- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prasidedantys mokslo metai tėvams pateikia nemažai iššūkių. Vienas jų – sveika vaikų mityba. Eglė Juzumas, vaikams subalansuoto maisto tinklaraštininkė, sako, kad didesnė tikimybė, jog maistas atsidurs skrandyje, o ne šiukšlių dėžėje, jeigu priešpiečių dėžutės turinys bus ne tik sveikas, bet ir patrauklus.
Auksinė formulė
"Jeigu vaikas mokykloje ar darželyje valgo pietus, užkandžių dėžutės turinys gali būti lengvesnis. Jei maistą iš namų nešasi pietums, turinys atitinkamai turėtų būti sotesnis, subalansuotas – gausus lėtai skaidomų angliavandenių, baltymų, riebalų, kad užtektų energijos iki kito sotaus valgymo. Jei vaiko dienotvarkė labai ilga ir po mokyklos dar skuba į būrelius, įvertinkite likusį laiką iki vakarienės namuose ir pasirūpinkite sveiku užkandžiu ar pavakariais", – pataria "Mano vaikas valgo viską" tinklaraščio autorė.
Kasdienį galvos skausmą, ką šįkart dėti į priešpiečių dėžutę, nuvyti padės paprasta maisto dėžutės formulė: pagrindinis patiekalas arba užkandis + vaisiai + daržovės + lengvas užkandis arba desertas.
Paprasta sistema
E.Juzumas primena, kad reikia įvertinti vaiko amžių, valgymo įgūdžius ir produktus paruošti taip, kad valgytojas, atsidaręs dėžutę, galėtų iškart užkandžiauti.
"Mažiesiems pageidautina vaisius ir daržoves supjaustyti mažesniais, vieno kąsnio, gabaliukais: obuolius ir kriaušes – skiltelėmis, didesnius kaulavaisius – per pusę, agurkus riekelėmis ar šiaudeliais ir pan. Jei reikia, nulupkite vaisius, pavyzdžiui, mandariną. Taip pat įvertinkite vaiko galimybes ir gebėjimus valgyti paruoštą maistą švariai – greičiausiai retam dvimečiui bus patogu neišpilsčius ar neišsitepus valgyti troškinį ar birias smulkias kruopas, o vyresnių klasių mokiniai ar net pradinukai tokį maistą suvalgys be problemų", – sako tinklaraštininkė ir priduria, kad į užkandžių dėžutę geriausiai tinka neteplūs maisto produktai, kuriuos patogu valgyti rankomis.
Procesą palengvins ir padės sutaupyti laiko susikurta paprasta sistema. Jeigu turite priešpiečių dėžutę su skyreliais, kasdien pildykite ją tuo pačiu principu, pavyzdžiui, daržoves dėkite kairėje viršuje, vaisius – kairėje apačioje, pagrindinį patiekalą – dešinėje viršuje, o desertą – dešinėje apačioje. Taip niekada nepamiršite, ko dar trūksta.
Eglė Juzumas: vaikai, kaip ir suaugusieji, valgo akimis, todėl estetika ruošiant priešpiečių dėžutę yra svarbi.
Tinkamas indelis
Renkantis indelį užkandžiams svarbu, kad jis būtų sandarus ir kuprinėje ar krepšyje netyčia neatsidarytų ir maistas neišvirstų prie sąsiuvinių ir knygų. E.Juzumas taip pat pataria ieškoti dėžutės su skyreliais maistui. Tai itin svarbu ne tik išrankiems vaikams, kuriems nepatinka, kai maistas liečiasi, bet taip atskiruose skyreliuose sudėtas maistas ilgiau išlieka šviežias ir nepraranda savo išvaizdos.
"Tarkime, įdėjote pjaustytų pomidorų, kurie liečiasi su sumuštinio duona ar džiūvėsėliais, – kol ateis priešpiečių metas, duona bus sudrėkusi, krekeriai sutižę ir nemalonūs valgyti. Toks maistas pasmerktas keliauti į šiukšliadėžę", – vardija E.Juzumas.
Svarbu pasidomėti, iš ko pagaminta dėžutė: nerūdijančio plieno dėžutės yra ilgaamžiškesnės, ne taip greitai susidėvi, rečiau lūžta dangteliai. Tačiau plastikinių dėžučių pasirinkimas daug didesnis ir jos paprastai būna vaikams patrauklesnės – spalvingos, su paveikslėliais.
