- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Ypatinga: Biržų giria – viena didžiausių Lietuvos sengirių su itin mažai paliestais brandžiais miškų plotais ir ypatingai turtinga biologine įvairove.
-
Įspūdingi: norintiems pamatyti stambiausių Europoje gyvenančių laukinių gyvūnų – stumbrų – verta sukti į Pašilių stumbryną Panevėžyje.
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Iškeisk miestą į mišką: Aukštaitijos girių didybė
-
Pažiba: Rozalimo miško parkas – 287,6 ha užimantis miško parkas, kuriame yra 4,4 km ilgio pažintinis takas.
Aukštaitija – didžiausias Lietuvos etnografinis regionas, pasižymintis turtinga istorija, kultūra, papročiais ir, žinoma, nuostabiu gamtos grožiu. Čia plyti didingi miškai, ramybe alsuoja senosios girios, tyvuliuoja ežerai, o žvelgti į tolius kviečia kalvos. Pasinerti į gamtos prieglobstį kviečia miškininkų įrengti ir prižiūrimi rekreaciniai objektai.
Girios turtai
Pradėkime keliauti nuo pat „viršaus“. Tikras šiaurės Lietuvos pasididžiavimas – Biržų giria, viena didžiausių Lietuvos sengirių su itin mažai paliestais brandžiais miškų plotais ir ypatingai turtinga biologine įvairove.
Girioje galite išvysti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų ir gyvūnų rūšių. Čia gyvena mažieji ereliai rėksniai, juodieji gandrai, vištvanagiai, uralinės pelėdos, žvirblinės pelėdos, baltieji kiškiai, taip pat galite sutikti kanopinių žvėrių, vilkų ir net lūšių (jų šioje sengirėje – daugiausia Lietuvoje). Pasigėrėję girios turtais, galėsite atsikvėpti net keliose erdviose poilsiavietėse – Lujėnų, Vidugirio, Baublynės, Linksmagirės.
Norintiems pasivaikščioti pažintiniu taku, miškininkai siūlo Užušilių miško pažintinį taką. Nors takas neilgas, jame gausu informacinių stendų, kurie padės daugiau sužinoti apie mišką, jo augalus ir gyventojus. Taip pat galėsite išspręsti gamtinį testą ir rasti atsakymus į jo klausimus. Romantikams skirta kita tako dalis, vedanti į sengirės lopinėlį, tik ši tako dalis nėra žiedinė, tad tuo pačiu taku teks grįžti atgal. Take įrengta poilsiaviečių ir atokvėpio aikštelių, atveriančių gražiausias miško vietas.
Rokiškyje miškininkai būtinai kviečia aplankyti vieną didžiausių ir gražiausių poilsiaviečių – Miliūnų tvenkinio. Apūniškio miškas prie Miliūnų tvenkinio yra viena vertingiausių Valstybinių miškų urėdijos Rokiškio regioninio padalinio rekreacinių zonų, kuri suteikia įvairaus poilsio gamtoje galimybių. Čia galima pasivaikščioti gražiu mišku, grybauti, pasivažinėti dviračiu ar pailsėti prie vandens telkinio.
Stumbrai – iš arti
Kita ypatinga šio krašto vieta – pažintinis takas „Į girią“. Pažintinį kompleksą sudaro 800 m ilgio takas su regykla į pelkę ir poilsiavietė. Takas prasideda ties poilsiaviete „Papučkynė“ ir eina ratu, tad, apėję taką, vėl grįšite į poilsiavietę.
Įspūdingi: norintiems pamatyti stambiausių Europoje gyvenančių laukinių gyvūnų – stumbrų – verta sukti į Pašilių stumbryną Panevėžyje. Valstybinių miškų urėdijos nuotr.
Norėdami pamatyti stambiausių Europoje gyvenančių laukinių gyvūnų – stumbrų – keliaukite į Pašilių stumbryną Panevėžyje. Po rekonstrukcijos 2023 m. duris atvėrusiame stumbryne lankytojai turi išskirtinę galimybę iš arti stebėti stumbrus, gyvenančius jiems sukurtomis artimomis natūraliai aplinkai gyvenimo sąlygomis. Pašilių stumbrynas užima beveik 50 ha aptvertą plotą, kurio didžioji dalis apaugusi mišku. Lankytojai gali stebėti stumbrus nuo specialios apžvalgos aikštelės, pasivaikščioti pažintiniu Pašilių stumbryno taku, naudotis laužaviete ir poilsio suolais.
Tikra Pakruojo rajono pažiba – Rozalimo miško parkas. Tai – didelis, 287,6 ha užimantis miško parkas, kuriame yra 4,4 km ilgio pažintinis takas, erdvi renginių vieta su vasaros estrada, miško klasė, mitologinis akmuo su Švč. Mergelės Marijos pėda, medinių skulptūrų ir kitų įspūdingų objektų, kuriuos verta išvysti.
Augalų ir gyvūnų grožis
Norintiems pasigrožėti išskirtiniais dekoratyviniais augalais ir medžių drožiniais siūloma aplankyti Anykščių regioninio padalinio Troškūnų arboretumą, kurį sudaro parkinė ir dekoratyvinių augalų dalis. Šalia arboretumo eksponuojama miško ūkio technika, Troškūnų girininkijoje įrengtas nedidelis muziejus.
Laukinių gyvūnų išsiilgusius miško lankytojus nudžiugins ekspozicinis aptvaras „Mikierių danielynas“. Jame puikiai praleisite laiką grožėdamiesi laukine gyvūnija, tvarkinga ir ramia aplinka. Viską stebėsite iš apžvalgos aikštelės, esančios šalia aptvaro. Pasigrožėję aptvare gyvenančiais danieliais ir pasižvalgę po šalia esančią Mikierių girininkijos inkilų ekspoziciją, prisėskite pailsėti ar užkąsti miškininkų įrengtoje pavėsinėje.
Mėgstantiems aktyvų laisvalaikį ir norintiems pasportuoti gamtoje, puikiai tiks šalia Ukmergės plytinčio Pivonijos šilo įrengtas sveikatingumo takas. Šile įrengtų sveikatingumo takų ilgis – 3,45 km. Pasportavę ar ramiai pasivaikščioję, galėsite atsikvėpti pavėsinėje.
Gausu vietų pailsėti
Norintiems ramaus gamtos prieglobsčio miškininkai rekomenduoja apsilankyti Baltojo kalno take „Ateik, žmogau, tyla priglausiu“. Pažintinis takas prasideda ties Baltojo kalno apžvalgos aikštele, nuo kurios atsiveria įspūdingas vaizdas į Nerį. Take gausu vietų pailsėti – įrengta suoliukų, pavėsinių. Tako aplinką puošia medinės skulptūros.
Patarimas vandens turizmo mėgėjams – būtinai aplankykite Švenčionių rajono Aukštagirio stovyklavietę su prieplauka. Stovyklavietė įrengta ant Žeimenos upės kranto ir yra pritaikyta stovyklauti vandens turistams. Šioje vietoje rasite būtiniausią įrangą, reikalingą stovyklavimui.
Pažiba: Rozalimo miško parkas – 287,6 ha užimantis miško parkas, kuriame yra 4,4 km ilgio pažintinis takas. Valstybinių miškų urėdijos nuotr.
Vasarotojų labai mėgstama Mažojo Siaurio poilsiavietė. Čia rasite viską, ko reikia geram poilsiui, – stalą, suoliukų, atgaivą po medžių šešėliais ir gražų vaizdą į Mažojo Siaurio ežerą.
Važiuojantiems link ežerais pasidabinusios Ignalinos, miškininkai siūlo sustoti Almajo stovyklavietėje. Didelė stovyklavietė įsikūrusi šalia Ginučių, prie Almajo ežero kranto. Čia įrengta gausi rekreacinė infrastruktūra, yra pavėsinių, rekreacinių baldų komplektų, laužaviečių ir lieptų į ežerą.
Kita erdvi stovyklavietė – Vaišniūnų. Ji įrengta prie Dringio ežero kranto. Joje gausu miško baldų, pavėsinių, daug erdvės judriesiems žaidimams. Į stovyklavietę patogu atvažiuoti, nes šalia yra daug vietos pastatyti automobiliams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Supermėnulio šou: paskutinis šansas šiais metais
Dangaus stebėjimo entuziastai šią savaitę turi šansą „sugauti“ paskutinįjį supermėnulį šiais metais. Kito tokio reginio dar teks palaukti beveik metus. Tai bus ketvirtasis ir paskutinis šių metų supermėnulis, ...
-
Vyriausybė nutarė išplėsti Širvintos kraštovaizdžio draustinį1
Vyriausybė trečiadienį nutarė išplėsti Širvintos kraštovaizdžio draustinį. ...
-
Į šešis Kretingos rajono tvenkinius paleista pusantro tūkstančio žuvų1
Šeši Kretingos rajono tvenkiniai pagausinti žuvų ištekliais. Iš viso į juos paleistos keturios žuvų rūšys, kurių bendras skaičius siekia kiek daugiau nei pusantro tūkstančio. ...
-
Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos ataskaitoje – nerimą keliančios išvados
Nauja Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos (IUCN) ataskaita atskleidė dramatišką migruojančių sėjikinių paukščių populiacijų mažėjimą visame pasaulyje. ...
-
Lesyklėlių sezonas prasideda: ką verta žinoti?
Atvėsus orams, nemaža dalis gyventojų atidaro lesyklėlių sezoną. Kuo pavaišinti į jas atskrendančius paukštelius ir kokių klaidų nedaryti? ...
-
Šunų parodoje – visų veislių gražuoliai7
Šį savaitgalį Akademijos miestelyje, Kauno rajone vyksta visų veislių šunų paroda. ...
-
Mokslininkai įspėja, kad dar ne pabaiga: gamtos kataklizmų tik daugės6
Šie metai, 2024-ieji, gali tapti rekordiniai – karščiausi per visą stebėjimų istoriją. Europos Sąjungos klimato stebėsenos tarnyba įspėja: tikėtina, tai dar ne pabaiga. Daugės ir gamtos kataklizmų. ...
-
Jūrinis erelis – vienas įspūdingiausių plėšriųjų paukščių
Jūrinis erelis (Haliaeetus albicilla) yra vienas didžiausių Eurazijos vidutinių ir šiaurinių platumų dieninių plėšriųjų paukščių. Kūno ilgis – 69–92 cm, patinų kūno masė – apie 4 100 g, patelių – 5 ...
-
Į Klaipėdos gatves atklydo briedis3
Rudeninis gamtos šauksmas vėl atvijo miškų galiūną briedį į Klaipėdą. Antradienį ryte suaugęs gyvūnas blaškosi ties judriomis Minijos ir Nemuno gatvėmis. ...
-
Lietuvos zoologijos sodo gyvūnams – nauji „žaislai“
Dažniausiai išgirdus žodį žaislai, pagalvojame apie vaikus. Visgi tam tikros užimtumo priemonės yra reikalingos ir gyvūnams. Spalio pabaigoje į Lietuvos zoologijos sodą iš Jungtinių Amerikos Valstijų ir Australijos atkeliavo specialiai...