau straipsnių