Renkantis plastikinę dėžutę, reikia pasidomėti iš kokio plastiko ji pagaminta – svarbu, kad būtų be sveikatai kenksmingos medžiagos BPA (bisfenolio A) ir, jeigu yra galimybė, tvariau rinktis iš perdirbtų medžiagų pagamintą dėžutę.
Mielos smulkmenos
Maisto tinklaraštininkė E.Juzumas sako, kad gražiai pjaustytos daržovės yra miela, nors ir nebūtina papildoma pastanga. Žinoma, vaikams patinka įvairiomis formelėmis supjaustytos daržovės ar vaisiai, sumuštiniai su besišypsančiu veideliu – valgyti iškart smagiau, apetitas pagerėja.
"Vaikai, kaip ir suaugusieji, valgo akimis, todėl estetika ruošiant priešpiečių dėžutę yra svarbi. Tačiau nebūtina kiekvieną rytą praleisti papildomų 15 minučių pjaustant širdeles ar žvaigždeles iš agurkų. Tiesiog stenkitės parinkti įvairiaspalvį maistą, mažus pomidoriukus ar morkytes, sudėkite viską patraukliai. Mokantiems skaityti įdėkite mielą ir jaukų raštelį, pavyzdžiui "Myliu tave", "Linkiu gražios ir smagios dienos", "Gal vakare nuveikime ką nors smagaus?" ir pan. Taip pradžiuginsite valgytoją ir priminsite, kad apie atžalą galvojate net ir tada, kai nesate kartu", – pagalvoti apie mažas, bet mielas smulkmenas ragina Eglė.
Parengta pagal pranešimą spaudai
Užkandžių dėžutės turinys
Pirmas variantas
• Keksiukai su daržovėmis ir sūriu,
• paprikų šiaudeliai ir agurkų žvaigždutės,
• mandarinas, vynuogės, migdolai.
Antras variantas
• Keksiukai su cukinijomis, kukurūzais ir sūriu,
• mocarela sūris + vyšniniai pomidorai,
• avietės + šilauogės,
• džiovintos vyšnios.
Trečias variantas
• Keksiukai su vyšniniais pomidorais ir fetos sūriu,
• agurkų lazdelės, mažos morkytės, alyvuogės,
• kriaušė + graikiniai riešutai.
Kiaušinių ir daržovių keksiukai su trimis skirtingais įdarais
Keksiukams:
6 kiaušiniai,
125 ml pieno,
2 šaukštai kvietinių arba šviesių speltos miltų,
žiupsnelis druskos ir pipirų.
Pomidorų ir fetos įdarui:
150 g vyšninių pomidorų,
150 g fetos sūrio,
2 šaukšteliai šviežių čiobrelių.
Daržovių ir sūrio įdarui:
100 g brokolio žiedynų,
1 morka,
1 sauja šaldytų žirnių,
1 sauja tarkuoto Čederio sūrio.
Cukinijų, kukurūzų ir mocarelos įdarui:
1 cukinija,
200 g konservuotų kukurūzų,
1 rutuliukas mocarelos sūrio.
Įkaitinkite orkaitę iki 180 C. Į keksiukų formą įtieskite 6 popierines formeles. Jas papildomai galite patepti plonu sviesto arba aliejaus sluoksniu. Dubenyje gerai išplakite kiaušinius, pieną ir miltus. Pagardinkite druska ir šviežiai grūstais pipirais. Į paruoštas keksiukų formeles dėkite po kupiną šaukštą paruošto įdaro (žr. žemiau), užpilkite kiaušinio plakiniu ir kepkite 20–25 minutes arba kol keksiukai išsipūs ir gražiai pagels. Iškepusius perkelkite ant aušinimo grotelių, kad pravėstų. Patiekite šiltus arba atvėsusius dėkite į užkandžių dėžutę. Nesuvalgytus keksiukus apvyniokite plastikine plėvele. Supakuotus sudėkite į užspaudžiamus maišelius arba sandarius indelius, laikykite šaldytuve iki 3 dienų arba dėkite į šaldiklį iki 2 mėnesių.
Pomidorų ir fetos įdaras: pomidorus perpjaukite pusiau (arba ketvirčiais, jei didesni), sumaišykite su trupintu fetos sūriu ir čiobrelių lapeliais.
