- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kartu su pavasariu į Kauną sugrįžta frankofoniška kultūra. Iki pat kovo 31-osios miestiečiai kviečiami dalyvauti virtualiosiose paskaitose, koncertuose, parodų peržiūrose, diskusijose ir įsimintinose degustacijose.
Verslas ir švietimas
Renginiai skirti kovo 20-ajai – Tarptautinei frankofonijos dienai – atskleis prancūzakalbių šalių švietimo, istorijos, politikos ir kultūros subtilybes.
„Tradicinis renginių ciklas suvienija milijonus frankofonijos gerbėjų visame pasaulyje. Organizatoriai pasistengė, kad paskaitų ir parodų apie turtingą prancūziškai kalbančių šalių kultūrą gausa įkvėptų nesustoti domėtis. Galbūt pradėsite mokytis prancūzų kalbos ar į savo racioną įtrauksite naujų skonių. Visą mėnesį kauniečiai turės galimybę pažinti frankofoniją dalyvaudami renginiuose gyvai arba virtualiai“, – kalbėjo Kauno vicemeras Mantas Jurgutis.
Tradiciškai kovo mėnesio veiklų ciklas pradedamas tarptautine moksline konferencija „Frankofoniškojo pasaulio kultūra ir politika“, kurioje dalyvaus Frankofoniškųjų universitetų agentūros (AUF) Centrinės ir Rytų Europos šalių prezidentas Mohamedas Ketata, Prancūzijos, Kanados, Rumunijos ambasadų Lietuvoje atstovai. Šįkart renginys virtualus.
Kovo 7 d. kauniečiai kviečiami į viešą paskaitą „Emanuelis Levinas: filosofija anapus teorijos“, kurioje Vilniaus universiteto profesorius, filosofijos daktaras Tomas Sodeika aptars E.Levino pastangas plėtoti tokią filosofinę koncepciją, kuri peržengia tradiciškai suprantamos teorijos ribas. Antroje mėnesio pusėje į viešą paskaitą „Emmanuelio Levino filosofija šiandien“ pakvies dr. Viktoras Bachmetjevas. E.Levino filosofiją būtų galima laikyti reakcija į didžiųjų totalitarinių XX a. režimų nusikaltimus, ypač į Europos žydus ištikusią tragediją – Holokaustą. Holokaustas neretai suvokiamas kaip ypatingas lūžio momentas, tad kyla klausimas, ar E.Levino filosofinis mąstymas sietinas tik su šiomis aplinkybėmis. Paskaitoje svarstoma, kokių pamokų E.Levino etika gali pasiūlyti dabartiniam žmogui, peržengusiam XXI a. slenkstį.
Į Eksportuotojų pusryčius pakvies Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Europos įmonių tinklas, per nuotolinį pokalbį-diskusiją su kamerūniečiu Wilfredu Tchasse bus galima išgirsti apie jo gyvenimo vingius Afrikoje, Europoje ir Lietuvoje.
Organizatorių nuotr.
Atskirose paskaitose frankofonijos mėnesio svečiai pristatys šiuolaikinį Kanados meną, jo kryptis, nuolatinį ieškojimą ir atradimus; prancūzų kalbos, jos mokymosi ypatumus, jos sąsajas su anglų kalba, žodyno panašumus ir skirtumus, istorines sąlygas, lėmusias tokius glaudžius ryšius. VDU stažuotoja Elise Vielles organizuoja B2 lygio prancūzų kalbos teksto diktantą.
Pažintis su Mažuoju Paryžiumi
Vytauto Didžiojo universiteto docentas Gediminas Jankauskas viešoje paskaitoje „Prancūzų kino istorija: poetinio realizmo fenomenas“ leisis į Prancūzijos nacionalinio kino istoriją. Per daugiau kaip 120 metų šis menas išsikovojo išskirtinę vietą kinematografijos pasaulyje. Ne kas kitas, o Prancūzija inicijavo daug kino naujovių. Paskaitos tema tapęs prancūzų kino poetinis realizmas, kurio pradžia sutapo su pirmųjų garsinių filmų atsiradimu, pasaulio kinematografijai suteikė naują stilių, įkvėpė daug naujų temų ir išugdė visą plejadą žymių kino kūrėjų.
