Lietuvos regionuose daugėja naujų gamyklų, kurių darbuotojams mokami didesni atlyginimai. Dėl to mažėja atskirtis tarp didžiųjų šalies miestų ir rajonų savivaldybių, o į Lietuvą grįžta vis daugiau užsienyje gyvenusių lietuvių.
Kelių Lietuvos savivaldybių pasiteiravome, kaip sekasi planuoti naująsias regionų plėtros planų priemones, kokius šiuo metu įgyvendinamus ES investicijų projektus jos išskirtų ir kokios kitos aktualijos.
Naujajame Europos Sąjungos (ES) investicijų finansavimo periode Lietuvos regionams yra skirta 1,6 mlrd. Eurų, o iš viso, dabartiniais duomenimis, suplanuotiems projektams paskelbta kvietimų už 376 mln. eurų.
Regionų plėtros programos rengimas organizuotas nepakankamai efektyviai – jis vėlavo pusę metų, o regionų poreikius atliepė iš dalies, rodo Valstybės kontrolės atliktas auditas.
Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje didieji miestai sutraukia jaunus, ekonomiškai aktyvius, karjeros galimybių ieškančius žmones. Tačiau tokios tendencijos sukelia ir problemų: didmiesčiuose brangsta būstas, ima trūkti ugdymo įstaigų, vis daugiau laiko gaištama spūstyse – gyvenimo kokybė prastėja, o tuštėjančiuose regionuose infrastruktūros išlaikymas tampa itin brangus, optimizuojant paslaugas nukenčia vietos gyventojai.
Patvirtinus dešimties 2022–2030 m. regionų plėtros planus, šalies regionai tęsia jų įgyvendinimą – programą Vyriausybė patvirtino dar praėjusių metų birželį, tad regionų plėtros tarybos su kolegijomis toliau planuoja intensyvius pažangos priemonių pritaikymo darbus.
2024 m. gegužės 1 d. švęsime Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) 20-metį. Tai – bene pats svarbiausias Lietuvos politinis ir ekonominis sprendimas, nulėmęs sparčią valstybės pažangą. Tapus stipriausios pasaulyje ekonominės sąjungos nare, Lietuvai buvo suteikta galimybė pasinaudoti vienu iš narystės privalumų – ES fondų lėšomis. Beveik per du dešimtmečius Lietuva jau gavo 20 mlrd. eurų investicijų, jos bus skiriamos ir ateityje.
Kaune dalytasi gerąja patirtimi, kaip socialiniai partneriai kuo efektyviau galėtų prisidėti prie sėkmingos regionų plėtros tarybų, skirstančių ES investicijas, veiklos. Į renginį „Socialinių partnerių vaidmuo ir indėlis, plėtojant skaidrų bendradarbiavimą ir dialogą regionų plėtros tarybose“ susirinko įvairių šalies bendruomenių iš įvairių regionų atstovai.
Prezidento patarėjas Paulius Baltokas sako, kad Lietuvai skiriamos europinės investicijos regionų plėtrai įgyvendinamos per lėtai. Vyriausybės atstovai sako, kad procesas buvo sutrikdytas dėl ministerijų ir savivaldybių vėlavimo, tačiau patikino, jog iki metų pabaigos bus suplanuotas 35 proc. lėšų panaudojimas. Finansų viceministrė pabrėžia, kad lėšas svarbu ne įsisavinti, o investuoti, o Šiaulių meras mano, jog procesą turėtų koordinuoti Vyriausybė ir premjerė.