Daržovių ir sūrio įdaras: susmulkintus brokolius, morkas ir žirnelius nuplikykite verdančiu vandeniu, palaikykite 2 minutes, išgriebkite ir perliekite šaltu vandeniu. Gerai nusausinkite, sumaišykite su tarkuotu sūriu.
Cukinijų, kukurūzų ir mocarelos įdaras: cukinijas sutarkuokite ir rankomis iš cukinijų išspauskite kuo daugiau skysčio. Sumaišykite su nusausintais konservuotais kukurūzais ir tarkuotu mocarelos sūriu.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ant rudeninio stalo – šilumos ir jėgų teikiantis maistas (receptai)
Rudens sezonu mūsų kasdieniai įpročiai keičiasi: šilumos ir jaukumo norisi ne tik aprangoje, bet ir lėkštėje. Mitybos specialistė Gabrielė Urbonaitė primena, kad tinkamai parinktas maistas šiuo laikotarpiu gali padėti išl...
-
Trečiadienis – žuvadienis: pravers kelios gudrybės (receptai)
Dažniau valgyti žuvį ar jūros produktus – vienas paprasčiausių būdų sveikiau maitintis nesiimant drastiškų pokyčių savo mitybos įpročiuose. Kad su malonumu žuvį pietums ar vakarienei valgytų visa šeima, renkantis rūš...
-
Ant stalo – kiaulienos nugarinė (receptai)
Kas kitas vis labiau vėstant orams suteiks geresnės nuotaikos ir savijautos nei virtuvėje garuojantys maistingi ir gardūs patiekalai? Kiaulienos nugarinė – maistingas ir universalus ingredientas, puikiai tinkantis skirtingiems patiekalams gaminti. ...
-
Virtuvė pakvips obuoliais (receptai)
Obuoliai tarp rudens gėrybių – populiariausi. Ne veltui – nors daugeliui jie siejasi su saldžiais kepiniais, turbūt nėra patiekalo, kurio šie vaisiai negalėtų papildyti. Jie puikiai tinka ir padažams, salotoms, dera prie įvairių m...
-
Valgomosios gėlės: gražu, bet ne visada saugu
Jau nieko nebestebina, kai maistas puošiamas džiovintomis arba šviežiomis gėlėmis, jų žiedlapiais. Kai kurios gėlės iš tiesų patiekalui suteikia išskirtinumo, tačiau ne visos yra valgomos, o kai kurių žiedai gali sukelti...
-
Fermentuotas maistas – natūralus būdas stiprinti imunitetą1
Įsibėgėjant rudeniui, daugelis iš mūsų ima ruoštis šaltajam sezonui. Po gausaus derliaus daržovių konservavimas yra vienas pagrindinių virtuvės darbų. Šaltuoju sezonu mūsų organizmui itin naudingas fermentuotas maistas. ...
-
Prikelkite duoną antram gyvenimui (receptai)
Duona ir kepiniai yra kasdieniai produktai, kuriuos mėgstame šviežius, traškius ir minkštus. Tačiau vos iš jų išgaruoja drėgmė, kepiniai greitai pasensta ir pradeda kietėti. Tačiau, žinomo keliautojo ir kulinaro Vyta...
-
Humusas – tobulas mūsų organizmui (receptai)4
Įvairių pasaulio kraštų virtuves išbandyti mėgstantys lietuviai nebejotinai jau spėjo atrasti vieną pagrindinių Artimųjų Rytų virtuvės patiekalų – humusą. Šio iš avinžirnių gaminamo produkto skoninės, maistin...
-
Gaivūs desertai su paskutinėmis sezono uogomis (receptai)
Besitęsiantys gana šilti orai gundo sodo ir daržo gėrybėmis. Kad paskutinių šiltojo sezono uogų atsivalgytume iki soties, jas galima įtraukti į įvairius receptus. Maisto tinklaraščio „5 produktai“ autorė Roma L...
-
Tobula vakarienė: skanu, greita, taupu (receptai)
Makaronai ir sūris – žanro klasika nuo senų laikų, tad kas galėjo pagalvoti, kad šis derinys taps tokia pasauline sensacija? Prieš kelerius metus socialinius tinklus užvaldęs makaronų su kepta feta receptas virto fenomenu. Nebrangus...