Kai kurių regionų ūkininkus balandžio karščiai paskatino sėją pradėti trimis savaitėmis anksčiau, tačiau kai kur žemdirbiai dėl drėgmės darbų dar negali pradėti.
Žiemos lyg ir nebuvo, o spėlioti, ar ji dar ateis, daržininkai neturi laiko – metas daiginti augalų sėklas. VDU Žemės ūkio akademijos Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto docentė dr. Audronė Žebrauskienė primena svarbiausias sėjos ir daiginių auginimo namuose sąlygas.
Nors vasarį kojos į daržą ir neįkelsite, jau pats laikas pradėti rūpintis būsimu daržovių derliumi. Kokius darbus reikėtų atlikti jau dabar, kad pirmieji galėtumėte džiaugtis pačių užaugintomis gėrybėmis, pataria „Senukų“ Sodo centro specialistė Vitalija Rylienė.
Dar tik gegužės vidurys, o jau sninga kaštonų ir obelų žiedais, bijūnai ruošiasi prasiskleisti. Tradiciniame kalendoriuje gegužės 15-ąja užsibaigia trys Sodininkų dienos, kuomet sodai būdavo saugomi nuo šalnų. Bet šiemet gamta išdaigauja, padovanojusi vasariškos šilumos ir giedro dangaus pavasarį. Tokio nebūta pusšimtį metų...
Pirmųjų pavasario saulės spindulių nekantriausiai laukia daržininkai. Žiema nors ir užsibuvo, dabar pats sėjos metas – tai rodo ir pirkėjų gausa parduotuvėje. Specialistai ragina ir nesivėlinti, ir nepaskubėti, nes kiekvienai daržovei – savas sėjos laikas ir taisyklės.
Šis mėnuo senovėje bene daugiausia iš visų turėjo skirtingų pavadinimų: vadintas paukštlėkiu, viržiu, šiliniu, rujos, dagos, rudugiu. Tie pavadinimai – ir iš gyvosios kalbos, ir iš senųjų kalendorių. Kodėl jų tiek daug?
Ūkininkai nuogąstauja, jog nepalankus sėjai šių metų pavasaris neleis tikėtis gero derliaus. Tačiau mokslininkai sako, kad šiuo metu atšilę orai leis žemdirbiams sėkmingai užbaigti pavasario lauko darbus.
Augalininkyste užsiimančių pakaunės ūkininkų valdose – pavasario darbymetis. Sužaliavusiuose laukuose burzgia traktoriai – tręšiami žiemkenčiai, ruošiamasi vasarinių žemės ūkio kultūrų sėjai.
Patyrę daržovių augintojai jau žino, kad kovo mėnesio pabaiga yra pats tinkamiausias laikas planuoti derlių ir imtis paruošiamųjų darbų. Kaip viską apgalvoti, kad derliaus nebūtų per daug, bet ir nepritrūktų? Ką daryti, kad šviežios daržovės džiugintų ilgiau ir nuo ko pradėti pirmuosius darbus šiltnamyje?