Apie hidrintus riebalus daugelis esame girdėję, tačiau apie iš dalies hidrintų riebalų žalą kalbama mažiau. Apie tai LNK papasakojo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus patarėja Ona Keblienė.
Moksliškai įrodyta, kad visavertė ir sveika mityba ne tik gerina mokinių psichinę ir socialinę savijautą, bet ir didina jų pasitikėjimą savo sugebėjimais, o tai turi įtakos geresniems mokymosi rezultatams. Kaip vaikus sugrąžinti į tinkamą dienos režimą, kokius produktus rinktis, kad jų kasdienė mityba būtų subalansuota ir sveika?
Rugsėjį, be kitų rūpesčių, tėvams prisidėjo dar vienas – jie turi nuolat galvoti, ką įdėti į priešpiečių dėžutę – juk žinoti, ką vaikas valgo, ypač jei jis pradinukas, itin svarbu. Pasirūpinti vaikų maisto racionu, kai jie yra mokykloje, būtina. Tačiau klaidinga galvoti, kad vien tik priešpiečių dėžutės turinys lemia subalansuotą vaikų mitybą.
Vieni išrankiausių valgytojų – vaikai. Ruošiant užkandžius į mokyklą tėvams tenka gerokai pasukti galvą, ką ne tik sveiko, bet ir skanaus įdėti į priešpiečių ir užkandžių dėžutes. Žaismingos vaišės – vienas būdų suvilioti mokyklinio amžiaus vaikus gardžiuotis namuose paruoštais patiekalais.
Daržovės ir vanduo būtini kasdieniame mokyklinio amžiaus vaikų racione. Deja, daržovių jie dažniausiai ir vengia valgyti, o vietoj vandens mieliau renkasi saldintus gėrimus, kurių apskritai neturėtų gerti. Ką daryti?
Sparčiai kylančios maisto produktų, kuro ir logistikos kainos verčia perskaičiuoti maitinimo įkainius ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo įstaigose. Kauno mieste jie nesikeitė daugiau kaip dešimtmetį ir buvo bemaž mažiausi visoje šalyje. Siekiant užtikrinti, kad vaikai gautų kokybiškus bei įvairiapusiškus maisto produktus, kainas siūloma didinti 35 proc. arba nuo 10 iki 32 euro centų. Miesto tarybai pritarus, pokyčiai įsigaliotų Rugsėjo 1-ąją. Net ir tuomet vaikų maitinimo įkainiai Kauno švietimo įstaigose išliktų mažesni arba atitiktų kitų šalies miestų kainų lygį.
Prasidedantys mokslo metai tėvams pateikia nemažai iššūkių. Vienas jų – sveika vaikų mityba. Eglė Juzumas, vaikams subalansuoto maisto tinklaraštininkė, sako, kad didesnė tikimybė, jog maistas atsidurs skrandyje, o ne šiukšlių dėžėje, jeigu priešpiečių dėžutės turinys bus ne tik sveikas, bet ir patrauklus.
Nors vaikai – viena išrankiausių auditorijų, ruošiant jiems pietų dėžutes svarbiausia atsiminti, kad maistas jose turi būti subalansuotas, įvairus, skanus ir sotus, jis turėtų suteikti energijos bent kelioms valandoms – akcentuoja Jolanta Ščipokė. Sveikos mitybos žiniomis ir receptais ji dalijasi tinklaraštyje "Zuikio receptai".
Kaip pasikeis vaiko mityba pradėjus lankyti arba sugrįžus į mokyklą? Ką daryti, kad nekiltų grėsmė namuose įdiegtiems sveikos mitybos principams? Dietistė Vaida Kurpienė atkreipia dėmesį į pradinukų tėvams kylančius iššūkius ir pataria, kaip užtikrinti sveiką ir subalansuotą vaikų mitybą mokslo metams prasidėjus.
"Visi metų laikai yra palankūs tiems, kurie nori sveikiau maitintis, bet ruduo – šiek tiek palankesnis, nes daržovių, vaisių turime ir savo užsiaugintų, ir iš ne taip toli atvežamų, labai įvairių. O valgyti įvairų maistą – labai svarbu", – teigia Vilniaus universiteto Santaros klinikų gydytoja dietologė Justė Parnarauskienė.