Bene ryškiausiu programos akcentu taps virtualioji paroda „Tarp Kauno ir Paryžiaus“. Joje bus pristatyta žymių tarpukario menininkų Miko ir Kipro Petrauskų išsaugotų eksponatų įvairovė. Fotografijose, dokumentuose, laiškuose ir rankraščiuose užfiksuota prancūzų menininkų veikla Pirmosios Lietuvos Respublikos Kaune laikais, Valstybės teatro solistų gastrolės, studijos ir gyvenimas Prancūzijoje.
Galbūt pradėsite mokytis prancūzų kalbos ar į savo racioną įtrauksite naujų skonių. Visą mėnesį kauniečiai turės galimybę pažinti frankofoniją dalyvaudami renginiuose.
Su Prancūzijos pėdsakais Kaune, istorinėmis legendomis ir skoniais išsamiau susipažinti padės specialiai tam sukurtas maršrutas „Bonjour, Kaunas“. Pasivaikščiojimai atmintyje išliks ilgam – juk tarpukariu laikinąja sostine tapęs Kaunas neatsitiktinai vadintas Mažuoju Paryžiumi. Miestas išsiskyrė elegantiška architektūra, vakarietišku skoniu, aukšto lygio restoranais ir salonais.
Į kultūrą – per maistą
Daugeliui frankofoniška kultūra asocijuojasi su gurmanišku maistu ir įspūdinga skonių palete, tad iki pat kovo pabaigos mieste netrūks su tuo susijusių renginių. Vienas jų – Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje organizuojama diskusija „Duona, sūris ir prancūzai: šventi reikalai“. Renginys apžvelgs prancūzų virtuvės pradžią nuo viduramžių, didesnį dėmesį skiriant aukštosios prancūzų virtuvės atsiradimui, kuri datuojama nuo XXVII a. ir siejama su virtuvės šefu La Varrene. Renginyje bus analizuojama, kokią įtaką prancūziška virtuvė ir jos patiekalai darė Europai, – prieš šimtmečius ir dabartiniu metu.
„Didžiulę prancūzų gyvenimo dalį sudaro maistas. Geri ir pagal autentiškas tradicijas pagaminti patiekalai vienija ir, prireikus, padeda susitaikyti, o valandų valandas trunkantys pokalbiai prie stalo suteikia harmonijos ir meilės kiekvieniems namams. Tad susitikime pasikalbėti apie prancūzus prie bendro stalo su aistringomis frankofonijos kultūros puoselėtojomis Lietuvoje – Aušra Fokiene ir Roberta Rutkauskiene“, – kviečia Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos atstovė Monika Straupytė.
Per nuotolinį prancūzišką pikniką bus ragaujama autentiškų prancūziškų sūrių ir tradicinių kepinių, kalbama apie piknikus, jų kultūrą ir istoriją, kurios šaknys veda į Prancūziją.
Kauno technologijos universiteto teatro studija „44“ pakvies į kanadiečių aktoriaus, dramaturgo ir režisieriaus Wajdi Mouawado pjesės „Alfonsas“ skaitymą. Kūrinyje pasakojama apie keturiolikmetį berniuką, kurio dingimas iš namų sukelia ant kojų visą jo šeimą ir apylinkės policiją. Alfonsas, svajoklis, išėjęs į, atrodytų, paprasčiausią kelionę, išgyvena neįtikėtiną susitikimą su esamais ir nesamais vaizduotės išlaisvintais personažais, taip mums primindamas, ką iš tiesų reiškia būti jaunam, ir kaip ar kada toji jaunystė yra prarandama.
Baigiantis mėnesiui, Kauno kameriniame teatre bus rodomas spektaklis „Dviejų kliedesiai“ pagal legendinio prancūzų dramaturgo Eugène’o Ionesco pjesę. Spektaklis bus rodomas prancūzų kalba su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą.
Frankofonijos mėnesį vainikuos jautrus ir užburiantis Evelinos Sašenko ir Vyganto Kazlausko nemokamas koncertas LA VIE EN ROSE. Elegantiška muzika įkvėps pajusti frankofonijos šalių dvasią, kvies mėgautis ir branginti kiekvieną akimirką, kaip moka tuo garsėjanti prancūzų tauta.
2022-ųjų Frankofonijos mėnesio renginių programa siūlo per 30 skirtingų veiklų ir užsiėmimų. Daugiau apie juos – internete.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„V–14“ koncerte pasirodys ir Nombeko Augustė
Šiais metais „V–14“ koncertas, skirtas Valentino dienai, sulauks ypatingo papildymo – prie Gabrieliaus Vagelio prisijungs sparčiai kylanti atlikėja, dainų autorė ir socialinių tinklų įžymybė Nombeko Augustė. Šis ...
-
V. Valento tapyba: meistrystė, gylis ir klasikos aidai
Kauno kolegijos Menų akademijos „Pelėdų kalno“ galerijoje veikia personalinė Vidmanto Valento tapybos darbų paroda. ...
-
Kultūros ir sporto renginiai sausio 21–26 d.
Sausio 21 d. Taurakiemio laisvalaikio salė: 18 val. edukacija „Balto molio paslaptys“. Edukatorė Lina Mažrimienė. Ringaudų laisvalaikio salė: 18 val. pažintinis edukacinis vakaras su kanklėmis „Kaip skamba kanklės? Pažink, pajus...
-
Kauniečio šuolis aukštyn pasauliniame aktorių reitinge: pasijutau rimtu artistu21
Metų pradžia aktoriui ir režisieriui Kęstučiui S. Jakštui pažėrė malonią staigmeną. Iš aktorių agentūros sulaukė žinios, kad pasauliniame aktorių reitinge IMDB pakilo į solidžias pozicijas. ...
-
Sugiharos namuose – nauja interaktyvi ekspozicija: tikiu, kad čia atvyks daug japonų1
Čiunės Sugiharos namuose atveriama nauja interaktyvi ekspozicija ir patirtinės ekskursijos. Su puodeliu arbatos, japoniškais saldėsiais, istorijomis ir atminimo nuotrauka gyvybės vizoje. ...
-
Irena Ribačiauskaitė: baleto spektakliai vaikams leido užsiauginti žiūrovus
Kauno valstybiniame muzikiniame teatre (KVMT) trisdešimt metų baletmeistere dirbusi Irena Ribačiauskaitė mini 80-ąjį jubiliejų. Jubiliatė pasveikinta sausio 12 d. teatre vykusio Anželikos Cholinos baleto „Dezdemona“ metu. ...
-
Noriu to, kas tikra!
„Auksinis drakonas“ – vokiečių dramaturgo Rolando Schimmelphennigo tragikomedija, kurios premjera Kauno miesto kameriniame teatre įvyko dar 2023-iųjų birželį. ...
-
Išaiškinta Raudondvario grafo Benedikto Henriko Tyszkiewicziaus bičiulio tapatybė4
Grafas Benediktas Henrikas Tiškevičius (gim. 1852 Nemėžyje – m. 1935 m. Mentone, Prancūzijoje) – keliautojas, fotografas, kurio išskirtinis paveldas vis plačiau atrandamas ir vertinamas ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniu mastu....
-
Sugiharos namuose atveriama interaktyvi ekspozicija, vyks pojūčių ekskursijos3
Tarpukario Japonijos diplomato Čiunės Sugiharos namuose Kaune atveriama interaktyvi ekspozicija, pasakojanti apie gyvybes keliems tūkstančiams žydų išgelbėjusių vizų išdavimą. ...
-
Kauniečių rašytojų Vieno lito literatūrinė premija – Linai Navickaitei2
Dvidešimt šeštoji kauniečių rašytojų Vieno lito literatūrinė premija už fantazijos siausmą, magijos, mistikos ir realybės sankirtą romane paaugliams ir visai šeimai „Ketvertas su paukščiu: naujoji ir se...