Dešimtys aplankytų šalių fotografei tapo kelione į save

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Daug adrenalino ji gavo Kolumbijoje, kai leidosi į 120 m urvą. Instruktažas, virvės, automatiškai užsirakinanti jungtis (karabinas) ir – žemyn.

"Kai pradedi leistis atsispirdama į žemę, gylio nematai, nejauti, – šyptelėjo Berta. – Bet staiga uolos tarsi prasivėrė ir pakibau ore. Atsivėrė milžiniškas plotas, 120 m aukštis, keistas čia gyvenančių šimtų paukščių klykavimas, požeminis lietus. Pradėjau tankiai kvėpuoti, supanikavau. Bet netrukus nusiraminau, po truputį nusileidau žemyn."

Tikrai matei vandenyną?!

Peru sužavėjo garsiais prieš 200 m. pr. m. e. – 600 m. e. sukurtais Naskos piešiniais. Stilizuotos figūros, geriausiai matomos tik iš dangaus, ir dabar kelia mokslininkų susidomėjimą.

"O už valandos kelio nuo ten, dykumoje, radome kapines, kuriose palaidotos mumijos, – nakvynę neįprastoje vietoje pamena Berta. – Keistas jausmas atkastuose kapuose matyti mumijas su dredais."

Argentinoje, Valdeso pusiasalyje, neįmanoma buvo atplėšti akių nuo šimtų bedančių (ūsuotųjų) banginių ir kitų gyvūnų.

Banginių atplaukia medžioti kinų, japonų žvejai, o argentiniečiai įspėjamaisiais šūviais apšaudo atvykėlius, apsupa laivus.

"Kinai kelis mėnesius neišeina iš laivo, laukia, kol juos išleis, – banginiai toje vietoje poruojasi, sulaukia palikuonių ir su jaunikliais išplaukia. – Neapsakomas jausmas, kai nesusilaikiusi šoku į vandenį, o pro mane it autobusas ar siena praplaukia milžiniškas banginis."

Susižavėjimą matant greta nuostabius gyvūnus ar gamtos vaizdus vėl keičia paprasti, tačiau savo natūralumu tyri žmonės.

Viename Bolivijos kaimelyje iš pradžių vietiniai nenorėjo fotografuotis, tačiau netrukus atsivėrė.

Gamino valgyti, pakvietė į svečius ir užvertė klausimais: "Matėte vandenyną? Tikrai?! O kaip jis atrodo? Ir valgei krabą?! Ooo..."

Ir it stebuklą stebėjo lietuvės jiems parodytus nufilmuotus kadrus iš kelionių prie vandenynų.

"Ir tu ten tikrai buvai?! – vis negalėjo patikėti niekada jūros nematę žmonės, išgyvenantys sausrą, matantys išdžiūvusių upių vagas. – Tuomet suvoki, kad daug dalykų mes tiesiog neįvertiname."

Berta aplankė daug civilizacijos neliestų vietų, girdėjo daug nuostabių istorijų.

"Paradoksas, bet gal patys prisidedame prie to, kad vietos jau nebe tokios?" – retoriškai klausė B.Tilmantaitė, kurios pirmos iš lietuvių nuotraukos su istorijomis iš Sibiro ir Malaizijos jūrų klajoklius, papuošė ir "National Geographic" žurnalo viršelius.

Gražiausi kadrai – širdyje

Dabar ji jau nesijaudina dėl praleistų kadrų. Seniau tai erzino, nedavė ramybės. Tačiau suprato, kad ne tik praleidžia kadrą, bet, svarbiausia, neišgyvena matomo momento.

Ji tik vėliau suvokė gero draugo, rašytojo Gedimino Kajėno žodžius: "Žinai, supratau, kad galiu ir nerašyti."

Palengvėjo. Ji išsivadavo – pačios gražiausios akimirkos liko galvoje. O nuostabių fotografijų ir istorijų užtenka.

"Dažnai jos atkeliauja it magiškasis realizmas. Kažkas nutinka, arba pasiduodi aplinkybėms ir tave nuveda į kažkokią vietą, kur sutinki žmogų, kuris tampa neįtikima istorija", – prisipažino moteris, kuri 2008 m. Danijoje mokėsi fotožurnalistikos, Kinijoje – multimedijos, dėsto Vilniaus universitete.

Taip Čilėje, Tokopilla kaimelyje, ji atrado mažutę istoriją: seniau kasyklose dirbęs, dabar beveik 40 metų nardantis ir jūros gėrybes renkantis Ivanas save vadina dokumentinių filmų čempionu.

"Ten niekas nevyksta. Ir jo pramogos – dokumentiniai filmai, – pasakojo Berta. – Kai jis išgirdo, kad noriu jį nufotografuoti ir aprašyti istoriją, ko jis net nedrįso svajoti, vyras susigraudino. Graudinausi kartu. Nesvarbu, ar tą istoriją parduosiu, ar uždirbsiu. Bet tas procesas, laikas su juo – neužmirštamas. Dėl tokių dalykų verta dirbti."

Tuomet Berta nusižengė savo taisyklėms: į atmintuką įrašė ir čiliečiui padovanojo jo nuotraukas.

"Bet tikrai galiu patekti į žurnalą?! – atsisveikindamas vis dar nepatikėjo dokumentikos čempionas, paprašęs leidinį atsiųsti adresu – Tokopilla (šiame kaime jį visi pažįsta). – Jei išties taip įvyks, tuomet aš galėsiu ramiai numirti."

"Nanook" sėkmė

"Nanook" projektas "Galia nugalėti" apie Lietuvos parolimpiečius gavo daugybę apdovanojimų, taip pat – Anglijoje ir JAV (antroji vieta – vienąkart nusileido, kitąkart aplenkė "The New York Time" darbus).

Naujųjų medijų agentūrą Nanook.lt įkūrė su kolega, taip pat žinomų žurnalistu ir fotografu Artūru Morozovu.

Neseniai vieną dieną po vandeniu veikė jos įrengta paroda "Girstučio" baseine. Penkios istorijos iš trijų žemynų dabar eksponuojamos Čečėnijos aikštėje Kaune.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Aras

Aras portretas
Nouostabi foto. Užburiantis žvilgsnis.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių